Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.
Buddha učil, že nemoci, stáří a smrt jsou nevyhnutelné a že žádný člověk nemůže očekávat, že se bude těšit celoživotnímu zdraví nebo že bude schopen plně kontrolovat příchod a odchod nemocí. Na průběh lidského života má vliv mnoho faktorů a přítomnost či nepřítomnost nemocí jsou dány konstitučními faktory, bohatstvím či chudobou, zeměpisnou polohou, náhodou i životním stylem.
Díky tradiční čínské medicíně i moderním výzkumům vím, že hlavním faktorem, který určuje, jak dlouho budeme žít, je naše zděděná konstituce, a čínská medicína dále učí, že naše konstituce určuje, jak jsme vrozeně silní nebo slabí. Kromě toho, že se moudře naučíme pracovat se svými konstitučními silnými a slabými stránkami, můžeme jen málo změnit základní založení, s nímž jsme se narodili.
Nikdy se také nemůžeme absolutně vyhnout a překonat poškození organismu, které způsobily škodlivé vlivy, kterým jsme byli vystaveni v děloze a v prvních letech života. Trvale nás mohou poškodit nejen vlivy z dětství, ale nemusíme se plně zotavit ani ze špatných návyků, které praktikujeme v dalších letech, např. dlouhodobé kouření.
I přes význam konstitučních faktorů na naše zdraví je zřejmé, že úpravou životního stylu můžeme velmi výrazně ovlivnit své zdraví a snížit riziko onemocnění a předčasného úmrtí a prodloužit život. Čínská medicína učí, že jing-esence, jejíž spotřebování znamená, že život už není životaschopný, má dva zdroje. První zdroj, známý jako esence Ledvin (neboli přednebeská esence), pochází od našich rodičů a odpovídá našemu konstitučnímu dědictví. Nemůže být doplněna po narození. Druhý zdroj, známý jako esence vody a obilí (neboli postnebeská esence), vzniká z dýchání a jídla, nebo šířeji z přeměny všech forem potravy, kterou přijímáme v každodenním životě. Postnebeská esence může doplňovat přednebeskou esenci. Dbát na správnou výživu a zároveň se chránit před úbytkem esence špatným životním stylem znamená, že můžeme maximalizovat zdraví a dlouhověkost až do hranic daných naší neměnnou konstitucí. Naopak špatná výživa a rozmařilý životní styl nakonec spotřebují esenci a zkrátí život i těm, kteří jsou obdařeni silnou konstituční esencí.
Jak žít tak, abychom maximalizovali výživu a naši schopnost ji transformovat (využívat) a minimalizovali úbytek esence, qi a krve, jin a jang, je v čínské tradici považováno za součást ochrany zdraví. To lze považovat za jedno z velkých odvětví tradic čínské medicíny společně s herbální medicínou, akupunkturou, tuina a medicínou zabývající se potravou.
Koncept ochrany zdraví zahrnuje učení, které se předává z generace na generaci nejméně dva tisíce let. Předkládá rady, jak vést harmonický a zdravý život. Někteří z největších lékařů v historii čínské medicíny přispěli svou moudrostí do tohoto souboru znalostí, například Sun Simiao, nedostižný taoistický lékař ze 7. století n. l., řekl:
,,Aby lidé prožili dlouhý život, měli by dbát na to, aby si nedělali příliš mnoho starostí, aby se příliš nerozčilovali, aby nebyli příliš smutní, aby se příliš nebáli, aby se příliš nenamáhali, příliš nemluvili a příliš se nesmáli. Člověk by neměl mít příliš mnoho tužeb ani čelit četným rozčilujícím stavům. To vše škodí zdraví". Sun Simiao (4)
Poznatky obsažené v mnoha učeních o ochraně zdraví, založené na dlouhém pozorování lidského života, jsou také potvrzovány v narůstajícím počtu výzkumů o životním stylu, které byly sepsány v posledních několika desetiletích. Několik dlouhodobých studií zahrnujících desítky tisíc účastníků, stejně jako mnoho dalších kratších studií, přineslo údaje pro podrobnou analýzu vlivu stravy, pohybu, konzumace alkoholu, kouření, spánku a emočních vzorců na zdraví a dlouhověkost.
V tomto článku bude probráno učení o uchování zdraví společně s daty z moderních výzkumů a ukáže, jak se podařilo, že plody pečlivého pozorování po mnoho staletí v kombinaci s moudrostí čínské tradice jsou tak přesné. Je třeba zdůraznit, že se jedná pouze o nejstručnější seznámení s čínským učením o zachování zdraví a zaměřil jsem se zejména na ty aspekty, které jsou potvrzeny moderním výzkumem.
Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.
V dalším díle seriálu na téma Jak být zdravý: ochrana zdraví dle tradiční čínské medicíny a moderního výzkumu, se můžete těšit na podrobnější informace k tradičnímu čínskému učení o uchování zdraví na téma Kultivace mysli.
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.