Vaříme podle čínského horoskopu – únor
Příroda otevírá plnou náruč se svými dary, můžeme sbírat mátu, mateřídoušku, meduňku, třezalku, lípu nebo bazalku.
Máta patří k jedné z nejstarších bylin a je jí asi 25 druhů. Jejích předností si užívali již ve starověkém Egyptě, Římě a Řecku.
Naši předkové využívali čaj z máty při problémech s trávením, podporuje vylučování žluči, zmírňuje pálení žáhy, nadýmání a je skvělá při chrapotu a nachlazení. Využívala se na povzbuzení krevního oběhu a činnost srdce. Pro svoji výraznou chuť byla využívána v kuchyni do moučníků nebo ovocných salátů. Zdobí míchané nápoje či se z ní připravují pomazánky.
Jemná, voňavá a zklidňující. Tak to je meduňka lékařská. Zklidní a podpoří spánek. Moderní medicína prokázala její účinky proti virům, hlavně při oparech, na revmatické otoky a modřiny. Též pomáhá srovnat překyselení v žaludku.
V kuchyni se používá k rybám a drůbeži, do salátu jak ovocných, tak zeleninových. Ozdobí koktejly, limonády i sklenku vína.
Další aromatické koření, které zdobí naše zahrádky a i zeleninové saláty, je bazalka. Ve středověku byla doporučována na smutek a melancholii. Do Evropy přišla až v 16. století. Využívá se jak kvetoucí nať, tak i listy. Podporuje chuť k jídlu, zmírňuje křeče a nadýmání. Asi nejvíce ji využíváme jako bazalkové pesto do těstovin.
Lípu snad ani nemusím představovat, lipový čaj s medem je v zimě skvělý zahřívající nápoj hlavně při nachlazení.
Z obilovin v červenci sáhněte hlavně po pohance, pšenici špaldě nebo kukuřici. Z luštěnin pak upřednostňujte cizrnu, červené fazolky.
Ze zeleniny bychom neměli zapomenout na vše, co nám zahrádka postupně začne dávat: keříčkové fazole, papriky, rajčata, okurky. Z ovoce pak jablka, hrušky, borůvky, ostružiny, maliny apod.
Jídlo je vhodné připravovat krátkým restováním. Využijte čerstvé ovoce a zeleninu, je čas salátů.
Co budete potřebovat: 2 salátové okurky, 50 ml rýžového octa, 1 lžička třtinového cukru, sůl, 2 lžíce opražených bílých sezamových semínek, 1 lžíce černých sezamových semínek.
Jak na to: oloupejte okurky, podélně je rozpulte a odstraňte semínka. Pak pomocí škrabky naškrábejte okurkové plátky. Rozložte na utěrku, osolte a nechte z okurek pustit vodu, tak 15 až 20 minut.
Zálivka: ocet smíchejte s cukrem, solí a opraženými sezamovými semínky. Zálivku vlijte do misky a pak promíchejte s plátky okurek. Nechte asi 10 minut odstát a můžete podávat.
V Číně všeobecně se nejí mnoho syrového, tento salát se servíruje decentně po vydatném obědě. Okurky patří mezi nejvíce zchlazující a těžko stravitelnou zeleninu, proto se k ní přidávají pražená semínka, aby se zmírnil jejich chlad a horší stravitelnost.
Při mé návštěvě kantonské oblasti mě uchvátily dva recepty. Vroucí vývar, který se servíroval s tenoučkými plátky masa a zeleniny, které jste si sami vkládali do bublajícího vývaru a vychutnávali si barvitost chutí.
Další zajímavý recept byly steaky. Přesto, že to byla trochu touha vyrovnat se evropské kuchyni, jejich chuť stále měla nádech Číny. Proto jsem neváhala a vloudila se do kuchyně, abych vymámila tajemství těchto zajímavých chutí. Vyrovnanost a lahodnost pramení v zastoupení pěti chutí v každém jídle. To z čínského jídla prostě dělá jídlo božské.
Co budeme potřebovat: 4 hovězí steaky (můžete využít i krůtí nebo kuřecí)
Na marinádu: 1 polévková lžíce třtinového cukru, 1 dcl rýžového vína, ½ sójové omáčky, 2 polévkové lžíce sezamového oleje, 2 utřené česneky se solí, 2 polévkové lžíce najemno nastrouhaného zázvoru.
Všechny ingredience dobře promíchejte a pomažte kotlety a nechte alespoň 1 hodinu marinovat.
Mátový dip: 2 zakysané smetany, šťáva z 1 limetky, 2 lžíce oleje, 3 polévkové lžíce pokrájené čerstvé máty.
V mixéru rozmixujte mátu s olejem a šťávou z limetky a vmíchejte do zakysané smetany a dejte odpočinout do chladu.
Steaky vyndejte z chladu a nechte je asi 30 minut odstát na pokojovou teplotu. Pak je prudce osmažte po obou stranách, cca 3 minuty na každé straně, pak je uložte do vyhřáté nádoby a přidejte kousek másla, přikryjte a nechte dojít.
Podávejte s mátovým dipem se zeleninovým salátem, opečenou bagetkou nebo s brambory, dle chuti.
Co budete potřebovat: 1 balíček širších rýžových nudlí, 500 g cherry rajčátek, 2 dcl rýžového vína, 1 polévková lžíce rýžového nebo jablečného octa, 1 polévková lžíce sójové omáčky, 2 polévkové lžíce najemno nakrájené bazalky, 3 stroužky česneku nakrájené na jemné plátky, 10 cm oloupaného nahrubo nastrouhaného zázvoru, sůl, olej.
Jak na to: Rýžové těstoviny připravte dle návodu. Nalámejte je do misky, osolte a zalijte horkou vodou a nechávají se 15 až 20 minut odstát.
Rozehřejte olej a přidejte česnek a strouhaný zázvor a nechte rozvonět. Pak přidejte omytá cherry rajčátka a společně míchejte, dokud nebudou mít puchýřky. Pak přidejte rýžové víno, ocet, sójovou omáčku, cukr a nechte asi 5 až 10 minut povařit, než omáčka zhoustne. Slijte nudle a nechte je okapat.
Nakonec vmíchejte bazalku. Nudle a rajčátka servírujte zvlášť, každý si k nudlím bere přesně tolik, kolik potřebuje.
Co budete potřebovat: 1 l vody, 3 snítky máty, 1 limetku, ½ oloupaného pomeranče, 4 měsíčky citronu a lístky máty na ozdobu.
Jak na to: mátu omyjte, vložte do nádoby a zalijte 1 l horké vody. Nechte vychladnout a přidejte šťávu z limetky a nakrájené měsíčky z ½ pomeranče. Když nalijete do sklenic, ozdobte sklenici mátou a měsíčkem citronu.
Autor: Renáta Lien Čepelková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.