Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.
Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.
Pojďme se tedy podívat blíže na poslední téma, a tím jsou Sex; kouření a stáří.
Tradiční čínské učení o sexuální aktivitě tvrdí, že se jedná o základní lidskou potřebu, jejíž potlačování může být pro většinu lidí škodlivé, ale také, že může být zdraví škodlivá, pokud se jí oddáváme příliš intenzivně. Přesněji řečeno, mužská ejakulace a s ní spojená ztráta esence je středem zájmu a tradiční nauky jsou plné rad, jak omezit příliš častou ejakulaci, zejména u mužů po padesátce. Kupodivu (na tak populární téma) se zdá, že vztah mezi sexuální aktivitou (jako takovou) a zdravím je v západní medicíně málo prozkoumán.
Není třeba dodávat, že existuje mnoho důkazů o nebezpečí rizikového a nechráněného sexu, ale to je jiná záležitost. Pokud jde o samotný sex, jistě existuje obecný moderní předpoklad, že sexuální uspokojení je ,,dobrá věc", alespoň pokud jde o duševní a emocionální zdraví. Výzkumy o důsledcích ejakulace na zdraví mužů jsou však poněkud rozporuplné. Stále například není jasné, zda je pro zdraví prostaty lepší větší nebo menší počet ejakulací v průběhu života a ve středním věku. Stejně tak není jasné, zda je pro sportovce před významnou soutěží lepší abstinence nebo oddávání se potěšení. Jednou z mála jistot je, že abstinence delší než několik dní nezlepšuje mužskou plodnost. Zjevný nedostatek na poli výzkumu možných souvislostí mezi ejakulací a zdravím může být důsledkem reakce na děsivou a utlačovatelskou sexuální kulturu 19. a počátku 20. století, která byla plná zlověstných varování před nebezpečím masturbace.
Tento citát ukazuje, že čínští lékaři si dobře uvědomovali negativní účinky kouření na organismus, a o to více je překvapující, že na Západě bylo až v druhé polovině 20. století skutečně přiznáno, jaký vliv má kouření na zdraví. V posledních několika desetiletích se objevilo mnoho nevyvratitelných důkazů hovořících proti kouření. Nyní se ví, že kouření škodí prakticky všem orgánům a tkáním v těle.
Čínská medicína považuje proces stárnutí za souměřitelný s pomalým úbytkem Ledvinové esence. Jedním z přístupů ke zpomalení stárnutí je proto vyživování postnebeské esence a zabránění jejímu úbytku přepracováním, stresem a starostmi a vyhýbáním se nadměrnému sexu. Jak však ví každý, kdo navštívil čínský park brzy ráno, za nedílnou součást zdravého stárnutí je považováno také vhodné cvičení pro starší lidi. Je tomu tak proto, že kromě nedostatku a poklesu Ledvin je pro stárnutí charakteristická rostoucí tendence ke stagnaci, zejména krve.
To je do značné míry názor moderní západní geriatrie, která stále častěji považuje to, co bylo dříve považováno za nemoci související se stárnutím, ve skutečnosti za nemoci způsobené nečinností. Cvičení u starších lidí může zlepšit srdečně-cévní funkce, sílu a zvětšit svalovou hmotu, zlepšit posturální stabilitu a psychické funkce, předcházet zlomeninám kyčlí v důsledku pádů tím, že zvyšuje hustotu kostí, koordinaci, rovnováhu a svalovou sílu, mírní artritidu, Parkinsonovu chorobu, předchází mozkové mrtvici a dalším chronickým chorobám spojeným se stárnutím a zmírňuje deprese a poruchy spánku (77).
Pokud jde o duševní aktivitu, platí stejné zásady. Pružnost, plynulost a nedostatek strnulosti v myšlení udrží mysl mladou. Čínské texty o ochraně zdraví jsou plné rad, jak je důležité pokračovat v četbě, studiu, hraní šachů, na hudební nástroje, cvičit se v kaligrafii, malovat a užívat si přírody. To potvrzují i důkazy ze studií, podle nichž je čtení, hraní her nebo hra na hudební nástroje a tanec spojen s výrazně nižším rizikem vzniku demence (78).
Peter Deadman praktikoval tradiční čínskou medicínu 25 let. Je editorem The Journal of Chinese Medicine and co-author of A Manual of Acupuncture.
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.