Jak si vybrat správného terapeuta tradiční čínské medicíny

Endometrióza je chronické onemocnění, při kterém se nachází buňky děložní sliznice (endometria) mimo dělohu. Mohou být například ve vejcovodech, vaječnících, ale také kdekoli v břišní dutině, a dokonce i mimo ni. Buňky děložní sliznice byly nalezeny i v plicích či na obalech mozku.
Stejně jako reaguje děložní sliznice na změny koncentrací ženských hormonů v průběhu menstruačního cyklu, reagují i buňky děložní sliznice mimo dělohu. V době před menstruací se tedy zvětšují a v době menstruace začnou krvácet. To způsobuje velké obtíže, včetně vzniku chronického zánětu.
Endometrióza se může projevovat různě. Záleží na tom, kde se děložní sliznice mimo dělohu nachází. Nejčastěji ženy trápí:
Diagnostikování endometriózy je mnohdy velmi zdlouhavé. Nemyslí se na ni a ženy tak dlouho trpí, než se určí správná diagnóza. Udává se, že to trvá sedm až deset let. Endometriózu totiž není možné poznat z krevních testů a většinou ani pomocí ultrazvuku. Pro diagnostikování je důležité nahlédnutí do břišní dutiny, tj. laparoskopický zákrok, při kterém operatér děložní tkáň mimo dělohu uvidí. K diagnostice je možné využít také magnetickou rezonanci.
Endometrióza je spojená s řadou nepříjemných příznaků a je tedy nutné ji řešit. V současné době není možné ji vyléčit.
Lékaři se častěji uchylují ke konzervativní léčbě, která má za úkol snížit bolest a obtíže. K tomu lze použít hormonální antikoncepci, která zastaví menstruační cyklus.
V některých případech se volí operační cesta. Provádí se laparoskopický zákrok, při němž se odstraní ložiska děložní sliznice, která se nacházejí mimo dělohu, a zároveň se rozvolní srůsty, které vznikly.
Endometriózou se zabývá také tradiční čínská medicína. Její přístup je samozřejmě jiný než u „západní“ medicíny. Proběhly i studie, které zjišťovaly, zda mohou některé bylinné směsi pomoci ulevit ženám s endometriózou.
Dle studií se nejčastěji volí směs s názvem Gui-Zhi-Fu-Ling-Wan, tato směs obsahuje:
Gui Zhi (skořicovník čínský; Ram. cinnamomi), Fu Ling (pornatka kokosová; sclerotium Poriae), Mu Dan Pi (pivoňka polokřovitá, Cort. moutan radicis), Tao Ren (slivoň; Semen persicae), Chi Shao (pivoňka bělokvětá, Rad. paeoniae rubra) Sheng Bai Shao (pivoňka mléčnokvětá, Rad. paeoniae alba).
Dále se mohou využívat jednotlivé rostliny a jejich části nebo směsi, v nichž se nachází, např.:
Bai Zhi (děhel dahurská, Radix angelicae dahuricae), Dang Gui (andělika čínská, radix angelica sinensis), Gan Cao (lékořice, radix glycyrrhizae), Den Shen (šalvěj červenokořenná, radix salviae miltiorrhizae). Možností je samozřejmě mnohem více.
Složení směsi a dávkování vždy záleží na příčině obtíží, které zjistí praktik tradiční čínské medicíny.
Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění s řadou velmi nepříjemných příznaků. Není možné ji vyléčit a určení diagnózy trvá velmi dlouho. Pozitivní zprávou však je, že je možné obtíže mírnit. Je však potřeba najít skutečné odborníky na danou problematiku, gynekology a v případě léčby také praktiky tradiční čínské medicíny.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.