Stručná historie Qi Gongu - 4. díl


V tomto dílu seriálu Stručná historie Qigong budu pokračovat v historickém přehledu, kde se i nadále zaměřuji především na ty postupy, které zahrnují určitý stupeň kultivace těla, než na čistě meditační nebo dechové praktiky, které jsou běžnou součástí taoistických, konfuciánských a buddhistických tradic.

Yanagheng Yaoji, 4. století našeho letopočtu (n. l.)

Důraz na ochranu zdraví, tedy prevenci nemocí, se kterým se setkáváme v dávno vzniklém daoyin, byl přenesen také do pozdějších testů o ochraně zdraví. Kniha Yangsheng Yaoji (Základy výživy života) (28) zahrnovala kultivaci těla a cvičení daoyin s deseti základními potřebami, mezi něž patří péče o ducha, láska ke qi (tj. dechu), regulace jídla a pití a praktikování sexuálního umění, které posiluje zdraví.

Daoyin jing, 4. století n. l.

Texty Daoyin jing (The Great Clarity Scripture on Healing Exercises and Nourishing Life) byly plně věnovány cvičení daoyin, v nichž se spojuje pohyb, dýchání, meditace a vizualizace, tedy klíčové prvky toho, co dnes představuje qigong. V textu se píše:

„Praktikování léčebných cvičení odstraňuje veškerou chybnou qi (tj. nezdravou energii) z končetin, kostry, kostí a kloubů. Qi se pak stává stále čistší a potřebnější. Cvičení provádějte pilně a pečlivě, kdykoli máte čas. Budete-li ho provádět ráno i večer, postupně se vaše kosti a klouby stanou pevnými a silnými, což vyléčí stovky nemocí… Vedením qi můžete doplnit vnitřní qi orgánů; cvičením můžete uzdravit čtyři končetiny. Pokud budete co nejpilněji následovat Tao přirozené spontánnosti, dosáhnete stavu vzájemné ochrany s Nebem a Zemí." (29)

Zhubing Yuanhou Lun, 7. století n. l.

Kniha Zhubing Yuanhou Lun (Pojednání o příčinách a příznacích nemocí) sepsaná Chao Yuafang zahrnuje 213 cvičení daoyin, která se používají jako léčba různých nemocí. Vysvětluje praktikování daoyin následovně:

„Praxe spočívá v tom, že cvičenec ve svém těle shromáždí všechny špatné, patogenní a zlovolné formy qi, pak je člověk následuje, vtáhne je dovnitř a ‚donutí je navždy odejít‘. To je důvod, proč se tato praxe nazývá daoyin, tj. vést a vytahovat.“ (30)

Texty hovoří převážně ke vzdělaným a bohatým a varují před leností, doporučují tělesnou aktivitu a zároveň varují před nebezpečím nadměrné tělesné zátěže.

„Lidé by neměli toužit po požitcích. Hédonisté nežijí dlouho. Neměli by se však nutit do námahy, která přesahuje jejich možnosti, jako je zvedání a tahání těžkých věcí, kopání země a jiné těžké práce. Stejně tak je škodlivé nedostatečně odpočívat, když jsme unavení. Tyto věci lidi vyčerpávají až do morku kostí a šlach. Ve skutečnosti je těžká práce lepší než požitkářství a hédonismus. Je dobré, když mají lidé něco na práci od svítání do soumraku a dělají to bez odpočinku, ale když cítí, že dosáhli svých možností a měli by si odpočinout, měli by si odpočinout a pak se vrátit k práci. Daoyin se od toho nijak neliší. Tekoucí voda nikdy nestagnuje a panty dveří nikdy nezrezaví, protože tolik pracují." (31)

Sun Simiao, 7. století n. l.

„Když lidé cvičí svá těla, zabraňují vzniku stovek nemocí,“ napsal Sun Simiao v knize Baosheng Ming (O uchování života).(32) Sun Simiao, jeden z nejvýznamnějších čínských doktorů všech dob, je známý také jako Bůh (Buddha) medicíny, věnoval jeden svitek své knihy Beiji Qianjin Yaofang (Základní recepty pro každou nouzi/těžkost za tisíc zlatých) péči o život, kde radí, jak cvičit, provádět automasáže, kultivovat qi a jak nechat cirkulovat dech. Pokud jde o fyzickou aktivitu, zopakoval odvěkou radu o rovnováze a umírněnosti:

„Dokonce i v případě, že budete pravidelně užívat alchymistické přípravy, ale nebudete znát umění péče o život, bude obtížné prodloužit si život. Způsob péče o život spočívá v tom, že se neustále snažíte o mírnou námahu, ale nikdy se příliš neunavíte a nenutíte se do toho, co nemůžete vydržet. Tekoucí voda nezatuchne, pant dveří nezačne skřípat. To je dáno tím, že se stále pohybují.(33)

Asian,Man,Working,Out,With,Tai,Chi,In,The,Morning

The Yangxing Yanming lu, pravděpodobně 7.–8. století n. l.

Yangxing Yanming Lu (Záznamy o kultivaci přírody a prodlužování života) je významnou kompilací dřívějších yangshengových textů, která je někdy připisována Sun Simiaovi a někdy dřívějšímu Tao Hongjingovi (456–536), zakladateli taoistické školy Nejvyšší jasnosti.(34) Její jednotlivé části se týkají yangshengu obecně, stravy, různých zákazů, vstřebávání qi na podporu léčení, dechových cvičení(35), cvičení daoyin a sexuálního chování.

Strohá předmluva varuje čtenáře, aby… „hloupě nepromarnili svůj záměr, aby se kochali pohledy a zvuky, nepoužívali své vědomosti k plánování bohatství a slávy, neutrpěli ztrátu a trvale ji chovali ve své hrudi, nespěchali natolik, aby nedokázali udržet krok sami se sebou, nikdy nedbali na pravidla obřadů a chování, nejedli a nepili bez míry… pokud se takto potácíte, jak se můžete vyhnout útrapám, poškození organismu a brzké smrti?"

V části, která se věnuje vstřebávání qi, jsou rady, jak pomocí mysli odstranit bolesti těla. Tato technika se používá v moderním klidovém sedu, stoji nebo lehu v rámci qigong, stejně tak při stále častěji používané technice všímavosti (mindfulness), která se používá na klinikách zaměřených na bolest ke zmírnění bolesti.

„Pokud tě bolí hlava, uvědomuj si svou hlavu, pokud tě bolí nohy, uvědomuj si své nohy a pomocí harmonizovaného qi zaútočte na bolest. Během chvíle bolest sama zmizí.“(36) The Ershisi Qizuogong Daoyin Zhibing.

 

Ershisi Qizuogong Daoyin Zhibing Tushuo, 10. století n. l.

Forma Ershisi Qizuogong Daoyin Zhibing Tushuo (Dvacet čtyři ilustrovaných cvičení vsedě k léčení nemocí) je připisována legendárnímu taoistickému mudrci Chen Tuanovi. Popisuje 24 pozic a jejich terapeutické účinky. Každou pozici bylo potřeba cvičit v určitém dvoutýdenním období podle čínského kalendáře, například v období „Insect Stirring“ druhého měsíce bylo dvoutýdenním cvičením např. pevně sevřete pěst, zvedněte paže do úrovně loktů, otočte hlavou (krkem), abyste se podívali přes ramena doprava a doleva, a to 30×37.

 

Pozdější metody a texty

V době dynastie Song (960–1279) se objevila forma Ba Duan Jin (Osm kusů brokátů), která svou popularitu neztrácí ani dnes. Vyvinula se do západního „tvrdého“ stylu, který je znám jako bojový Ba duan ji. Tento styl se dále dělí na varianty vsedě a vestoje. Ta vestoje je dnes nejčastěji praktikovaná.(38) V období dynastie Ming (1368–1644) a Qing (1644–1911) vyšlo mnoho textů, které se věnovaly sebekultivaci a technikám pro udržení zdraví. Ve druhé polovině tohoto období se rozvinuly tři hlavní vnitřní styly bojových umění (taijiquan, xingyiquan a baguazhang). Základní tréninkové metody (neigong) těchto tří stylů mají mnoho společného s integrací sebekultivačních praktik tělo-dýchání-duše.

V dalším dílu seriálu Stručná historie Qigong se zaměříme na moderní historii Qigongu, tradiční čínské praxe cvičení a kultivaci životní energie.

 

Poznámky a citatce:

28 Yangsheng Yaoji (Základy vyživeného života) od Zhang Zhana se dnes dochovaly pouze ve fragmentech a zmínkách v jiných textech.

29 Taiqing Daoyin YangshengJing (Velká jasnost Písma o léčebných cvičeních a vyživujícím životě) citovaný v Kohn (2008), pp. 100–102.

30 Despeux, C. (1989). Gymnastics: and tha Ancient Tradition. In Kohn 1989, p. 239.

31 Taoistický mistr Azure Ox (titul používaný pro Feng Heng) Daoist Master Azure Ox (a title used for Feng Heng), dlouhověký člověk známý tím, že jí kořen koptisu (Huang Lian) a tekuté stříbro, v textu Stanley-Baker (2006), p. 97

32 Kohn (2008), p. 134.

33 Wilms, S. (2010). „Péče o život v klasické čínské medicíně: Sun Simiao o léčení bez léků, proměně těla a kultivaci života“. The Journal of Chinese Medicine, 93: 5–13.

34 Taoistická škola nejvyšší jasnosti (Shangqing) kladla důraz na kultivaci prostřednictvím meditace, vizualizace a dechových praktik i fyzických cvičení, ačkoli meditační praxe v klidu měla přednost.

35 Yangxing Yangming Lu je původcem (stále aktuální) praxe šesti léčivých zvuků: "Existuje jeden druh nádechu a šest druhů výdechu: Jeden druh nádechu se nazývá xi (vdech). Co se týče šesti druhů výdechu, jsou to chui (foukání), hu (vydechování), xi (vzlykání), he (fučení), xu (vzdychání) a xi (dýchání). Všechny vypuzují qi. V textu Stanley-Baker (2006), p. 110

36 Kohn (2008), p. 143.

37 Kombinace sezónních slunečních změn s dvanácti lunárními měsíci dává 24 dvoutýdenních období, která jsou důležitá pro zemědělský rytmus roku. Kohn (2008), p. 170.

38 Liu (2010), p. 54.

Autor: Peter Deadman



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Stručná historie Qigong – 7. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 7. díl
8 min

Stručná historie Qigong – 6. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 6. díl
9 min

Stručná historie Qigong – 5. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 5. díl
11 min

Stručná historie Qi Gongu - 4. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 4. díl
4 min

Stručná historie Qi Gongu - 3. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 3. díl
4 min

Stručná historie Qi Gongu - 2. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 2. díl
3 min

Stručná historie Qi Gongu - 1. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 1. díl
6 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM

Zobrazit Článek

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
6 min

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.