Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Perila křovitá semeno
Zĭ Sū Zĭ
紫苏子
Perilla frutescens (L.) Britt.
V čínské herbální medicíně se stává, že z jedné stejné rostliny používáme a využíváme různé části s odlišným účinkem.
Tak je tomu i u perily křovité, kde využíváme jak listu, tak i jejího plodu, potažmo semene.
V předcházejícím díle jsme si popsali, k čemu použijeme list a dnes se něco dozvíme o semínku.
Perila patří mezi jednoleté léčivé rostliny. Vyrůstá kolem 1,2 m. Lodyhu má vzpřímenou, rozvětvenou hranatou s chloupky.
Vstřícné listy jsou řapíkaté vejčitě srdčité se zubatým okrajem. Barvou od zelené, purpurové, červeno hnědé až po tmavě rudou či bronzově lesklou.
Květy jsou drobné bílé nebo nafialovělé. Jsou oboupohlavné (květ je vybaven samčími i samičími pohlavními orgány, tj. tyčinkami i pestíky), s krátkou trubkou a vyrůstají v hustých lichopřeslenech.
Lichopřeslen (nepravý přeslen, lat. Verticillastrum) je jednoduché květenství patřící do skupiny vrcholičnatých, které se nachází typicky u čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.
Po odkvětu se zrodí semeník, kde dozrávají čtyři tvrdky.
Jejím domovem je celé území Číny, zvláště oblasti Jiangsu, Hubei, Guangdong, Henan či Sichuan.
Rovněž se s bylinkou setkáme v Japonsku, Indii, Thajsku, Vietnamu, Koreji a ve Střední Asii. Velmi často se pěstuje a používá se v kuchyni do mnoha pokrmů.
Její listy jsou aromatické a jedlé a místní obyvatelé jihovýchodní Asie ji používají jako zeleninu a její semena pro olej.
Plod perily křovité se sbírá na podzim. Nejprve se očistí od nečistot a pak se suší na slunci. Semena se uchovávají v suchu.
Semeno využíváme obvykle podrcené. Jsou ale případy, kdy ho potřebujeme upravit, a to buď pečením v medu nebo opražením.
Olej s nenasycenými mastnými kyselinami alfalinolenovou a linolovou. Obsahují vitamin B1 a dále pak betasitosterol, stigmasterol a taniny.
Semeno perily má povahu teplou, chuť štiplavou a vstupuje do dráhy plic a tlustého střeva a bude nám pomáhat při kašli a při zácpě.
Blahodárně působí při kašli a dušnosti. Pomáhá rovněž při hlenech v dýchacích cestách, při astmatu a mohou ho užívat i děti a staří lidé. Dále pak semeno pomáhá při zácpě, protože svlažuje a reguluje stolici.
Pokud neurčí bylinář jinak, používáme denní dávku 6 až 9 gramů. Semeno neužíváme, pokud trpíme řídkou stolicí nebo průjmy.
Přeji všem bylinářské zdraví.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.