Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Jujuba čínská
Cicimek
Dà Zăo (čti ta-cao) plod
大枣
Ziziphus jujuba Mill.
Je to opadavý strom, který roste v subtropické části Asie. Vyrůstá 3 až 8 metrů. Má typicky pokřivený kmen s uzlovitými větvemi. Listy jsou řapíkaté. Mladé větve jsou porostlé párovitými trny. V úžlabí listů vyrůstají v brachyblastech – zkrácených větévkách drobné nažloutlé květy. Plodem je 2-5 cm dlouhá vejcovitá, hruškovitá až kulovitá peckovice s červenohnědým lesklým oplodím. Dužina je masitá nasládlé chuti s vřetenovitě zašpičatělým tvrdým semenem.
Jujuba je pěstovaná po celém území Číny, a to hlavně v Henanu, Shaanxi, v Hebei a Shandongu. Můžeme se s ní ale setkat i po celé malé Asii, Středomoří a také v Americe či Austrálii. V naší kotlině ji můžeme za splnění určitých podmínek pěstovat rovněž. Mně se její pěstování však nedaří.
Předmětem sběru jsou plody, které sbíráme na podzim a sušíme je na slunci. Sušené plody jsou oválné, kulaté a vrásčité, barvy tmavě červené. Plod má masitou dužinu, je aromatický nasládlé chuti. Pro některá léčebná použití se plody napařují v horké páře nebo se opraží na silném ohni.
Plody jujuby obsahují řadu protizánětlivých triterpenoidů včetně kyseliny betulinové či kyseliny ursolové. Flavonoidy s obsahem spinosinu, swertisinu a rutinu. Karboxylovou kyselinu palmitovou a nenasycenou mastnou kyselinu linolenovou. Dále pak vitaminy a minerální látky (vitamin A, vitamin C, hořčík, fosfor, vápník), slizy a další mnohé biologické cenné látky.
Plod jujuby vstupuje do dráhy sleziny a žaludku, má sladkou chuť a teplou vyrovnanou povahu. Základní vlastností cicimku je doplňování středního zářiče a posilování čchi (životní energie). Dále vyživuje krev, uklidňuje ducha a zmírňuje povahu některých léčivek se silnějším působením.
Jak již jsem popsal, Dà Zăo podporuje tvorbu čchi středu. Využíváme ho zejména tehdy, pokud nemocný trpí únavou, slabostí, vyčerpaností či sníženým příjmem potravy. Můžeme ho kombinovat s rýží, ženšenem, fulingem nebo s lékořicí či zázvorem.
Dà Zăo rovněž vyživuje a podporuje krev. Uklidňuje ducha především u žen, které trpí psychickou labilitou a poruchami spánku.
Pokud neurčí bylinář jinak, používáme denní dávku 3 až 15 gramů v odvaru. Podání Dà Zăo musíme zvážit, pokud je přítomna nadměrná vlhkost v organismu.
Vařené s rýží:
Dà Zăo vaříme s rýží s malou dávkou zázvoru. Všechny ingredience povaříme na kaši a osladíme medem. Tuto kombinaci podáváme u stavů vyčerpanosti organismu.
NEBO
Můžeme připravit sirup z Dà Zăo a klanoprašky čínské.
Budeme potřebovat: zhruba 60 gramů plodu klanoprašky čínské a asi 30 kusů plodů Dà Zăo. Dále 200 gramů medu a 3 litry vody (nejlépe studánkové).
Jak na to:
Sirup užíváme 1x až 2x denně polévkovou lžící.
Sirup posiluje játra a ledviny, udržuje klidnou mysl, zvlhčuje sliznice a zastavuje žízeň. Rovněž podporuje slezinu a doplňuje čchi a krev.
Uchováme ho v lednici.
Plody jujuby čínské známe také jako čínské datle. Čínské datle mají široké využití i v čínské kuchyni. Mohou se proto pojídat jak čerstvé, tak i vařené. Vyrábí se z nich třeba kompoty či marmelády.
Přeji všem bylinářské zdraví.
Autor: Milan Peterka
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.