Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.
Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.
Pojďme se tedy podívat blíže na Kultivaci mysli.
Existuje mnoho důkazů o tom, že vyhýbání se negativním emocím, zklidnění mysli, smích, důvěrné vztahy s druhými lidmi a štědrost přispívají k dobrému zdraví a dlouhověkosti. Meditace, která může být v klinické vědě nazývána uklidnění mysli, je spojená s pozitivním vlivem. Dokonce i krátkodobý (8týdenní) program meditace všímavosti (mindfulness) může vyvolat dlouhotrvající změny v levém frontálním laloku, v oblasti, která je spojená s pozitivitou a optimismem a fungováním imunitního systému. (7) U pacientů s rakovinou prsu a prostaty vedla meditace ke zvýšení celkové kvality života a snížila stres. (8) Pacienti s dráždivým střevem, kteří dvakrát denně po dobu patnácti minut meditovali, cítili zlepšení, tj. obtěžovalo je mnohem méně příznaků nemoci, v porovnání s kontrolní skupinou, v níž byli pacienti, kteří nemeditovali a byli na čekací listině, aby se také naučili meditovat. (9) Mezi pacienty, kteří pokračovali v meditaci v průběhu celého roku, došlo k dalšímu zlepšení stavu. (10) Transcendentální meditace, zdá se, zmírňuje aterosklerózu, a může tak snižovat riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice u osob s vysokým krevním tlakem. (11) Transcendentální meditace dokáže zrelaxovat a uvolnit krevní cévy, a tím snížit krevní tlak u osob, které pravidelně meditují. (12) Dlouhodobá studie, v níž účastníci praktikovali transcendentální meditace po dobu několika let, ukázala, že došlo k redukci rizika úmrtí ze všech příčin o 23 % v porovnání s účastníky, kteří praktikovali jiné relaxační metody nebo dostávali standardní lékařskou péči. Důležité je vyzdvihnout, že došlo ke 30% poklesu mortality (úmrtnosti) na srdečně-cévní nemoci a 49% poklesu úmrtnosti na rakoviny. (13)
Štěstí a smích jsou jednoznačně přínosem pro lidské zdraví. Nedávná studie zjistila, že smích vede k vazodilataci (rozšíření cév). U 19 účastníků se zlepšila cirkulace krve poté, co sledovali vtipná videa, ale snížila se u 14 účastníků, kteří sledovali videoklipy z filmů, v nichž bylo násilí. (14) Ve stejné studii se také potvrdilo, že ženy, které sledovaly komedie, vykazovaly nižší míru stresu a měly lepší funkce imunitního systému než ženy, které sledovaly turistické video. (15) U lidí s cukrovkou typu 2 došlo k lepší kontrole krevního cukru a menšímu nárůstu krevní glukózy po jídle, pokud sledovali komedie v porovnání s tím, když poslouchali monotónní a nevtipné lekce. (16) Pocit štěstí má okamžitý efekt na imunitní systém. Během 20 minut po prožití šťastných myšlenek se množství protilátky (sIgA) ve slinách zdvojnásobí a zůstane zvýšené po dobu nejméně tří hodin. Vzpomínky na traumatické nebo bolestivé události naopak způsobují pokles sIgA. Ke stejné reakci dochází také při vystavení nepříjemným pachům. (17)
Navzdory výjimečnému výroku Sun Simiaoa o tom, že lidé nemají ve svém životě dostatek lásky (který zřejmě pronesl, když byl velmi starý), čínské texty o ochraně zdraví často nezdůrazňují, že pro udržení pohody a zdraví jsou potřebné blízké osobní vztahy. To může být dáno tím, že sociální izolace byla v tradičních kulturách s rozvětvenými rodinnými vazbami vzácná. Konfuciánský ideál o rodinné harmonii a potomcích nabízí model vzájemné úcty, náklonnosti a blízkosti, což vyplývá z toho, že je rodina coby skupina nadřazená všem ostatním vztahům. Moderní život je však odlišný a vyznačuje se mnohem větší mírou potenciálně škodlivé sociální izolace. Podle moderních výzkumů mají intimita a blízké vztahy prokazatelný vztah ke zdraví obecně a zejména ke zdraví srdce. Blízký vztah k lidem, přátelům, milencům, příbuzným může výrazně snižovat riziko opakovaného srdečního infarktu. (19) Vědci v této studii také odhalili, že lidé, kteří mají nedostatek vztahů, propadali častěji alkoholismu, užívání drog a měli za sebou minimálně jeden infarkt, než byli zařazeni do studie. Častěji byli v dětství odděleni od rodičů. Dle Dr. Deana Ornishe, odborníka na nemoci srdce: ,,Ti, kteří se cítí osamělí, v depresi nebo izolovaní, jsou tři až pětkrát náchylnější k předčasnému úmrtí nebo nemocem. Neznám nic jiného napříč medicínou, co by mělo tak široký a silný vliv na lidské zdraví.” (20)
Pokud jde o negativní emoce, zdá se, že hněv je obzvláště škodlivý a ztráta sebeovládání může vyvolat mrtvici do dvou hodin. (24) Muži, kteří jsou obecně nepřátelští a opovrhují ostatními lidmi nebo mají sklon k výbuchům hněvu, jsou více ohroženi vznikem fibrilace síní a mají o 20 % vyšší riziko úmrtí z jakékoli příčiny než muži s klidnější povahou. (25)
Muži s osobnostními rysy souvisejícími s hněvem a se sklonem vyjadřovat hněv navenek, jsou také více ohroženi aterosklerózou krčních tepen. (26) Potlačování emocí však může být také škodlivé a existují důkazy, že muži s umírněným vyjadřováním hněvu mají menší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice než muži s nízkou mírou vyjadřování hněvu, tj. s potlačováním hněvu. (27) To vysvětluje Fei Bo-xiong, který řekl: ,,Radost, hněv, melancholie, úzkost, smutek, strach a hrůza jsou společné všem. Dát průchod radosti, hněvu a melancholii podle toho, jak to příležitost vyžaduje, znamená správně ventilovat emoce." (28)
Ve většině moderního světa je nám nenápadně i otevřeně vštěpována myšlenka, že získávání čehokoli přináší naplnění a štěstí. Marx to výstižně označil jako ,,fetišismus kapitalismu". Slovo ,,fetiš" z portugalštiny původně znamenalo předmět, kterému se přikládá větší význam, než ve skutečnosti má, například kámen uctívaný jako ztělesnění ducha. Marx tedy poukazoval na to, že kapitalismus podporuje nabývání a spotřebu na základě falešného předpokladu, že to přinese uspokojení a štěstí. V roce 1985 představil Ed Diener v článku v časopisu Psychological Science in the Public Interest výsledky průzkumu, který ukázal, že respondenti z Forbesova seznamu 400 nejbohatších Američanů a Masajové z východní Afriky uváděli téměř stejnou úroveň spokojenosti a blahobytu. Masajové jsou tradiční východoafrický pastevecký národ, který nemá elektřinu ani tekoucí vodu a žije v chýších z chlévského trusu.
Zároveň existují důkazy, že štědrost a altruismus jsou zdraví prospěšné. Ve studii 423 starších párů zemřelo během pěti let 134 osob. Téměř dvě třetiny z nich tvořili lidé, kteří uvedli, že druhým nepomáhají, zatímco pouze jedna třetina úmrtí se týkala lidí, kteří byli hodnoceni jako vstřícní a obětaví vůči druhým. (31)
V dalším díle seriálu na téma Jak být zdravý: ochrana zdraví dle tradiční čínské medicíny a moderního výzkumu, se můžete těšit na podrobnější informace k tradičnímu čínskému učení o uchování zdraví na téma Regulace stravování, konzumování alkoholu a čaje.
Peter Deadman praktikoval tradiční čínskou medicínu 25 let. Je editorem The Journal of Chinese Medicine and co-author of A Manual of Acupuncture.
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.