Vaříme podle čínského horoskopu – říjen


"Je-li říjen velmi zelený, bude leden hodně studený."

  • Říjen je desátý měsíc v roce podle gregoriánského kalendáře.
  • Český název pochází ze slovního spojení za doby říje, staročesky řuje. Zatímco září bylo přípravným měsícem na říji, tak měsíc říjen je jeho aktivním vykonavatelem, kdy dochází k páření.
  • Latinsky se měsíc nazývá October od latinského octo – osmý. V římském kalendáři totiž do roku 153 př. n. l. byl říjen osmý měsíc a jeho název pak zůstal v mnoha evropských jazycích.
  • První říjnový den má 11 hodin a 38 minut, Slunce vychází přibližně kolem 7:00 a zapadá kolem 18:30.
  • Astrologicky je Slunce ve znamení Vah a zbytek měsíce ve znamení Štíra.
  • Zatímco v roce 1920 naměřili v pražském Klementinu −7,5 °C, tak naopak v roce 1929 se naši předci 4. října ještě zahřáli, protože v pražském Klementinu naměřili 27 °
  • Měsíc Psa, který začíná 8. října a končí 7. listopadu. Je to období Země, kdy se příroda postupně připravuje na zimu.

Mezidobí Země je obdobím, kdy bychom se i my měli pomalu připravovat na období zimy. Postupně začít zařazovat potraviny, které budou ve znamení vody, a podporovat imunitu.

Říjen v čínském kalendáři nastává v devátém měsíci lunárního kalendáře, kterému se již tradičně říká „Měsíc chryzantém“.

V tomto roce připadá svátek dvou devítek Čchung-jang ťie na 23. října. Je to svátek vrcholícího podzimu, dvojitá devítka, dvojitý násobný Yang. Tento den přímo přetéká energiemi. Lidé popíjí chryzantémový likér a již od starověku podnikají výlety do hor, zhluboka dýchají a větrají svá obydlí. Snaží se na svých procházkách vystoupat do výšin hor, aby se poklonili chodu ročních období.

Z rýžového těsta se připravoval koláč dvou devítek, který se zdobil fazolkami azuki, mandlemi a jujubou. Popíjelo se první víno a domy rozzářily barevné květy chryzantém.

Jak vidíte, i nám utkvělo v české kotlině něco z tohoto zvyku a na přelomu září a října zdobíme své domy barevnými chryzantémami.

Co ještě můžeme v říjnu sbírat?

  • Lopuch větší

Pokud na podzim vykopete kořen lopuchu, tak silně čistí krev. Můžeme ho užívat vnitřně nebo jako oplach při problémech s akné.

  • Kostival lékařský

Jedna z našich nejznámějších bylin, z které využíváme kořen. Pokud se vám ho podaří najít a vykopat, umyjte ho a nakrájejte na plátky. Plátky vložte do zavařovací sklenice a zalijte je Alpou a přidejte arnikovou tinkturu. 1 kávovou lžičku na 1 dcl Alpy. Uzavřete a nechte odležet 3 až 4 týdny. Nezapomeňte občas proklepat. Pak přeceďte a používejte na bolavé kosti a klouby jako mazání.

  • Violku vonnou

Něžná květinka, která připomíná macešky, patří mezi jednu z našich nejstarších léčivých rostlin. Čaj z ní podporuje dýchání a tiší kašel.

Violet,Violets,Flowers,Bloom,In,The,Close,Up,Studio,Shot

Z pohledu čínské medicíny říjnu vládne Pes a jeho orgánem je žaludek. Žaludek řídí příjem, skladování a rozklad stravy, tráví ji a tvoří tekutiny. Dobrá chuť k jídlu a schopnost bez problémů přijímat stravu je známkou dobrého stavu žaludku. V případě oslabení žaludku se zhorší chuť k jídlu, může se objevit nechutenství, pocity nadýmání, bolesti v žaludku, říhání s hnilobným zápachem či stagnací stravy v žaludku. Společně se slezinou jsou postnatálním základem – zdrojem tvorby a přeměňování stravy na energii, která pak vyživuje krev a následně všechny orgány v těle. Slezina pomáhá trávit a rozkládat potravu, pokud slezina nepřeměňuje, potom strava v žaludku nemůže být rozmělňována.

V tomto období útočí yinový žár na náš perikard a nervy. Psychika v tomto měsíci dostává zabrat. Dávejte si pozor na zánětlivá onemocnění a podporujte svoji imunitu.

Je to měsíc, kdy bychom měli zašmejdit ve skříních a ve všech koutech našeho obydlí - zbavit se přebytečného a odlehčit psychice úklidem. Vyzkoušejte to, budete se cítit tak volní.

V tomto období se snažte o co nejbarevnější stravu. Podzim je skvělý malíř a umí přírodě vdechnout neuvěřitelné množství valérů barev a my bychom neměli zůstat při přípravě jídla pozadu.

Kuchyni tedy bude slušet z obilovin ječmen, pohanka, kukuřice, jáhly, pšenice špalda, rýže a oves. Z luštěnin pak hrášek a cizrna. Zelenina by měla být lehce ostrá, aby podporovala imunitu a pročišťovala hlen, což nám zajistí hlavně hlávkové zelí jak bílé, tak červené, pórek, jarní cibulka, česnek, cibule, křen a baklažán. Z ovoce pak jablka, hrušky a švestky.

Recepty vhodné na říjen:

Kchun-mingské maso z vepřové pečeně na sladkokyselo

Co budete potřebovat: 400 g vepřové pečeně, 2 hrušky, 1 vrchovatá kávová lžička solamylu nebo majonézy, 2 červené cibule, asi 10 cm syrového zázvoru, olej, 1 dcl rýžového vína, 2 polévkové lžíce rýžového octa nebo sladkokyselého nálevu z okurek, 2 kávové lžičky tmavého cukru, asi 2 až 4 lžíce světlé sójové omáčky, 1 hrst čerstvého koriandru.

Jak na to:

  • Vepřové maso nakrájíme na malé kostičky a dáme do misky. Posypeme škrobem a promícháme.
  • Cibuli oloupeme a rozpůlíme a pak ji nakrájíme na půlměsíčky.
  • Hrušky podélně rozpůlíme, zbavíme jadřinců a pokrájíme na půlměsíčky.
  • Olej rozehřejeme a vložíme cibuli a restujeme, dokud se nerozvoní. Pak přidáme hrušky a restujeme asi 1 minutu, posypeme cukrem, promícháme, přidáme ½ dcl rýžového vína a necháme zkaramelizovat. Pak dáme stranou a necháme v teple na sporáku.
  • Na wok pánvi rozehřejeme olej a orestujeme zázvor, jakmile se rozvoní, přidáme vepřovou pečeni a restujeme asi 3 minuty, pak přidáme rýžové víno, promícháme, pak přidáme sójovou omáčku a společně restujeme asi 5 minut. Pokud vám bude omáčka hodně houstnout, přidejte trochu rýžového vína.
  • Asi po pěti minutách přidejte hrušky s cibulkou, promíchejte, přikryjte pokličkou, vypněte sporák a nechte společně v teple uležet 10 minut.
  • Pak ochutnejte omáčku, zda nepotřebuje přikyselit rýžovým octem či ještě zpikantnit sójovou omáčkou.
  • Koriandr otrháme a pokrájíme najemno.
  • Po deseti minutách vmícháme koriandr a podáváme s rýží nebo rýžovými nudlemi.

Poznámka: vepřové maso je hodně teplé a hrušky mají osvěžující povahu, takže vyrovnají teplotu vepřového masa. Pro podzimní jídelníček pak budete mít příjemné a vyrovnané jídlo.

Zázvor ničí viry a bakterie a jídlu dodá jemnou štiplavost.

Sladkokyselou chuť musíte vyrovnat podle sladkosti hrušek a dle své chuti.

Jáhlový salát s křenovou omáčkou

Co budete potřebovat: 200 g uvařených jáhel, 1 konzervu cizrny, 1 kapii, 20 cm bílé části pórku, 4 snítky zelené části jarní cibulky, 1 červenou cibuli, 1 zakysanou smetanu, 1 polévkovou lžíci strouhaného křenu, snítky petrželové natě na ozdobu.

Jak na to:

  • Uvařené jáhly nasypeme do mísy.
  • Cizrnu slijeme, propláchneme a necháme odkapat a přidáme do mísy.
  • Kapii očistíme a nakrájíme na drobné kostičky a přidáme do mísy.
  • Snítky jarní cibulky opláchneme, nakrájíme najemno a přidáme do mísy.
  • Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno. Pórek nakrájíme na kolečka a společně orestujeme na oleji, aby byl zlatavý, necháme ho vychladnout a přidáme do mísy.
  • Vše dobře promícháme. Můžete ještě dochutit solí, pepřem a okyselit citrónovou šťávou nebo vinným octem.
  • Křen oloupeme a nastrouháme najemno a smícháme se zakysanou smetanou.
  • Salát servírujeme ve větších mističkách a polijeme ho křenovou zálivkou a ozdobíme snítkou petrželky. Můžete podávat samotné nebo k rybě, masu či grilované zelenině.

Poznámka: milovníci salátů nemusí být ani na podzim či v zimě zklamaní. I s lokální zeleninou si mohou připravit saláty, které jim nezachladí slezinu.

Zálivka ze zakysané smetany vyrovná svůj chlad díky křenu. Ten zároveň pomáhá pročistit hlen v plicích, takže pro podzimní jídelníček je velmi prospěšný.

Jáhly jsou teplé, podporují trávení a činnost sleziny. Protože slezina je matkou plic, potřebujeme ji mít na podzim silnou, aby naše plíce nestrádaly.

Pórek a jarní cibulka jsou bílé a mají přirozeně ostrou chuť tak, aby pročišťovaly hlen a podporovaly na podzim činnost plic.

Cauliflower,Cream,Soup,Or,Soup,Puree.,Healthy,Vegan,Bowl,Of

Podzimní květáková polévka

Co budete potřebovat: ½ květáku, 10 až 15 cm zelené části pórku, ¼ celeru, 1 cibule, 3 brambory, 2 l vody, 2 lžíce másla, 4 lžíce žitné mouky, sůl, pepř, majoránka, 2 bobkové listy, muškátový květ, nať petržele, celeru nebo koriandru na ozdobu.

Jak na to:

  • Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno.
  • Květák očistíme a rozlámeme na růžičky.
  • Celer oloupeme a nakrájíme na kostičky.
  • Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky.
  • V hrnci rozehřejeme máslo a orestujeme cibulku, když bude zlatavá, zasypeme moukou a připravíme jíšku, kterou pak zalijeme asi ½ l teplé vody, promícháme a přidáme zeleninu, promícháme a přidáme vodu.
  • Osolíme, opepříme a přidáme majoránku a bobkový list.
  • Přivedeme k varu, stáhneme na minimum a vaříme 15 až 20 minut. Pak zeleninu rozšťoucháme šťouchadlem na brambory, přidáme muškátový květ a necháme asi 3 minuty provařit.
  • Dochutíme a můžeme podávat. Posypeme natí celeru, petržele nebo koriandru.

Poznámka: květák, pórek, celer, jsou všechno zeleniny, které podporují činnost plic. Možná nejste zvyklí do této polévky přidávat celer a pórek, ale věřte, polévka získá na chuti a pikantnosti, aniž byste používali přespříliš koření. Majoránka a muškátový květ podporují trávení a zmírňují nadýmání. Muškátový květ navíc prohřívá trávení a proteplí nám slezinu.

 

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí

Zobrazit Článek

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí
5 min

Kapr a TCM, proč by neměl chybět na vánočním stole

Zobrazit Článek

Kapr a TCM, proč by neměl chybět na vánočním stole
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Síla soucitu: Jak emocionální inteligence mění nás i svět kolem

Zobrazit Video

Síla soucitu: Jak emocionální inteligence mění nás i svět kolem

Čočkový salát s červenou řepou a mrkví

Zobrazit Recept

Čočkový salát s červenou řepou a mrkví
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.