Vaříme podle čínského horoskopu – únor
„Co leden sněhem popráší, to únor s vichrem odnáší.“
Jmelí bílé se sbíralo v lednu a vařil se z něho čaj nebo připravovala tinktura. Jmelí se hojně využívalo v mytologii a při rituálech, my si například bez něho neumíme představit Vánoce, protože jmelí znamená štěstí a lásku. Zavěšovalo se v domácnostech, líbalo se pod ním o vánočních svátcích, abyste upevnili city na celý rok. A největší cenu má jmelí darované, protože to vám přinese ještě více štěstí a lásky.
Tomuto měsíci vládne močový měchýř, který shromažďuje a vylučuje moč. Stále bychom měli odpočívat, chodit brzy spát a jíst výživná jídla. Dávat si pozor na zimu a vítr. Mějte v teple krk a kotníky, neprochladněte. Pokud ano, připravte si svařené víno a co nejteplejší ho vypijte.
Z obilovin preferujte jáhly, tmavou pohanku a černou rýži.
Z luštěnin pak fazolky červené, strakaté a černé, hrášek sušený, bob obecný.
Ze zeleniny pak využívejte hlavně mrkev, brambory, batáty, kapustu, hlávkové zelí, růžičkovou kapustu, nakládanou zeleninu.
Z bylinek hřebíček, skořici, badyán, nové koření.
Z ovoce pak nejlépe jablka jako kompot se skořicí, hřebíčkem a medem nebo sušené ovoce – rozinky, švestky, jablka, hrušky.
Jídlo připravujeme dlouhodobým pečením.
Co budete potřebovat: 2 l vody, 600 g vepřových žeber, 1 mrkev, ¼ celeru, 1 stroužek česneku, 4 plátky syrového zázvoru, 2 bobkové listy, 6 kuliček celého pepře, 4 kusy čínské datle, sůl, zelené natě se stonkem z petržele nebo celeru.
1 větší misku vařených červených fazolek nebo 1 plechovku sterilovaných, které propláchněte a nechte okapat, shoyu nebo miso, pokud ještě chcete více posílit.
Jak na to:
Poznámka: podporuje krvetvorbu v zimním období, zvlhčuje.
Co budete potřebovat: 300 g libového bůčku, 2 cibule, 10 cm syrového zázvoru, 1 salátovou misku vařeného bobu obecného, který oloupete, 3 stroužky česneku, 1 lžička sladkého chilli, 1 lžička mletého koriandru, ½ lžičky červené kurkumy, ½ lžičky mletého kmínu, 1 badyán, 1 dřívko skořice, 1 konzervu loupaných rajčat, 1 polévková lžíce tmavého cukru, tuk, 1 dcl bílého vína.
Jak na to:
Poznámka: pikantní chuť v zimě prohřívá, vepřové maso zvlhčuje a troška tuku nám pomáhá se bránit chladu. Bob jako luštěnina je výživný a hodí se na období zimy.
Co budete potřebovat: 200 g zelené čočky, 200 ml vody, 2 nasekané stroužky česneku, 3 lžíce tahini, 1 polévková lžíce nastrouhaného zázvoru, 5 lžic olivového oleje, 60 ml citrónové šťávy, sůl, pepř a petrželka na ozdobu, 2 velké mrkve, kávová lžička kurkumy.
Jak na to:
Poznámka: luštěniny jsou vhodné na zimu, zelená čočka posiluje střed a vyživuje krev.
Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.