Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
O tom, že je spánek v zimním období nezbytně důležitý, by vám mohl vyprávět nejen medvěd, ale také netopýr, jezevec, had nebo ježeček.
Člověk sice nemá na rozdíl od zvířátek, která se zatím nenaučila chodit nakupovat do supermarketů (i když mnohdy okouní kolem kontejnerů za restauracemi a obchody), potřebu hibernace, aby zaspal období s omezenými zdroji potravy, ale zatím se i přes veškerou snahu naštěstí ještě nevymanil z přírodních zákonů, a proto je pro něj výhodné uvést se co nejvíce do souladu s rytmem přírody. A příroda v zimě „spí“.
Samozřejmě můžete namítnout, že je přes zimu pořád dost zvířat aktivních. A také, že zimy už nejsou to, co bývaly. A máte pravdu. Jen si dovolím oponovat, že pokud vyrazíte do přírody a začnete ji trochu pozorovat, zjistíte, že se pohyb oproti teplým sezónám výrazně zpomaluje. Snaha o úsporu energie na vytápění je zjevná. Ale pojďme si říct něco o zimě z perspektivy tradiční čínské medicíny a pak také o spánku, aby bylo jasné, že prohlášení v úvodním titulku dává perfektní smysl.
Zima je podle čínské filozofie tím absolutně nejyinovějším obdobím. Jen krátké připomenutí yinových charakteristik: tma, chlad, voda, pomalý pohyb a vnitřní energie. Zimě navíc vládnou ve spolupráci s Močovým měchýřem Ledviny, v nichž je uchována naše životní esence, respektive naše životní energie, která rozhoduje o kvalitě a délce našeho života. Proto bychom si měli tento orgán chránit stejně jako hibernující zvířátka. Jak již bylo zmíněno výše, zima je obdobím zaměřeným do vnitřku. Již na podzim se začala Qi rostlin stahovat do kořenů, kde by měla v bezpečí odpočívat až do jara, kdy se v plné síle rozvine v podobě mladé rostliny.
Stejně jako zima je i spánek yinový. V tomto spojení bychom mohli Yin považovat za symbol tmy, noci, chladu a odpočinku, čímž tak trochu směřuji k tomu, že by bylo fajn respektovat změnu poměru mezi yinovou a yangovou fází dne. Jasně, kdybych já sama měla stihnout vše, co potřebuji, mezi sedmou hodinou ranní a pátou hodinou odpolední, asi přijdu o zakázky a klienty a nehibernující zvířata mi pomřou hlady. Nicméně vždy jde trochu posunout hranice a i přes vymoženosti moderní doby si ten den zkrátit ve prospěch noci minimálně ve srovnání s teplými yangovými sezónami, kdy světlo vítězí nad tmou. Pokud si totiž v zimě dopřejeme dostatek kvalitního spánku, naše tělo se žádoucím způsobem propadne do hlubokého yinu (a náš duch Shen se krásně celý ponoří do yinové krve, což ho uklidní), čímž si odpočine a regeneruje. A člověk ráno vstane nabitý novou energií.
Zde je namístě zmínit také určité návyky před spaním. Protože než ulehneme ke spánku, měli bychom se na regeneraci, která nás čeká, připravit tím, že se zklidníme jak fyzicky, tak i psychicky. A teď přijde to ALE, které nechcete slyšet, respektive číst! Před spaním určitě není vhodné sledovat televizi nebo cokoliv na rozmanitých mobilních zařízeních. Ačkoliv se to nezdá, tyto činnosti v nás vzbuzují silné emoce. To se vztahuje i na sledování zdánlivě mírumilovných filmů o lásce. Každý dobrý příběh stojí na Aristotelově křivce, jejíž součástí je expozice uvádějící nás do děje. Po ní následuje série kolizí, kdy se příběh nějak vyvíjí, vedoucí až ke krizi, která by měla představovat zvrat, jehož úkolem je s divákem (i čtenářem) emociálně otřást. Poté následuje série peripetií, kdy držíme hlavnímu hrdinovi, hrdince či hrdinům palce, aby vše nakonec dobře ustáli. Děj končí katastrofou, tzv. velkou tečkou, po níž by měla následovat katarze představující duševní očistu. K této fázi bohužel u novodobých děl nedochází, protože nemají hloubku a jsou spíše o rychlém sledu dramatických a často i drastických událostí. Vždyť je třeba diváka šokovat a vše již bylo vymyšleno. Navíc se „u filmu“ často něco uzobává, takže člověk opravdu nejde spát s prázdným žaludkem, a tím pádem musí tělo ještě pár hodin před regenerací věnovat energii na trávení. No, a pak jděte v klidu spát! S knihami je to sice dost podobné, ale ta výměna emocí tam probíhá pozvolněji (pokud nejste rychločtenář). Nyní je vám asi jasné, proč se raději ani nezmiňuji o sociálních sítích, nebo dokonce o zprávách: větší emoce, vyšší rychlost, větší katastrofa.
Samozřejmě nechci nikomu sahat do svědomí, ale pokud máte problémy s usínáním nebo se po ránu neprobouzíte odpočatí, zkuste přehodnotit svůj večerní program. Sama budu tento článek brát jako inspiraci, protože mi při jeho psaní pár věcí ZNOVU došlo. Přeji vám tedy, ať dobře spíte a přes zimu se krásně připravíte na jaro. Protože odpočaté a zregenerované tělo odolá atakům škodlivin snáze než vystresovaný a unavený organismus.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.