Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Kokotice čínská
Tù Sī Zĭ (čti: tchu – ś - ć)
菟丝子
Cuscuta chinensis Lam.
Kokotice je takový parazitický liánovitý nezmar. Aktivně hledá svého rostlinného hostitele, kterého obtáčí svou dlouhou lodyhou s přísavnými bradavkami, prostřednictvím nichž proniká do cévních svazků, respektive do pletiva rostliny. Z toho vysává výživné látky, které potřebuje ke svému životu.
Kokotici řadíme do čeledi svlačcovitých, přičemž máme celosvětově popsáno až 150 druhů těchto rostlin.
Kokotice kvete bělorůžovými až žlutavými kvítky. Plodem je kulovitá tobolka obsahující šedohnědá či žlutohnědá drobná semena.
Kokotici můžeme spatřit takřka po celém světě. U nás pravidelně zplaňuje a roste od nížin až do podhůří. Nás ovšem zajímá ta, co roste v Asii. Kokotici čínskou lze nalézt na okrajích lesních cest a polích po celém území Číny.
Obvykle parazituje na rostlinách z čeledi Fabaceae (bobovité) a Asteraceae (hvězdnicovité). Patří sem například sója, fazol, kozinec, hrách, vojtěška, podzemnice olejná nebo kopretina, pelyněk, slunečnice a mnohé další.
Semena sbíráme jakmile jsou zralá, což znamená koncem léta a začátkem podzimu. Posbíráme nadzemní část rostliny a semena z ní vytřeseme a usušíme na slunci. Sušenou drogu pak tvoří semena, která se mohou dále upravovat pro získání příslušného účinku.
Je zajímavé a pestré. Semena obsahují alkaloid cuscutamin, lignany cuscutosid A a B, glykosidy arbutin, bergenin, kyselinu chlorogenovou a flavonoidy kvercetin, astragalin, hyperin a cuscutin, laktony cuscutalin, steroly beta-sitosterol, stigmasterol, beta-amyrin také betakaroten, polysacharidy, antioxidanty, pryskyřice a enzym ureázu.
Semeno kokotice má chuť ostrou a sladkou, povahu neutrální a vstupuje do drah Jater a Ledvin. Pomáhá při oslabení ledvinového Yangu a Yinu. Chrání esenci v Ledvinách a zároveň posiluje yangovou energii Ledvin.
Těchto mechanismů využijeme při léčbě neplodnosti, při poruchách erekce, při předčasné ejakulaci a rovněž při častém močení či nadměrném menstruačním krvácení. Semeno kokotice rovněž posiluje mimořádné dráhy, a to zejména Ren Mai, tedy dráhu početí.
V dalších indikacích můžeme semeno kokotice používat při bolestech v kolenou či bedrech na základě degenerace a dokonce i při poruchách zraku, které vznikají na podkladě oslabenosti jater. Na tomto místě použijeme semeno neupravené, takzvaně surové, tedy jen usušené.
Výsledky výzkumu dokazují, že obsahované látky semena kokotice zvyšují hladiny testosteronu a estradiolu, snižují množství močoviny (urea) a zlepšují imunitní funkce organismu.
Pokud neurčí bylinář jinak, na denní dávku používáme 9 až 15 gramů. Semeno obvykle vaříme s dalšími bylinami a podáváme ve formě odvaru. Rovněž ho můžeme podávat ve formě prášku, tinktury či medicinálního vína.
Při poruchách plodnosti doporučuji přidávat pomleté semeno do jídel. Zejména kaší, omáček nebo polévek.
Přeji všem bylinářské zdraví.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.