Malý atlas akupunktury - 39. díl - Yang Fu (GB-38)
Dnešní díl malého atlasu akupunkturních bodů bude opět trochu netradiční, protože si uděláme takový menší úvod do skalpové akupunktury, která je někdy označována také jako neuroakupunktura.
Ačkoliv je akupunktura hlavy součástí tradičních akupunkturních systémů s dlouhou historií, skalpová akupunktura jakožto mikrosystémová akupunkturní technika je poměrně moderní záležitostí. Až v padesátých letech 20. století se začali odborníci na akupunkturu více zabývat vztahy mezi nemocemi a akupunkturními body na hlavě. První velká publikace zabývající se akupunkturou skalpu byla vydána v Číně začátkem sedmdesátých let minulého století, načež se rychle rozšířila po celé Číně a samozřejmě se také začala rozvíjet do různých stylů. A protože je třeba vše systematizovat, na základě čínských praktik byl v roce 1991 vydán Světovou zdravotnickou organizací (WHO) Mezinárodní standard skalpové akupunktury (ISSA – International Standard Scalp Acupuncture).
Přestože akupunktura skalpu navazuje na tradiční teorie čínské medicíny, současně vychází také z moderních znalostí anatomie a mozku. Díky tomu nabízí mnoho výhod, které tradiční akupunkturní systémy neměly možnost obsáhnout. Touto technikou lze léčit například vypadávání vlasů, kožní problémy a potíže související s mozkem, jako jsou bolesti hlavy, bolesti páteře nebo afázie (získaná porucha produkce a porozumění řeči), a další problémy, které se mohou objevit po prodělání mozkové příhody nebo operaci mozku. Neuroakupunktura se používá také jako pomocná terapie při traumatických poraněních mozku.
Akupunktura skalpu stojí na principu stimulace reflexních oblastí pokožky hlavy. Protože je touto technikou možné prostřednictvím centrálního nervového a endokrinního systému ve specifických oblastech povrchu hlavy ovlivňovat metabolické, hormonální, energetické a strukturální funkce mozku, lze tímto způsobem regulovat funkční aktivity mozku a těla. Akupunktura skalpu se provádí zaváděním jehel do tkáňové vrstvy pokožky hlavy, kde dochází ke stimulaci mozkových neuronů pod danou oblastí. Mimo to jehly pomáhají také probudit mozkové buňky, které sice nejsou mrtvé, ale nefungují správně, což znamená, že dochází k stimulaci neaktivních funkcí mozku. Z toho nám vychází, že se jedná o velmi účinnou terapii na podporu zdravé regenerace mozkového systému. Ošetření trvá obvykle až hodinu a doporučuje se přibližně dvakrát až třikrát týdně. Délka a frekvence léčby se může lišit v závislosti na stavu konkrétního pacienta a jeho schopnosti zotavit se. Mnoho pacientů reaguje na léčbu již po prvním sezení a během následujících tří sezení začnou pozorovat výrazná zlepšení.
Pokud provádí akupunkturu skalpu zkušený terapeut, sama o sobě není bolestivá. Nicméně někteří pacienti mohou pociťovat různé projevy v postižené části těla, mezi které patří napříkladpocity tíhy, brnění nebo pocit připomínající proudění tekutiny nebo energie. To závisí na citlivosti daného klienta. Tyto pocity jsou normální, ale je v pořádku i to, když pacient nic nepozoruje. Jehly používané pro skalpovou akupunkturu se neliší od jehel používaných pro jiné akupunkturní terapie. Jedná se o jehly sterilní, nerezové a jednorázové o délce jeden až 1,5 cunu. Akupunktura skalpu prováděná odborníkem představuje efektivní a velmi bezpečnou terapeutickou metodu. Není zde žádné riziko silného krvácení.
Doufám, že se mi podařilo vám nastínit, jak akupunktura skalpu funguje, a nyní nezbývá než vás pozvat k dalšímu dílu, kde se vrátíme k jednotlivým akupunkturním bodům. Tentokrát nás čeká pátý bod na dráze Perikardu Jian Shi.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.