Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Schizonepeta jemnolistá
Jīng Jiè
荆芥
Schizonepeta tenuifolia (BENTH.) BRIQ.
Schizonepeta je vytrvalá bylinka dorůstající výšky až jednoho metru, patřící do čeledi hluchavkovitých. Lodyhu má vzpřímenou a listy kopinaté až peřenosečné a v horní části změněné v metaformované listy. Květenství je jednoduché a korunu má zvonkovitou růžovou až purpurovou. Plody pak vypadají jako hnědé tvrdky.
S léčivkou se setkáváme v severovýchodní Číně. Objevuje se tak v provinciích Jiangsu, Hebei, Shanxi, Zhejiang či Jiangxi. Najdeme ji v horských terénech, kde roste až do výšky 2700 m nad mořem a dále na stráních, v lesích či na okrajích lesních cest. Sběrem je pro nás celá nať. Rostlina se sbírá v létě v červenci, když se začínají postupně rozvíjet květy. Rostlinu očistíme a sušíme na slunci. Usušená nať je křehká a půvabně aromatická. V poslední době probíhají pokusy o její pěstování v naší domovině.
Silice thymol, menthon, limonen, pulegon, dále třísloviny, schizonepetosid A-E, schizonol, schizonodiol, dismetin, hesperidin, nepetol, hořčiny a minerální látky, jako jsou železo, mangan, zinek, měď a další.
Schizonepeta vstupuje do dráhy plic a jater. Chuť má štiplavě hořkou a povahu mírně teplou. Schizonepeta zabraňuje vstupu škodliviny do organismu. Škodlivinu si můžeme představit jako virus či bakterii. V tomto případě mluvíme o škodlivém chladném či horkém větru, který se snaží v povrchu našeho těla usídlit, a proniknout tak naší imunitní bariérou do hloubi organismu, a vyvolat tak potíže. Pokud dochází k atakování naší wei qi, tedy imunitní bariéry, schizonepeta působí tak, že otevře povrch těla a škodlivinu rozptýlí, a tím ji oslabí. Doslova můžeme říct, že škodlivinu vypudí z povrchu kůže či svalstva. Tato funkce schizonepety je velmi důležitá a pokud ji užijeme ve formě odvaru, včas tak zabráníme rozvoji nachlazení, virózy či bakteriální infekce.
Tuto léčivku budeme využívat při zánětech horních a dolních cest dýchacích. Své opodstatnění má při kašli, rýmě, zimnici, třesavce či bolesti hlavy nebo krku. Schizonepeta snižuje teplotu a zmírňuje příznaky, které doprovázejí epidemická onemocnění. V dalších indikacích ji použijeme při trávicích problémech s nechutenstvím, při kožních vředech a vyrážkách, ekzémech, svědění kůže a také při ztuhnutí šíjového svalstva z ofouknutí (klimatizace nebo průvan). Tuto léčivku můžeme také upravovat, a to tak, že ji upražíme nebo necháme zuhelnatět. Díky těmto razantním úpravám pak získává nové dynamické účinky. Ve formě prášku zastavuje krvácení z nosu a ve formě odvaru pak ovlivní výskyt krve v moči či nadměrné gynekologické krvácení. Zajímavý je i účinek kořene, který se v malé míře používá při bolestech zubů nebo zánětu lymfatických žláz.
Pokud neurčí bylinář jinak, používáme denní dávku 6 až 9 gramů. Vnitřně užíváme kratší odvar nebo prášek a při zevním použití dáváme přednost obkladu. Schizonepeta není vhodná k dlouhodobému podávání u nemocných, kteří trpí nadměrným pocením (toto platí u všech bylin s potopudným účinkem).
Schizonepetu podáváme hlavně při akutních potížích. Doporučuji ji mít nasušenou doma ve své pohotovostní lékárničce.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.