Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Rdesno ptačí
Biăn Xù
扁蓄
Polygonum aviculare L.
Máte doma zahrádku? Bydlíte na venkově? Pokud, ano můžete si nevšimnout malých plazivých rostlinek s lístečky, tak malými, že se musíte pořádně sklonit, abyste vůbec rozpoznali, co máte pod nohama.
Ano, tato rostlinka má mnohá léčivá využití, ale velmi vhodně ji můžete pěstovat jako půdu kryjící rostlinu, která vám při minimální starosti, kolem kamenů, chodníků či šlapáků vytvoří krásný léčivý koberec, po kterém se pak můžete honosně procházet a nasávat energie přírody. A ta rostlinka nosí jméno rdesno možná ještě po staru truskavec ptačí.
Rdesno neboli truskavec ptačí je jednoletá rostlina s poléhavými lodyhami, porostlou čárkovitě kopinatými malými lístečky. Květy jsou drobné bílé až narůžovělé. Plodem je trojhranná tmavá nažka.
Setkáváme se s ním na stráních, rumištích, ale i při okrajích cest či polí. Je to hojně rozšířený plevel a roste po celé Číně. Nicméně se s ním setkáváme běžně i u nás.
Sběrem je pro nás kvetoucí nať. Nadzemní část rostliny sbíráme nejčastěji v létě. Rostlinu očistíme a sušíme na slunci. Následně ji vhodně uskladníme.
Herba neboli nať rdesna obsahuje především flavonové glykosidy jako je avicularin, kvercitrin, hyperosid, kyselinu křemičitou, kyselinu gallovou, třísloviny, organické kyseliny, vitamín C, vitamín K, sacharidy a další minerální látky.
Čínská herbalistika řadí rdesno do několika charakteristik. Z pohledu chuti je rdesno hořké. Povahu má chladnou a vstupuje do dráhy močového měchýře.
Rdesno tak budeme hlavně využívat při problémech s močením a rovněž při prevenci močových kamenů a nemocí ledvin.
Rostlina je nepostradatelná, když chceme podpořit čištění a vyloučit tak dobře odpadové látky z našeho organismu. Toto platí spíše u stavů nadbytku.
Rdesno ptačí drénuje vodu a uvolňuje tak její tok. Odnímá horkost a vlhkost, která napadá spodní zářič a tím cíleně působí proti zánětům v této oblasti. Rdesno má významné močopudné vlastnosti a působí tak proti problematickému močení a tvorbě kaménků či písku uro traktu.
Dále účinků rdesna využijeme při mokvavých a svědivých ekzémech, má vliv na eliminaci střevních parazitů s následným svěděním konečníku, rovněž chrání játra a usnadňuje vykašlávání hlenů z průdušek a plic.
Pokud, neurčí bylinář jinak používáme denní dávku 9 až 15 gramů. V některých případech může dávka vystoupat až na 30 gramů na den.
Z rostliny připravujeme odvar.
Obklady ledvin, kdy nať rdesna přelijeme vroucí vodou a necháme okapat, a ještě teplé zabalené v pleně pokládáme na oblast ledvin. Na takto vytvořený obklad položíme termofor a zakryjeme se na půl hodiny peřinou. Provádíme při kamenech nebo písku v ledvinách 3 x do týdne v podvečer. Nebo při bolestech uší můžeme aplikovat povařenou rozdrcenou nať do ucha na pár minut. A rovněž ženy ocení připraveným odvarem, kterým si mohou 3 x v týdnu provádět ozdravné oplachy vlasů.
Rdesno je rostlina, která je toho hodně dokáže. Nicméně ho doporučuji aplikovat v kúrách a neužívat dlouhodobě (několik po sobě jdoucích měsíců). Pokud uvažujete o užívání rdesna ptačího, prosím poraďte se s bylinářem o vhodnosti užití či správném dávkování.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.