Vaříme podle čínského horoskopu – únor
„Svátek dračích lodí“ je státní svátek, který trvá tři dny, letos ho v Číně budou slavit od 22. do 24. června.
Tento svátek se váže na legendu o básníkovi Qu Yuanovi (cca 340-280 př. n. l.), který pocházel z vládnoucího rodu Čchu. V období Válčících států zastával nejvyšší hodnosti u královského dvora, ale byl nucen kvůli intrikám odejít.
Tento nadaný člověk dobrovolně ukončil svůj život v řece Mi-luo-ťiang v provincii Chu – nan roku 278 př. n. l. pátého dne pátého lunárního měsíce, rozerván politickou situací, a v době, kdy jeho vlast byla dobita Čchiny.
Vesničané, kteří žili kolem řeky, se snažili ho zachránit, ale protože již bylo pozdě, tak pomocí bubnů a gongů alespoň odháněli ryby, aby se na nebožtíka nevrhly. Tradiční čínský festival „Svátek dračích lodí“ tak pravděpodobně vznikl na jeho počest a souvisí s hledáním jeho těla v řece.
Pokud by vás zajímala čínská poezie, básně Qu Yuana si můžete přečíst díky překladu Jaromíra Vochala „Z Čchunských písní“.
S oslavou svátku se v různých podobách můžete setkat v dalších asijských zemích, kde většinou má souvislost s kultem posvátného Draka. Ale ani u nás jsme nezůstali pozadu, závodů Dračích lodí máte možnost se zúčastnit i tady.
„Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“, tak zní staré české přísloví. Heřmánek pravý je asi jedna z našich nejznámějších bylinek. Používal se proti bolestem, na podporu hojení ran, na záněty močových cest či proti průjmu. Své místo má i v kosmetice.
V červnu kvete hluchavka bílá a naši předkové ji používali jako obklad na zklidnění popálenin, mokvavých ran či hemeroidů. V nálevu se využíval hlavně na zmírnění zánětů horních cest dýchacích.
Další naší velmi známou bylinkou je lípa velkolistá, kterou můžeme v tomto měsíci sbírat, všichni ji dobře známe jako lahodný čaj s medem, když jsme nachlazeni. Naši předci ho ale využívali i při bolestech hlavy nebo při problémech s močovým měchýřem a ledvinami.
Další nepřehlédnutelnou bylinkou, která se v tomto období sbírá, je divizna velkokvětá. Čaj z ní naši předci používali na zmírnění kašle, záněty průdušek, zahlenění nebo chrapot.
Z obilovin v červnu sáhneme hlavně po pohance, pšenici špaldě nebo kukuřici. Z luštěnin pak upřednostňujte cizrnu, červené fazolky. Ze zeleniny bychom neměli zapomenout na vše, co nám zahrádka postupně začne dávat: hlávkový salát, špenát, ředkve, ředkvičky, keříčkové fazole. Jídlo je vhodné připravovat krátkým restováním.
Co budete potřebovat:
2 balíčky tofu natural, 1 lžíce uzené papriky, 1 lžička mleté pálivé papriky, 1 lžička soli, 1 lžička celého černého pepře, 6 kuliček nového koření, 5 bobkových listů, 2 cibule, 3 stroužky česneku, slunečnicový olej.
Na salát
1 hlávkový salát, 2 hrsti rukoly, 2 hrsti špenátu, ½ citronu nebo limetky, 2 polévkové Shoyu, 2 polévkové lžíce oleje, 1 konzerva cizrny.
Jak na to:
Dále:
Můžete podávat jako lehkou letní večeři s kukuřičnou plackou, žitným chlebem nebo topinkou či bagetkou.
Já osobně k tomu peču z listového těsta proužky sypané parmazánem, takže kdybyste chtěli, tak pak budete potřebovat pro 4 osoby 2 ks rozváleného listového těsta, 1 sáček strouhaného parmazánu, 1 vejce, sůl a sušený česnek, 1 polévkovou lžíci oleje.
Troubu rozehřejete na 200 °C a vložíte do trouby, jakmile těsto vyběhnete, stáhnete na 150 °C a pečete do zlatova cca 10 až 15 minut. Vytáhnete, necháte vychladnout a dáte do misky. Křupavé proužky jsou skvělé i k vínu nebo sektu.
Co budete potřebovat: 1 konzerva cizrny nebo 250 g vařené cizrny, 1,2 l vody, 1 kávová lžička mletého římského kmínu, 3 stroužky česneku utřené se solí, 10 cm zázvoru, sůl, 1 cibule, 1 polévková lžíce másla, 1 zakysaná smetana.
Koriandrové pesto: 2 polévkové lžíce nakrájeného koriandru, 2 lžíce oleje, 1 utřený česnek se solí.
Jak na to:
Zatím si připravte pesto:
Polévku rozmixujte a dochuťte. Servírujte v misce. Do každé misky dejte polévkovou lžíci zakysané smetany a zakapejte koriandrovým pestem.
Co budete potřebovat: 8 středně velkých brambor uvařených ve slupce ve slané vodě den předem, 1 konzerva červených fazolek, 2 hrsti čerstvého kopru, sůl, olej, 0,5 dcl nálevu na okurky, 2 lžíce plnotučné hořčice, 1 zakysaná smetana, pepř.
Jak na to:
Můžete podávat samostatně nebo jako přílohu k masu, rybě nebo tofu apod. Skvělé pro letní posezení.
Autor: Renáta Lien Čepelková
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.