Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Perila křovitá list
Zĭ Sū Yè
紫苏叶
Perilla frutescens (L.) Britt.
Perila patří mezi jednoleté léčivé rostliny. Vyrůstá kolem 1,2 m. Lodyhu má vzpřímenou, rozvětvenou hranatou s chloupky. Vstřícné listy jsou řapíkaté vejčitě srdčité se zubatým okrajem. Barvou od zelené, purpurové, červeno hnědé až po tmavě rudou či bronzově lesklou.
Květy jsou drobné bílé nebo nafialovělé. Jsou oboupohlavné (květ je vybaven samčími i samičími pohlavními orgány, tj. tyčinkami i pestíky), s krátkou trubkou a vyrůstají v hustých lichopřeslenech.
Lichopřeslen (nepravý přeslen, lat. Verticillastrum) je jednoduché květenství patřící do skupiny vrcholičnatých, které se nachází typicky u čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae. Po odkvětu se zrodí semeník, kde dozrávají čtyři tvrdky.
Jejím domovem je celé území Číny, zvláště oblasti Jiangsu, Hubei, Guangdong, Henan či Sichuan. Rovněž se s bylinkou setkáme v Japonsku, Indii, Thajsku, Vietnamu, Koreji a ve Střední Asii. Velmi často se pěstuje a používá se v kuchyni do mnoha pokrmů. Její listy jsou aromatické a jedlé a místní obyvatelé jihovýchodní Asie ji používají jako zeleninu a její semena pro olej.
Předmětem sběru jsou pro nás listy perily. List sbíráme za slunného počasí od června do srpna. Suší se na slunci. Po usušení mají listy výraznou aromatickou vůni, štiplavou chuť a barvu s nádechem do fialkova. Perila nám ještě poskytuje léčivé semínko, ale o tom budu psát zase příště.
Organickou sloučeninu perillal-dehyd, která má za následek aromatické vlastnosti listu. Dále pak další aromatické sloučeniny, jako jsou eugenol (hlavní aromatická složka v hřebíčku), mentol, alfapinen, betapinen či d-limonen, flavonoid apigenin, který má antioxidační a protizánětlivé účinky.
List perily má povahu teplou, chuť štiplavou a vstupuje do dráhy plic a sleziny. Listu využijeme pro jeho potopudné účinky na snížení teploty, která provází nachlazení. Správně bych měl napsat, že list otevírá povrch těla a vypuzuje z něho škodlivý větrný chlad. Dále nám list pomáhá rozhýbat čchi a uvolnit střed, uklidní plod a dokonce zmírní otravu z ryb a dalších mořských zvířátek.
Perilu využijeme při nachlazeních spojených s chladem, rýmou, zvýšenou teplotou, zahleněním, bolestí hlavy a kašlem. Při teplotě využijeme čaje z perily na vypocení. Z dalších účinků musím uvést harmonizační vliv při trávicích problémech, zvláště při nevolnosti a pocitu na zvracení. Ve formě slabého nálevu užíváme při zvracení po lžičkách. Účinek ocení rovněž těhotné ženy, které pociťují žaludeční potíže, zvláště při nadměrných pohybech miminka.
V praxi jsem se rovněž přesvědčil, že list perily ulevuje při otravě mořskými rybami. Jednou za mnou přišla pacientka, které se po požití suši objevila vyrážka na kůži, nevolnost a slabost. Po vypití několika šálků čaje se rychle zotavila. V této indikaci jsem podával 30 g denní dávku listu.
Pokud neurčí bylinář jinak, používáme denní dávku 6 až 9 gramů. Pro aromatické vlastnosti perily vaříme krátkodobý odvar nebo listy jen zalijeme vroucí vodou a necháme 20 minut vyluhovat (zvláště při trávicích problémech a podáváme po lžičkách).
Čaj na vypocení:
Možná znáte při počínajícím nachlazení nepříjemné příznaky pocitu chladu, zimomřivosti či zimnice. Nebo příznaky vodové rýmy, rozlámanosti těla, únavy či teploty. Tělo se nechce pod peřinou zpotit a už vůbec ne vypotit.
Připravte si proto čaj z listů perily, a to tak, že vezmete 10 g listu a povaříte ho ve 250 ml vody po dobu 3 minut. Pak necháte 5 až 10 minut odstát pod pokličkou a přecedíte. Jakmile bude mít odvar teplotu takovou, že již ho můžete skoro horký vypít, tak ho celý vypijte.
Po vypití zalehněte pod peřinu a vyčkejte do nástupu pocení. Po vypocení se vám jistě uleví. Čaj z perily můžete takto použít i vícekrát za den.
Letní závitky (nem cuốn)
Neodpustím si ani recept, kde list perily sehrává významnou roli v chuťových ingrediencích pokrmu. Věřím, že kolegové ze sekce dietetiky nebudou nic namítat.
Budete potřebovat:
rýžový papír
rýžové nudle bún
mražené krevety
vejce
salátovou okurku
listy perily
nať koriandru
ledový salát
rybí omáčku
Na omáčku:
čerstvý ananas
čili papričky (ideálně birds eye)
rybí omáčka
česnek
Omáčka je velice snadná.
Nyní můžeme zkompletovat závitky. Budeme potřebovat pánev na namáčení rýžového papíru (lépe vyšší podlouhlou úzkou nádobu).
Snažíme se, aby byly závitky dostatečně utažené, jinak by po nakousnutí náplň vypadávala ven. Papír je pružný, a tak se nemusíme bát.
Náplň jako taková je velmi variabilní a může se kraj od kraje lišit. Nebojte se experimentovat a zaměňovat náplň.
Tyto závitky naskládáme na talíř a pokud je nebudeme rovnou servírovat, je potřeba je překrýt fólií, jinak snadno vyschnou. Podáváme s vychlazenou omáčkou.
Tak dobrou chuť.
Přeji všem bylinářské zdraví.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.