Vánoční pohádka: Jak vytvořit magickou atmosféru pro celou rodinu
Vánoce jsou obdobím, které je plné vůní, chutí a tradičních pokrmů, které milujeme. Bohužel se ale s těmito dobrotami často pojí i vysoký obsah cukru a tuku, což nám může přinášet nejen radost, ale i starosti o linii a zdraví.
Co kdybychom si mohli dopřát chutné vánoční pokrmy bez výčitek? Stačí jen sáhnout po správných ingrediencích a udělat pár jednoduchých úprav.
Rozhodla jsem se tentokrát sestavit vánoční menu, které zachová tradiční kouzlo Vánoc, ale bude zároveň zdravější. Můžete tyto nápady snadno přizpůsobit svým rodinným zvyklostem a pozvat děti k přípravě: společně připravte stůl, nebo dokonce umístěte ke každému místu tajné obálky s hádankami o vánočních tradicích, které vnesou do svátečního večera zábavu i nostalgii.
„Štědrý den je kouzelný čas, kdy se srdce otevírají a světla hoří o něco jasněji.“
Na Štědrý den se tradičně dodržoval půst, kdy se až do večeře nejedlo maso. Tradiční štědrovečerní snídaně byla skromná, sestávala z jednoduchých, postních jídel nebo se úplně vynechávala. Pokud však chcete den začít snídaní, můžete si připravit zdravé verze inspirované starými tradicemi.
Vyzdobte snídaňový stůl oříšky a sušeným ovocem. Sušené ovoce, pokud není doslazované, nabízí příjemně sladkou chuť s jednoduchými cukry, které dodají energii, aniž by nadměrně zatížily hladinu cukru v krvi. Vlašské ořechy jsou skvělou volbou – podporují vitalitu a doplní energii pro náročný den plný příprav.
Pro milovníky chleba můžete připravit žitný chléb s trochou másla a medu, ozdobený strouhanými oříšky a lístky máty. Žitná mouka obsahuje méně lepku než pšeničná a nabízí více minerálů a stopových prvků. Med je přírodní sladidlo, které nejen skvěle chutná, ale také tělu dodá řadu prospěšných látek.
Pokud rádi pečete, zkuste jáhelník se sušeným ovocem nebo jeho slanou verzi. Jáhly jsou bohaté na vlákninu a minerály a přináší pocit sytosti, který vydrží.
K pití můžete servírovat šípkový nebo lipový čaj se sušenými jablky, která čaj přirozeně osladí a dodají vitaminy. Šípkový čaj je plný vitaminu C a lipový čaj má příjemné uklidňující účinky.
Na Štědrý den se k obědu tradičně podávala jednoduchá polévka. Můžete si připravit některou z klasických variant, která vás zahřeje a přispěje k pocitu sytosti až do večera. Doporučuji například:
Do polévek můžete přidat koření jako bobkový list, nové koření a česnek, které nejen podpoří chuť, ale i zdraví. Česnek je známý pro své antibakteriální účinky, což se hodí zvlášť v zimních měsících.
Podávání devíti chodů na Štědrý večer je prastarý pohanský zvyk, který časem přijala i křesťanská církev. Dodržovalo se podle možností v každé domácnosti, přičemž číslo devět bylo považováno za magické. Mělo přinášet ochranu, zajistit prosperitu, bohatou úrodu a blahobyt v příštím roce.
Na stole by neměly chybět sušenky, například semínkové s medem nebo česnekem, které mohou být zajímavou a lehčí alternativou ke klasickému cukroví. Česnekové sušenky jsou skvělým doplňkem k vínu, zatímco sušenky s medem a skořicí nadchnou děti.
Semínkové sušenky
Co potřebujeme: 1 díl chia semínek, 1 díl slunečnicových semínek, 1 díl dýňových semínek, 1 díl sezamových semínek, 2 díly vody, 1 stroužek česneku (rozmačkaný), 1 polévková lžíce nastrouhané cibule, sůl.
Jak na to: Předehřejte troubu na 160 °C. Vyložte plech pečicím papírem.
Ve velké misce smíchejte všechna semínka dohromady.
V menší misce dobře spojte vodu, česnek a cibuli, zalijte je semínkovou směsí, dochuťte solí a dobře promíchejte. Nechte hmotu odpočívat 30 minut do zhoustnutí.
Pomocí špachtle rozetřete hmotu na plech s pečicím papírem, rádýlkem nebo nožem rozkrájejte na libovolné tvary a pečte cca 30 až 40 minut.
Cibuli nebo česnek můžete zaměnit za rozmarýn, tymián nebo skořici s medem.
Sušené ovoce a ořechy byly běžnou součástí štědrovečerní tabule. S dětmi si můžete připravit vánoční svícen z jablka, ozdobený sušeným ovocem a ořechy na párátkách. Jablíčko se postaví stopkou dolů, na vrch se nakape vosk a připevní se svíčka ovázaná mašlí. Tuto tradici si pamatuji z dětství, kdy jsme svícen připravovali večer před Štědrým dnem jako znamení, že jsme připraveni na Ježíška.
Na stole by nemělo chybět kvašené zelí či jiná kvašená zelenina. Naši předkové si ji uchovávali na zimu jako zdroj vitaminů a posilu imunity, proto byla kvašená zelenina nezbytnou součástí zimní kuchyně.
Kvašenou zeleninu můžete koupit nebo si ji připravit doma. Příprava je jednoduchá a recept si můžete přizpůsobit podle vlastních preferencí.
Kvašená zelenina
Co potřebujeme: 1 kg zimní zeleniny (dle chuti, např. zelí, mrkev, květák, červená řepa, cibule nebo křen), 20 g soli (doporučená je mořská nebo kamenná sůl, bez jódu), koření dle chuti – černý pepř, kmín, bobkový list, hořčičné semínko, kopr, jalovec nebo česnek, voda, pokud zelenina nepustila dostatek šťávy.
Jak na to: Očistěte a omyjte zeleninu. Mrkev a řepu oloupejte a nakrájejte na tenké plátky nebo malé kousky, zelí nakrájejte na nudličky. Tvrdší zeleninu (např. květák) můžete nakrájet na menší růžičky.
Zeleninu důkladně promíchejte se solí a nechte ji přibližně 30 minut odležet. Sůl začne vytahovat vodu z buněk zeleniny a vytvoří se vlastní šťáva, což je základ pro kvašení.
Po chvíli zeleninu jemně promačkejte rukama, aby pustila co nejvíce šťávy.
Podle chuti přidejte zvolené koření. Bobkový list, pepř, kmín nebo česnek jsou klasické přísady, které dodají zelenině příjemnou chuť.
Připravenou zeleninu s veškerou šťávou natlačte do čisté sklenice nebo kvašáku. Důležité je zeleninu dobře upěchovat, aby byla zcela ponořená pod hladinou šťávy – pokud zelenina nevyloučila dostatek šťávy, dolijte vodu smíchanou s trochou soli (5 g soli na 100 ml vody).
Sklenici uzavřete (ne úplně, aby mohl unikat oxid uhličitý) a nechte stát při pokojové teplotě (ideálně 18–22 °C) 3–7 dní. Pravidelně kontrolujte a odstraňujte případnou pěnu. Jakmile zelenina dosáhne požadované chuti, přesuňte ji do lednice, kde proces kvašení zpomalí.
Zelenina bude chutná a připravená ke konzumaci. V lednici vydrží několik týdnů až měsíců.
Poznámka:
Pokud kvasíte poprvé, můžete přidat lžíci syrovátky nebo šťávu z již hotového kvašeného zelí, která pomůže nastartovat kvašení.
Tyto pokrmy z hub a jáhel měly své místo na štědrovečerním stole už od pohanských dob. Houby byly vnímány jako nositelé magických sil, proto jsou kuba, hubník nebo jáhelník tradiční součástí této slavnostní večeře.
Vánoční kuba
Co potřebujeme: 300 g krup, 100 g sušených hub (nejlépe hřibů, ale mohou být i jiné lesní houby), 2–3 stroužky česneku, 1 cibuli, 2 lžíce sádla nebo másla, 1 lžičku majoránky, 1 lžičku kmínu, sůl a pepř podle chuti, případně trochu vývaru na dochucení.
Jak na to: Sušené houby namočte na několik hodin do studené vody, ideálně přes noc. Poté je slijte a pokrájejte na menší kousky.
Kroupy důkladně propláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili přebytečný škrob. V hrnci je pak uvařte ve větším množství osolené vody, dokud nebudou měkké, což může trvat asi 30–40 minut. Pak je slijte a nechte okapat.
Na sádle nebo másle zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova. Přidejte pokrájené houby a chvíli je opékejte, dokud nepustí vůni a nezměknou.
Do směsi cibule a hub přidejte uvařené kroupy. Přidejte prolisovaný česnek, majoránku, kmín, sůl a pepř. Vše dobře promíchejte, aby se chutě spojily. Pokud se vám směs zdá příliš suchá, můžete přidat trochu vývaru, ale není to nutné.
Směs přendejte do vymazaného pekáčku a vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte asi 20–30 minut, dokud povrch nezíská pěknou křupavou kůrku.
Podává se teplý, ale i studený je velmi chutný.
Poznámka:
Kdo má rád více výraznou chuť, může přidat trochu špeku nebo slaniny.
Pokud preferujete jemnější verzi, můžete místo sádla použít máslo.
V některých krajích přidávají špetku mletého nového koření nebo tymián.
Vánoční hubník
Co potřebujeme: 200 g sušených hub (nejlépe hříbků nebo směsi lesních hub), 5 kusů starších žitných rohlíků, 500 ml mléka, 3 vejce, 1 cibuli, 2 stroužky česneku, 50 g másla (plus trochu na vymazání pekáče), 2 lžíce sádla (nebo oleje), hrst čerstvé petrželky, 1 lžičku majoránky, sůl a pepř podle chuti, strouhanku na vysypání pekáče.
Jak na to: Sušené houby namočte na 2–3 hodiny do studené vody, aby změkly. Poté je vymačkejte a nakrájejte na menší kousky. Vodu, ve které byly houby namočené, nevylévejte – použijete ji později.
Na sádle nebo oleji osmažte nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova. Přidejte nakrájené houby a lehce osolte. Orestujte houby, až změknou a pustí svou vůni. V průběhu restování můžete přidat trochu vody z hub, pokud houby začnou přichytávat.
Rohlíky nakrájejte na malé kostičky a dejte je do velké mísy. Zalijte je vlažným mlékem a nechte chvilku nasáknout.
K rohlíkům s mlékem přidejte houby s cibulí, rozpuštěné máslo, nasekanou petrželku, majoránku, prolisovaný česnek, vejce, sůl a pepř. Vše důkladně promíchejte, aby se ingredience rovnoměrně propojily. Pokud je směs příliš řídká, přidejte trochu strouhanky, aby získala pevnější konzistenci.
Vymažte pekáč máslem a vysypte strouhankou. Směs na hubník vlijte do pekáče a uhlaďte povrch. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 40–50 minut, dokud povrch nezezlátne a hubník neztuhne.
Poznámka:
Hubník je nejlepší teplý, ale chutná i za studena. Podává se často jako příloha nebo samostatně s kyselou okurkou nebo kvašenou zeleninou.
Vánoční jáhelník s houbami
Co potřebujeme: 200 g jáhel, 500 ml vody nebo zeleninového vývaru, 200 g lesních hub (čerstvých nebo sušených), 1 větší cibuli, 2 stroužky česneku, 2 lžíce oleje (nejlépe olivového), 1 mrkev (nastrouhaná), 1 lžíci majoránky, 1 lžičku kmínu, sůl a pepř podle chuti.
Jak na to: Nejprve jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby ztratily případnou hořkost. Poté je dejte do hrnce, zalijte 500 ml vody nebo vývaru, osolte a vařte asi 15–20 minut, dokud se všechna voda nevstřebá a jáhly nezměknou.
Pokud používáte sušené houby, předem je namočte do vody alespoň na 20 minut, aby změkly. Poté houby sceďte a nakrájejte na menší kousky.
Na pánvi rozehřejte olej, přidejte najemno nakrájenou cibuli a nechte ji zesklovatět. Přidejte prolisovaný česnek, nastrouhanou mrkev a houby. Vše společně restujte asi 5–10 minut, dokud houby a zelenina nezměknou.
Směs osolte, opepřete a přidejte majoránku a kmín. Dobře promíchejte.
Uvařené jáhly smíchejte se směsí hub a zeleniny. Vše dobře promíchejte a dochuťte podle potřeby.
Směs přendejte do formy na biskupský chlebíček, který vyložíte pečicím papírem.
Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 30 minut, dokud povrch nezíská zlatavou barvu.
Na vánočním stole se často podávala luštěnina připravená na kyselo, nejčastěji hrách, ale mohla to být i čočka nebo fazolky. Tyto pokrmy měly symbolizovat hojnost a bohatství.
Luštěnina na kyselo
Co potřebujeme: 250 g žlutého hrachu (čočky, fazolek), 1 cibuli, 2–3 lžíce octa (podle chuti), 2–3 lžíce hladké žitné mouky (na jíšku), 2–3 lžíce sádla nebo oleje (na jíšku), sůl, pepř, česnek, majoránku.
Jak na to: Luštěninu namočte přes noc do studené vody. Následující den vodu slijte, opláchněte a dejte vařit v nové vodě. Vařte, dokud luštěnina nezměkne, což trvá přibližně 45 minut až hodinu. Je velmi efektivní vařit luštěniny v papiňáku.
Na pánvi rozpusťte sádlo nebo olej a přidejte mouku. Pomalu míchejte a připravte světle hnědou jíšku. Jakmile je jíška hotová, přidejte k ní jemně nakrájenou cibuli a krátce osmahněte.
Jíšku vmíchejte do uvařeného hrachu a nechte chvíli provařit. Přidejte ocet podle chuti, aby měl pokrm příjemně kyselou chuť. Osolte, opepřete, případně přidejte utřený česnek a majoránku podle chuti.
Směs dobře promíchejte a ještě pár minut provařte, aby se chutě spojily.
Z typických sladkostí se připravoval štrúdl nebo perníčky, které čekaly na konec večeře. Když bylo vše snědeno, společně se posedělo, popíjela se teplá medovina, čaj nebo svařené víno a vyprávěly se rodinné příběhy. Pokud chcete sladkosti odlehčit, můžete vyzkoušet mandlové cukroví bez cukru, zdravý vánoční štrúdl nebo raw perníčky.
Mandlové cukroví bez cukru
Co potřebujeme: 200 g mandlové mouky, 50 g kokosové mouky, 80 g másla (ideálně změklé), 2 lžíce medu nebo stévie, 1 vejce, 1 lžičku vanilkového extraktu, špetku soli, mandle nebo plátky mandlí na ozdobení. Pro jemnější chuť můžete přidat trošku skořice nebo špetku kardamomu.
Jak na to: V míse smíchejte mandlovou mouku, kokosovou mouku, sladidlo, špetku soli a vanilkový extrakt. Poté přidejte máslo a vejce. Vše dobře promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto. Pokud je těsto příliš lepivé, můžete přidat ještě trošku kokosové mouky.
Předehřejte troubu na 160 °C. Těsto rozdělte na menší kuličky (cca 1–2 cm v průměru) nebo ho rozválejte na lehce pomoučněné ploše a vykrajujte tvary podle libosti. Navrch každého kousku můžete přitlačit celou mandli nebo posypat plátky mandlí.
Cukroví položte na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 10–12 minut, nebo dokud není cukroví lehce zlatavé po okrajích. Dejte pozor, aby se nepřipálilo, mandlová mouka se rychle peče.
Nechte cukroví vychladnout na plechu, dokud nebude úplně tvrdé. Po vychladnutí ho můžete skladovat v uzavíratelné nádobě.
Zdravý vánoční štrúdl
Co potřebujeme:
Těsto: 200 g celozrnné špaldové mouky, 50 g mletých ovesných vloček, 1 lžíci kokosového nebo třtinového cukru, 100 g řeckého jogurtu nebo tvarohu, 1 lžíci olivového oleje nebo rozpuštěného kokosového oleje, špetku soli, 1/2 prášku do pečiva, 2–3 lžíce studené vody (dle potřeby).
Náplň: 4–5 středně velkých jablek (oloupaných a nastrouhaných), 1 lžičku mleté skořice, 1 hrst rozinek (můžete předem namočit do rumu nebo vody), 1 hrst nasekaných ořechů (vlašské nebo lískové), 1–2 lžíce datlového nebo javorového sirupu, případně můžete použít kvalitní med.
Jak na to:
Příprava těsta: Smíchejte špaldovou mouku, mleté ovesné vločky, cukr (pokud používáte), prášek do pečiva a špetku soli. Přidejte jogurt a olivový (nebo kokosový) olej. Směs promíchejte a postupně přidávejte studenou vodu tak, aby vzniklo hladké těsto, které se nelepí. Těsto zabalte do potravinové fólie a nechte v lednici odpočinout alespoň 30 minut.
Příprava náplně: Oloupaná a nastrouhaná jablka dejte do mísy, přidejte skořici, rozinky, ořechy a případně trochu datlového nebo javorového sirupu. Vše důkladně promíchejte.
Těsto vyválejte na tenký plát (pomocí válečku nebo i rukou, podle potřeby podsypávejte moukou). Rovnoměrně na těsto rozetřete náplň, ale nechte okraje volné. Těsto opatrně zarolujte, okraje založte, aby náplň nevytékala.
Předehřejte troubu na 180 °C. Štrúdl položte na plech vyložený pečicím papírem a povrch můžete potřít trochou mléka nebo rozpuštěného kokosového oleje, aby se vytvořila krásná zlatavá kůrka. Pečte přibližně 30–40 minut, dokud štrúdl nezezlátne.
Po upečení nechte štrúdl mírně vychladnout a nakrájejte na plátky. Můžete ho posypat mletými vlašskými ořechy.
Raw perníčky plné vůní
Co potřebujeme:
Na těsto: 1 hrnek mletých mandlí (můžete použít mandlovou mouku nebo si mandle namlít sami), 1 hrnek datlí (ideálně namočených alespoň na 2 hodiny, aby změkly), 1/2 hrnku strouhaného kokosu, 2 lžíce kakaového prášku (přidá perníčkům tmavou barvu a chuť), 1 lžíci perníkového koření (můžete použít koupenou směs nebo si připravit vlastní z mleté skořice, zázvoru, hřebíčku a muškátového oříšku), 1 lžičku mleté skořice, špetku soli.
Na polevu: 2 lžíce kokosového oleje (rozehřátého), 1 lžíci sirupu z agáve nebo javorového sirupu, 1 lžíci kokosového másla (může být i kakaové máslo, pokud chcete čokoládovější chuť).
Jak na to: Do mixéru vložte všechny ingredience na těsto (mleté mandle, datle, strouhaný kokos, kakaový prášek, perníkové koření, skořici a špetku soli). Mixujte, dokud nevznikne hladká, lepivá hmota, kterou lze dobře tvarovat. Podle potřeby můžete přidat lžíci vody, aby se těsto lépe spojilo.
Na pracovní plochu dejte potravinářskou fólii nebo pečicí papír. Položte na něj těsto, přikryjte dalším kusem fólie a vyválejte na placku silnou asi 0,5 cm. Pak pomocí vykrajovátek vykrojte tvary perníčků.
Přendejte perníčky na tác nebo plech a dejte je do lednice minimálně na hodinu. Díky tomu se zpevní a budou držet tvar.
V misce smíchejte rozehřátý kokosový olej, sirup z agáve a kokosové nebo kakaové máslo. Míchejte, dokud není směs hladká. Polevou pak můžete perníčky potřít nebo jen ozdobit detaily.
Hotové perníčky skladujte v lednici v uzavřené nádobě.
Na Štědrý večer se podávalo několik tradičních polévek, například česnečka, kyselá polévka, rybí vývar, bramborová polévka nebo vánoční kyselica. Polévky byly vodnaté, aby prohřály žaludek a připravily jej na nadcházející hody.
Vánoční česnečka
Tradiční česnečka byla jednoduchá, silná a měla za úkol zahřát i posílit. Původně se podávala bez brambor, často jen s restovanou strouhankou z žitného chleba.
Co potřebujeme: 6 stroužků česneku, 1 l vody nebo zeleninového vývaru, sůl, pepř, kmín dle chuti, majoránku, lžíci másla nebo sádla, 1 vejce, 2 plátky žitného chleba.
Jak na to: Oloupaný česnek rozdrťte nebo prolisujte a krátce orestujte na másle. Zalijte vodou nebo vývarem, přidejte sůl, pepř a kmín a vařte 10 až 15 minut, dokud česnek nezměkne a neuvolní aroma.
Na konci přidejte sušenou majoránku a rozkvedlané vejce, nechte přejít varem a dochuťte.
Chléb nakrájejte na malé kostičky, opečte ho na pánvi a při podávání vložte do talíře.
Můžete ozdobit natí petržele.
Kyselka – vánoční kyselá polévka
Kyselka je tradiční česká polévka z kvásku nebo chlebového kvasu. Tento recept je jednoduchý a chutný způsob, jak si připomenout staročeskou kuchyni.
Co potřebujeme: 1 l vody, 1/2 hrnku chlebového kvásku (nebo kvasu z žitného chleba), 1 bramboru, hrst sušených hub, sůl, kmín, trochu oleje.
Jak na to: Houby namočte do vody a uvařte je, dokud nezměknou. Poté je vyndejte a pokrájejte.
Bramboru oloupejte, nakrájejte na kostičky a přidejte do vývaru s houbami.
Smíchejte kvásek s trochou vody a přilijte k polévce. Dobře promíchejte a přiveďte k varu. Povařte, dokud není polévka hustá a kyselá dle chuti. Přidejte sůl, kmín a zakápněte lehce olejem.
Rybí bujón
Co potřebujeme: 4 jalovčinky, 1 velkou mrkev, 1/4 celeru, 10 cm bílé části pórku, 10 cm zelené části pórku, 2 stroužky česneku, 2 snítky kopru, 2 bobkové listy, 1 kávovou
lžičku sušené majoránky, alespoň 300 g hlav a rybích odřezků, 1 dcl bílého vína, 1,5 l vody, sůl, na špičku nože muškátu.
Jak na to: Do horké vody přidejte jalovčinky a bobkový list.
Mrkev a celer oloupejte a nakrájejte na kostky. Pórek očistěte a nakrájejte na kolečka včetně zelené části a přidejte do horké vody s kořením.
Horkou vodu se zeleninou a česnekem osolte, přiveďte k varu, poté stáhněte na minimum a vařte 15 minut.
Pak přidejte kopr, špetku muškátu a kousky ryb. Společně vařte dalších 5 minut. Vyjměte z polévky jalovčinky a bobkový list, přidejte majoránku a dochuťte bílým vínem.
Vývar z ryb se podává s vejcem na hniličku, s listy pampelišky, kopřivy, petrželky či libečku. Jako zavářka se používají krupky.
Vánoční bramborová polévka s houbami
Tato polévka se podávala v chudších domácnostech a byla velmi jednoduchá.
Co potřebujeme: 1 l vody nebo vývaru, 3–4 brambory, hrst sušených hub, sůl, pepř, kmín, čerstvou majoránku, 1 lžíci másla nebo oleje.
Jak na to: Houby předem namočte a poté povařte ve vodě.
Brambory oloupejte, nakrájejte na kostičky a přidejte k houbám. Přisypte kmín a vařte, dokud nejsou brambory měkké.
Dochuťte solí, pepřem a majoránkou. Na závěr přidejte trochu másla.
Krajová vodnatá zelná polévka
Co potřebujeme: 300 g kysaného zelí, 1 l vody, 1 bramboru, 1 malou cibuli, 2 stroužky česneku, sůl, kmín, bobkový list, nové koření, olej.
Jak na to: Na oleji orestujte jemně nakrájenou cibuli, dokud nezíská zlatavou barvu. Přidejte prolisovaný česnek a krátce orestujte, aby uvolnil vůni.
Do hrnce přilijte vodu, přidejte kysané zelí (i s trochou šťávy), kmín, bobkový list a nové koření. Povařte asi 15 až 20 minut, aby zelí změklo.
Přidejte nakrájenou bramboru, kterou uvařte s ostatními ingrediencemi doměkka.
Dochuťte solí podle potřeby. Můžete přidat i trochu šťávy z kysaného zelí, pokud je třeba zvýraznit kyselou chuť.
Hlavní chod se lišil podle regionu a společenské vrstvy. Teprve v 19. století se v měšťanských domácnostech začal podávat smažený kapr s bramborovým salátem. Dnes si můžete připravit salát s rukolou a piniovými oříšky, pečeného kapra s bylinkami a zeleninou nebo vegetariánskou alternativu v podobě pečeného tofu či tempehu s bylinkovou omáčkou.
Bramborový salát s rukolou a piniovými oříšky
Co potřebujeme: 1 kg brambor (nejlépe varného typu B), hrst rukoly (můžete nahradit polníčkem nebo špenátem), 2 lžíce piniových oříšků (opražených na pánvi), 1–2 lžíce olivového oleje, 1–2 lžíce balzamikového octa nebo citronové šťávy, sůl, pepř podle chuti, volitelně: hrst sušených brusinek nebo rozinek.
Jak na to: Brambory uvařte, nechte vychladnout, oloupejte a nakrájejte na plátky nebo menší kousky.
Rukolu opláchněte a nechte dobře oschnout. Piniové oříšky krátce opečte na suché pánvi, aby získaly zlatavou barvu.
V míse smíchejte olivový olej s balzamikovým octem nebo citronovou šťávou, přidejte sůl a pepř podle chuti.
Do mísy přidejte brambory, rukolu a piniové oříšky (a případně brusinky nebo rozinky pro lehkou sladkost). Vše jemně promíchejte.
Podávejte ihned, aby byla rukola čerstvá a křupavá.
Pečený kapr na bylinkách a zelenině
Co potřebujeme: 1 kapr (očištěný, filety naporcované), sůl a pepř dle chuti, 1 citron (nakrájený na plátky), 2 lžíce olivového oleje, čerstvé bylinky dle chuti (např. tymián, rozmarýn, petržel, kopr), 1 cibuli (nakrájenou na kolečka), 1 mrkev (nakrájenou na tenké plátky), 1 cuketu (nakrájenou na plátky), 1 červenou papriku (nakrájenou na proužky), 1 stroužek česneku (nasekaný nadrobno).
Jak na to: Troubu zahřejte na 180 °C.
Kousky kapra lehce osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou.
Do každého kousku kapra vložte čerstvé bylinky (např. větvičku tymiánu, rozmarýnu nebo snítku kopru) a kousek citronu.
Na plech vyložený pečicím papírem rozložte připravenou zeleninu – cibuli, mrkev, cuketu a papriku. Zeleninu zakápněte olivovým olejem a promíchejte s česnekem, solí a pepřem.
Na zeleninu položte kapra. Plech vložte do trouby a pečte asi 25–30 minut, nebo dokud kapr nezměkne a zelenina nezíská zlatavou barvu. Zkontrolujte, aby kapr nebyl přepečený, ale aby zůstal šťavnatý.
Podávejte s pečenou zeleninou a citronem. Na talíři můžete rybu ještě lehce posypat čerstvou petrželkou nebo koprem.
Pečené tofu a tempeh se zeleninou a bylinkovou omáčkou
Co potřebujeme:
Pro pečené tofu a tempeh: 200 g tofu (pevného), 200 g tempehu, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce sójové omáčky Shoyu nebo Tamari, 1 lžíci javorového sirupu nebo medu, 1 lžičku uzené papriky, 1/2 lžičky čerstvě mletého černého pepře, 1/2 lžičky sušeného tymiánu.
Na pečenou zeleninu: 2 střední batáty (oloupané a nakrájené na kostky), 1 červenou cibuli (nakrájenou na klínky), 1 červenou papriku (nakrájenou na proužky), 1 cuketu (nakrájenou na půlkolečka), 2 lžíce olivového oleje, sůl a pepř podle chuti, 1 lžičku sušeného rozmarýnu.
Pro bylinkovou omáčku: 1 hrst čerstvé petrželky, 1 hrst čerstvého koriandru nebo bazalky, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžíci citronové šťávy, sůl a pepř podle chuti, 2–3 lžíce vody (podle požadované konzistence).
Jak na to:
Marináda: Tofu i tempeh nakrájejte na kostky přibližně stejné velikosti.
V misce smíchejte olivový olej, sójovou omáčku, javorový sirup, uzenou papriku, pepř a tymián.
Do marinády přidejte tofu a tempeh, dobře promíchejte, aby byly všechny kousky rovnoměrně obaleny. Nechte marinovat alespoň 30 minut (ideálně několik hodin v lednici).
Předehřejte troubu na 200 °C.
Na plech vyložený pečicím papírem rozložte marinované tofu a tempeh. Pečte asi 25–30 minut, dokud nebudou zlatavé a pevné, přičemž je jednou promíchejte.
Zatímco se tofu a tempeh pečou, připravte pečenou zeleninu. V míse smíchejte batáty, cibuli, papriku a cuketu s olivovým olejem, solí, pepřem a rozmarýnem. Rozložte je na druhý plech vyložený pečicím papírem.
Pečte zeleninu asi 25–30 minut, dokud nebude měkká a lehce karamelizovaná.
Příprava bylinkové omáčky:
V mixéru nebo kuchyňském robotu rozmixujte petrželku, koriandr nebo bazalku, česnek, olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř. Postupně přidávejte vodu, dokud nedosáhnete požadované konzistence omáčky.
Poznámka:
Pokud chcete přidat více chuti, můžete do marinády přidat trochu nastrouhaného zázvoru nebo chilli vloček pro pikantní variantu.
Miska s jablky byla připravena na konec štědrovečerní večeře. Každý účastník rozkrojil své jablíčko napříč, aby podle tvaru jadřince zjistil, co ho v příštím roce čeká – hvězda přinášela štěstí a zdraví, zatímco křížek předznamenával nemoci nebo smůlu.
Vánoce jsou především o setkávání, radosti a společně strávených chvílích. Je úžasné vědět, že si můžete dopřát tradiční pochoutky, a přitom si zachovat dobrý pocit z toho, co jíte. Díky malým změnám a zdravějším surovinám můžete své oblíbené recepty proměnit na lahodná jídla, která potěší chuťové buňky i tělo. Pamatujte, že sváteční atmosféra není jen o hojnosti na talíři, ale především o tom, že si Vánoce užijete se svými blízkými bez zbytečných výčitek. Vždyť to, co dělá Vánoce kouzelnými, je láska, kterou dáváme a přijímáme, a ta se do žádných kalorií počítat nemusí.
„Ať láska a klid vládnou vaším domovem po celý sváteční čas.“
Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.