Vaříme podle čínského horoskopu – únor
BŘEZEN
Jak vidíte, starověké civilizace vycházely ze stejných symbolů a jejich život byl mnohem více spjat s děním v přírodě. V březnu tedy zelená barva, vítr i dřevo jsou hlavními symboly přírody.
Pro Zajíce jsou velmi důležití potomci i předci. Pokud bojuje o svoji rodinu či své obydlí, stává se z něj jeden z nejstatečnějších vládců měsíce.
Pokud máte pocit, že vám drhnou vztahy v rodině, zkontrolujte svůj vstup do domu nebo bytu a přístup k jídelnímu stolu. Je potřeba, aby všude mohla proudit volně energie a vy ke všemu v životě mohli přistupovat přímočaře. Nezapomeňte byt vyzdobit zelení, protože ta symbolizuje růst a vy se přeci chcete v životě posouvat vpřed.
Březen stále patří jaru, tedy zelené barvě a prvku dřeva a větru. Zajíci vládne žlučník, takže začíná skvělé období na to, abychom pomýšleli na detoxikaci našeho organismu. Čekanka obecná, ostropestřec či hořec mají pozitivní vliv na náš žlučník.
Březen je takové období zelených listů. Sbírá se prvosenka, plicník lékařský, medvědí česnek, popenec či kopřiva. Záleží, jak si jaro dokáže prosadit svou a umožní těmto prvním lístkům vyrašit na povrch. Někdy se jich dočkáme až v dubnu, ale uvidíme, jak nás letos březen překvapí.
Zelené lístky mohou být i skvělými pomocníky, a pokud si je chcete uchovat delší dobu, zkuste například medvědí česnek.
Co budete potřebovat: 3 hrsti medvědího česneku, 4 lžíce olivového oleje, sůl, pepř.
Jak na to: medvědí česnek se solí, pepřem a olejem rozmixujeme a dáme do malých skleniček a uchováváme v lednici, aby nám vydrželo, povrch vždy zalijte olivovým olejem. Můžete pak použít do polévek, rýže, těstovin apod.
Z obilovin v březnu sáhneme hlavně po pšenici špaldě a ječmenu.
Z luštěnin pak upřednostňujte fazolky mungo a bob obecný.
Ze zeleniny bychom neměli zapomenout na hlávkový salát, medvědí česnek, kopřivu, zelí, kapustu a brokolici.
Abyste podpořili snadné trávení a činnost orgánů, které se na něm podílí, je důležitou součástí našeho jídla i koření, v tomto období pak využívejte zelené listy, které v přírodě najdete nebo listy petržele, pažitky či celeru, které mohou zdobit vaši kuchyň či okno v květináči.
Jídlo je vhodné připravovat dušením, blanšírováním nebo napařováním, i květinky potřebují dostatek vláhy, aby jim vyrašily první zelené listy, tak i my musíme naše tělo svlažit, abychom po zimě opět rozkvetli.
Co budete potřebovat: 2 polévkové lžíce pšenice špaldy, 1, 2 l vody, na špičku nože šafránu, sůl.
Na přípravu polévky: ¼ kapusty, 1 polévková lžíce medvědího česneku nebo kopřivy (listy), 1 jarní cibulka, 1 polévková lžíce nakrájené pažitky, 2 polévkové lžíce vařeného a oloupaného bobu koňského.
Jak na to: špaldu zalijeme vodou, přidáme sůl a šafrán, přivedeme k varu, stáhneme na minimum a vaříme 2 hodiny. Kapustu oddělíme a nakrájíme na proužky, jarní cibulku očistíme a nakrájíme na kolečka. Vše vložíme do vývaru a vaříme asi 10 minut, pak přidáme medvědí česnek nebo kopřivu, pažitku a oloupaný koňský bob. Dochutíme a podáváme.
Poznámka:
Vývar má svlažující účinek a pomůže na jaře doplnit tekutiny. Je skvělý v menopauze k večeři, zmírňuje noční pocení. Pokud neznáte bob koňský, tak vězte, že to je jedna z našich nejstarších luštěnin podobně jako hrášek. Bob patří mezi účinná diuretika, takže je jako dělaný pro jarní jídelníček, kdy přeci jenom po zimě potřebuje zahodit nějaké to zimní kilo a pročistit svá těla. Dá se koupit v prodejnách se zdravou výživou, stejně jako celé zrno pšenice špaldy.
Kopřivové bobánky
Co budete potřebovat: 350 g brambor, 1 vejce, špetka soli, 150 g mouky, 2 polévkové lžíce najemno nakrájených kopřiv.
Jak na to: brambory ve slupce uvařte do měkka, oloupejte je a rozmačkejte v míse.
Pak k nim přidejte hladkou mouku, vejce, kopřivu a zpracujte do hladkého těsta.
Z těsta odebírejte polévkovou lžící a vytvořte rukou bobánky. Vařte je ve vroucí osolené vodě, vždy když vyplavou, povařte je další 1 minutu a pak vyndejte do mísy.
Kuře na páře
Co budete potřebovat: 1 kuře cca 1200 g, 1 polévková lžíce medvědího česneku, pokud nemáte, tak můžete použít zelenou část jarní cibulky, 1 polévková lžíce oleje.
Jak na to: rozporcujte kuře tak, abyste měli prsa s kůží na 4 porce, zbytek kuřete si dejte stranou.
Do hrnce dejte vodu tak, aby voda sahala pod pařák a přidejte medvědí česnek. Na pařák rozložte kuřecí prsa, aby nebyla na sobě a nechte na páře dusit 25 minut.
Marináda z červeného vína
Co budete potřebovat: 2 dcl červeného vína, 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžíce dijonské hořčice, 2 lžičky tmavého cukru nebo medu.
Jak na to: Dobře promíchejte a nechte odstát.
Jakmile je kuře hotové, na wok pánev dejte malé množství oleje a kuře zprudka opečte tak, že je kůží v oleji, zalijte marinádou a asi 3 až 5 minut redukujte, stáhněte a na 1 minutu nechte pod poklicí dojít.
Bobánky dejte na vyhřátý talíř a přidejte kuře s marinádou. Můžete vše posypat pažitkou nebo zelenou částí jarní cibulky.
Protože nám z přípravy zbyla kuřecí kostra, křídla a kuřecí nožičky, připravíme si z nich kuřecí vývar s fazolkami mungo a zelné listy plněné kuřecím masem na indický způsob.
Poznámka:
Díky přípravě na páře podpoříte svlažení organismu.
Co budete potřebovat: kuřecí kostru s křídly a nožičkami, které nám zbyly, 4 plátky syrového zázvoru, 2 bobkové listy, 1 mrkev, ¼ celeru, 1 menší cibule, zelená část pórku nebo jarní cibulky, sůl, 5 kuliček černého pepře.
1 hrnek vařených fazolek mungo do polévky, které použijeme až nakonec.
Na zeleninové knedlíčky: 1 vejce, 4 lžíce krupičky.
Pažitka nebo petrželka na posypání.
Jak na to: vše vložíme do 1,5 l vody, přivedeme k varu, stáhneme na minimum a vaříme 8 až 10 hodin. Pak slijeme a maso obereme, zeleninu si dáme do misky zvlášť. 1/3 masa dáme do polévky, 2/3 masa si dáme stranou.
Zeleninu rozmačkáme, nasypeme krupičku a rozkvedlané vejce a společně promícháme. Směs by měla mít konzistenci těsta, pokud bude řídká, přidejte krupičku.
Přiveďte k varu osolenou vodu a kávovou lžičkou vykrajujte knedlíčky a házejte je do vody. Když vyplavou, vylovte je cedníkem a vložte do polévky, přidejte vařené fazolky, prohřejte, dochuťte a můžete servírovat. Polévku nezapomeňte posypat pažitkou nebo petrželkou.
Poznámka:
Vývar vyživujte a podporuje vitalitu a svlažuje organismus. Je vhodný hlavně ve chvíli, kdy cítíte jarní únavu.
Co budete potřebovat: zbytek vařeného masa z polévky, 8 listů hlávkového zelí, 1 polévkovou lžíci jemně nakrájeného syrového zázvoru, 2 prolisované česneky, 2 jarní cibulky, 1 cibule, 1 konzerva s loupanými rajčaty, 2 kávové lžičky mleté kurkumy, 4 lžíce oleje, 1 malý hrneček vařené kulatozrnné rýže, 600 g rýže basmati.
Jak na to: zelné listy spařte ve vroucí osolené vodě 2 minuty, pak zchlaďte a nechte je osušit na utěrce.
Oloupejte jarní cibulku a nakrájejte ji na kolečka. Na oleji nechte zpěnit cibulku, přidejte ½ kávové lžičky kurkumy, přidejte hrneček vařené rýže a pak nakrájené kuřecí maso a asi 5 minut orestujte. Odstavte a nechte schladit.
Pak rovnoměrně naplňte listy a zabalte je do rolek.
Oloupejte cibuli, nakrájejte ji najemno a zpěňte ji na oleji, přidejte zázvor a orestujte asi ½ minuty, pak přidejte česnek a kurkumu. Společně restujte asi minutu a přidejte rajčata z plechovky a dobře promíchejte a nechte společně vařit asi 5 minut.
Zatím si dle návodu dejte vařit rýži basmati.
Omáčku podlijte 2 dcl teplé vody, promíchejte, narovnejte do ní plněné rolky a nechte společně provařit při nejnižší teplotě 5 až 8 minut. Dochuťte a podávejte s rýží.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.