Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 3. díl


V prvním a druhém díle seriálu o akupunkturních bodech vhodných pro léčbu poruch krve jsme se zaměřili na dráhy Plic, Žaludku a Sleziny. V dnešním díle nás pánové Deadman a Al-Khafaji zavedou na dráhu Močového měchýře, kde nám podrobně představí body Ge Shu (BL-17) a Wei Zhong (BL-40).

GE SHU (BL-17)

 Relevantní indikace

Veškerá onemocnění krve, bolest v oblasti epigastria, pocit plnosti v oblasti břicha rozpínající se do boků, bolest celého těla, bolest kůže, masa a kostí, bodavá bolest u srdce, bolest u srdce při jídle, horečnaté návaly, noční pocení, spontánní pocení, syndrom zapařených kostí, horečka bez pocení, odpor k chladu, maniodepresivní porucha, vykašlávání krve, zvracení krve, plivání krve, krev ve stolici, kopřivka, obstrukční bolesti celého těla.

 Prameny a informace

Ge Shu (BL-17) je jedním z osmi Hui bodů setkání se specifickým působením na krev. Celá řada klasiků uvádí, že tento bod lze jednoduše použít u „všech onemocnění krve“. Zde si jen připomeňme, že onemocnění krve mohou být způsobena třemi hlavními příčinami: blokádou krve, horkem v krvi a nedostatkem na úrovni krve.

 

Porucha krevního oběhu s následnou blokádou krve může být způsobena různými příčinami (viz bod Xue Hai SP-10 zmíněný ve druhém díle). Ačkoliv je různorodost příznaků, které může způsobit blokáda krve, široká, hlavním symptomem je bolest. Bolest z plnosti (Shi) může být způsobena buď stagnací Qi, nebo blokádou krve, což se odráží i ve slavném úsloví „kde není pohyb, tam je bolest“. Bolest způsobená blokádou krve je charakteristická svou pevnou lokalizací a bodavým charakterem.

Wang Qingren, autor dynastie Qing, ve své knize náprav medicínských chyb Correcting the Errors of Medicine uvádí: „Kdykoli se v břiše objeví bolest, která zůstává na jednom místě, jedná se o blokádu krve.“ Tang Rong Chuan v Pojednání o poruchách krve Treatise on Disorders of Blood uvádí: „Pokud se blokáda krve nachází mezi Jing Luo a Zang Fu orgány, bolí celé tělo… když se nachází v oblasti horního zářiče… projevuje se bodavou, úpornou bolestí paže, hrudníku a bránice… když se objeví na úrovni středního zářiče, přichází bolest břicha a boků.“ Jak je zřejmé z jeho indikace, bod Ge Shu (BL-17) lze využít ve všech zmíněných případech. Nicméně je třeba poznamenat, že vzhledem k jeho umístění a jeho speciálnímu působení na bránici, která protíná horní a střední zářič, je jeho hlavní sféra působení na tyto dvě oblasti, přičemž se v menším rozsahu používá u blokád krve v dolním zářiči. Bod Ge Shu (BL-17) je mimo to důležitým bodem pro léčbu různých druhů horečky v důsledku blokády krve. V pojednání o poruchách krve Treatise on Disorders of Blood se uvádí: „Když dojde k blokádě krve na úrovni pórů a ying a wei nejsou v harmonii, horečka je doprovázená zimnicí… když je napůl vnitřní, napůl vnější… dochází ke střídání zimnice a horečky… když je na úrovni svalů a masa, dostaví se palčivá horečka… když se vyskytne v Jing Luo a Zang Fu… nezbytně dochází k tzv. zapaření kostí a horečce.“

 

zena-bricho

Bod Ge Shu (BL-17) je kromě toho indikován také pro maniodepresivní poruchu, přičemž Wang Qingren ve svém díle Correcting the Errors of Medicine říká: „Pokud jde o obraz šílenství, které je doprovázeno neustálým pláčem a smíchem, nadávkami a zpěvem… dochází ke srážení Qi a krve v mozku.“ Alternativně lze tento projev vysvětlit tak, že se blokáda krve může jak změnit na horko, tak ucpat krevní cévy, čímž zabrání průchodu výživy do Srdce. Takováto kombinace horka a nedostatečné výživy může narušit ducha Shen.

Bod Ge Shu (BL-17) je důležitým bodem pro celou řadu druhů poruch doprovázených krvácením způsobeným především horkem v krvi nebo blokádou krve. Horko pronikající do vrstvy krve může být způsobeno celou řadou příčin, včetně konstitučního horka, vnějšího patogenního horka, nadměrné konzumace příliš horkých pokrmů či nápojů nebo plného (Shi) či prázdného (Xu) horka vzniklého na základě narušení harmonie Zang Fu orgánů. Jestliže horko rozvíří krev, ta se začne nekontrolovatelně pohybovat a začne prosakovat ven z cév, což vede ke krvácení, které je obvykle akutní a hojné. Bod Ge Shu (BL-17) má schopnost chladit krev a zastavit krvácení, a to především v oblasti horního a středního zářiče (Plíce a Žaludek). Další důležitou příčinou krvácení je blokáda krve. Když krev stagnuje a nepohybuje se, může být vytlačena z cév, což vede ke krvácení, které se vyznačuje přerušovanou povahou, tmavě purpurovou barvou a přítomností sraženin. Krvácení jakékoliv etiologie je přitom samo o sobě důležitou příčinou blokády krve, protože krev vytlačená z cév se snadno hromadí a stagnuje. Tento jev se v čínské medicíně odráží ve rčení „Kde je krvácení, tam je blokáda“. Úzký vzájemný vztah mezi horkem na úrovni krve, blokádou krve a krvácením je dále ilustrován skutečností, že horko v krvi může způsobit kondenzaci a vysušování krve, což opět vede k blokádě krve, jak je uvedeno v pojednání Treatise on Acute Epidemic Febrile Disease od Wu You Ke (1642): „Protože latentní stagnující oheň odpařuje tekutinu krve, krev vře a vytváří blokádu.“

Schopnost bodu Ge Shu (BL-17) vyživovat krev a Yin je v klasických indikacích jasně zastíněna jeho schopností řešit blokády krve a horko v krvi. Nicméně existují tři oblasti, které odrážejí jeho vyživující a tonizační vlastnosti. První je jeho schopnost léčit poruchy, jako je noční pocení a syndrom zapařených kostí v důsledku těžkého nedostatku krve a Yin. Druhým je použití Ge Shu (BL-17) společně s bodem Dan Shu (BL-19), které tvoří klasickou kombinaci „čtyř květin“. Mini sestava „čtyři květiny“ byla poprvé zmíněna ve spise Secrets of a Frontier Official (Tajemství pohraničního úředníka), ve kterém Wang Tao (752 n. l.) sice neuvedl konkrétní názvy bodů, ale popsal spíše složitou metodu lokalizace (viz níže*). Sestava „čtyři květiny“ byla definována teprve ve 13. století v díle Classic of Supplementing Life with Acupuncture and Moxibustion, kde bylo uvedeno, že body Ge Shu (BL-17) a Dan Shu (BL-19) řídí krev a jsou indikovány (při léčbě moxováním) při poruchách spotřeby energie, které se projevují vyčerpáním se syndromem zapařených kostí, nočním pocením, kašlem, astmatem, slabostí a vyhublostí. Třetí případ představuje speciální schopnost bodu Ge Shu (BL-17) léčit nedostatek krve spojený s blokádou krve. Již dlouhé věky je známo, že blokáda krve následující po krvácení zabraňuje tvorbě nové krve. To se odráží i ve výroku: „Pokud se blokáda krve nerozpustí, nemůže vzniknout nová krev,“ a je to v souladu také s prohlášením Tang Rong Chuana: „Při zvracení krve, krvácení z nosu a krvi ve stolici krev opouští cévy; jakákoliv krev, která opustila cévy, je oddělena a již není spojena s krví, která vyživuje celé tělo… tato krev se již nemůže stát zdravou krví, čímž ztěžuje vznik nové krve.“ Současně může vést shromažďování krve mimo cévy k přímému nedostatku krve, protože již není k dispozici dostatek krve pro výživu těla. Blokáda krve tedy nemusí být pouze příčinou, ale může být rovněž konečným výsledkem nedostatku krve.

lezici-zena

Bod Ge Shu (BL-17) lze využít také v případě BI syndromu (bolestivý obstrukční syndrom), jako jehož příčina je v čínské medicíně často označována větrná vlhkost, která působí na celé tělo a odráží se také v regulaci krve. Dlouhodobý BI syndrom může vést buď k blokádě krve, nebo k nedostatku krve. Důležitost léčby krve v takových případech se odráží ve rčení „Pokud chcete léčit vítr, je třeba nejprve léčit krev; jakmile se krev rozhýbe, vítr se rozptýlí“.

*Metoda lokalizace těchto bodů popsaná ve spise Secrets of a Frontier Official (752 n. l.) je následující: kolem krku se uváže provázek, jehož uzlík bude na úrovni bodu Jiu Wei (CV-15). Pokud provázek necháte spadnout na záda, uzlík pak bude ležet na páteři v bodě křížení dvou diagonálních čar, z nichž každá vede k jednomu ze čtyř bodů.

WEI ZHONG (BL-40)

Relevantní indikace

Bolest a ztuhlost v oblasti bederní páteře, tíha v oblasti beder a hýždí, krvácení z nosu nebo erysipel (růže).

Prameny a informace

Alternativní název pro bod Wei Zhong (BL-40) používaný v celé řadě klasických děl je Xue Xi (Xi bod krve). Podle Vnitřního kánonu Žlutého císaře (Huangdi Neijing) je oddíl Tai Yang hojný na krev. To vysvětluje nejen silný účinek bodu Wei Zhong (BL-40), u kterého se tzv. vypouští krev, v případě akutního podvrtnutí v oblasti bederní páteře, kdy je třeba dosáhnout rozhýbání krevní blokády, ale také jeho schopnost ochlazovat krev v případech krvácení z nosu a různých kožních poruch (v takovém případě je rovněž možné vypustit krev). Zajímavé je, že jediným dalším oddílem, který je hojný na krev, je podle Vnitřního kánonu Žlutého císaře (Huangdi Neijing) Jue Yin, což může přispět k vysvětlení určité podobnosti mezi body Wei Zhong BL-40 (He bod taiyangové dráhy Močového měchýře) a Qu Ze PC-3 (He bod jueyinové dráhy Perikardu). U obou bodů platí, že pokud se z nich vypustí krev, přispěje to k odstranění horka z vrstvy krve, což je dobré v případě napadení letním horkem s náhlým neklidem doprovázeným horkem čtyř končetin, neustálou žízní, zvracením a průjmem.

Klasické kombinace

  • Silné a nepřestávající krvácení z nosu: Wei Zhong (BL-40) a Yin Bai (SP-1) (1 000 dukátů).
  • Karbunkly (rozsáhlá hnisavá ložiska) na zádech: napíchněte body Wei Zhong (BL-40) a Jian Jing (GB-21), položte na karbunkul plátek česneku a použijte moxu. Jestliže ložisko není bolestivé, moxujte do chvíle, kdy se bolest objeví; pokud je ložisko bolestivé, moxujte, dokud bolest nezmizí; čím více moxy použijete, tím lépe (Velké kompendium akupunktury a moxování – The Great Compendium of Acupuncture and Moxibustion).

 

Z dráhy Močového měchýře se v příštím díle přesuneme na dráhu Ledvin a k Perikardu, takže vás budou čekat body Shui Quan, Jiao Xin, Si Man a Xi Men.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 3. díl

Zobrazit Článek

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 3. díl
7 min

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 2. díl

Zobrazit Článek

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 2. díl
8 min

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 1. díl

Zobrazit Článek

Výběr akupunkturních bodů pro léčbu onemocnění krve – 1. díl
6 min

Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Malý atlas akupunktury_46. díl – Zhong Fu (LU-1)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury_46. díl – Zhong Fu (LU-1)
3 min

Jak si vybrat správného terapeuta tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Jak si vybrat správného terapeuta tradiční čínské medicíny
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Tenké střevo

Zobrazit Článek

Tenké střevo
2 min

Zvládání stresu za pomocí tradiční čínské medicíny

Zobrazit Webinář

Zvládání stresu za pomocí tradiční čínské medicíny
90 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.