Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Řemdihák zobanolistý
Gōu Téng
钩藤
Uncaria rhynchophylla (MIQ.) JAKS.
Řemdihák je keř se šplhavými větvemi dorůstající délky až 15 metrů. Listy jsou vstřícné, čepele podlouhle vejčité až eliptické. Na bázi řapíku jsou kopinaté palisty (stipulae) a hlavně charakteristické párovité, dřevnaté a nazad ohnuté ostny. Květenství tvoří vstřícný hrozen.
Květy jsou bílé a plodem je tobolka obsahující drobná semena.
Rostlina roste v Číně podél horských potoků a v lesích. Setkáme se s ní v provinciích Shaanxi, Zhejiang, Fujian, Guangdong, Sichuan a Yunnan.
S řemdihákem se rovněž setkáme ve Vietnamu, Malajsii či Japonsku.
Větvičky, které mají hákovité stonky, se obvykle sbírají na jaře či na podzim. Větvičky se ostříhají, nakrájejí a usuší. Hákovité stonky vyrůstají jednotlivě nebo v párech. Uvádí se, že lepší jsou ty, které rostou v párech.
Drogu pak tvoří větvičky s hákovitými stonky hnědočervené barvy, bez zápachu a mdlé chuti.
Větvičky řemdiháku obsahují několik alkaloidů, především však rhynchophyllin, který má pozitivní účinky na kardiovaskulární aparát a centrální nervový systém.
Větvičky řemdiháku mají chuť sladkou, povahu mírně chladnou a vstupují do dráhy Jater a Osrdečníku.
Mají schopnost utišovat vítr, zmírňovat křeče, pročišťovat horkost a regulovat Játra.
Pokud v Játrech narůstá horkost, zvyšuje se možnost vzniku vnitřního větru a tím pádem i křečí v těle. Proto je řemdihák nepostradatelný v případě křečí u dětí, při různých spasmech a silných horkostech.
Také zmírňuje ataky epilepsie, relaxuje čelisti (zaťaté čelisti u dětí), léčí třes končetin a záškuby svalů.
Jeho blahodárné účinky využijeme při léčbě vysokého krevního tlaku, při podpůrné léčbě cévní mozkové příhody, při problémech s motorikou a rovnováhou a v neposlední řadě i u různých typů migrén.
V praxi řemdiháku využívám při parézách lícního nervu, bolestech trojklanného nervu, závratích, očních ticích či horkých svědivých ekzémech.
Vlákna, která jsou přítomna v povrchové kůře mozečku, se nazývají paralelní a šplhavá. Právě šplhavá vlákna jsou velmi podobná šplhavým větvím řemdiháku. Není jistě náhoda, že řemdihák léčí mozečkové poruchy.
Pokud neurčí bylinář jinak, používáme na denní dávku 9 až 15 gramů v odvaru. Tradičně se uvádí, že je lepší bylinu přidávat do vaření na posledních několik minut. V praxi nechávám vařit klasicky 30 nebo 40 minut, zatím jsem nepoznal rozdílu.
U rizikových dětí, které mohou trpět vlivem horečky na tonicko‑klonické křeče, doporučuji řemdihák podávat preventivně při jakémkoliv zánětlivém onemocnění, které se může projevit horečkou.
Řemdihák budeme dětem podávat v prášku, a to 2× denně jednu moka lžičku. Prášek rozmícháme do teplé vody nebo podáme společně s ovocnou přesnídávkou.
Přeji všem bylinkářské zdraví.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.