Tenké střevo

Příčinou náhle vzniklých onemocnění jsou tzv. vnější škodliviny, pod kterými se rozumí šestero energií, které odpovídají pěti elementům. Jedná se o situaci, kdy je škodlivina buď příliš silná, nebo je naše řádná Qi (Zheng Qi) oslabená a škodlivina má volnou cestu. Ke škodlivinám, kterým se jinak říká vnější rozvraceče, řadíme vítr, horko nebo oheň, vlhko, sucho a chlad. Nejčastější kombinací bývá vítr a chlad či horko.
V případě angín a dalších patologií krku je hlavní příčinou naše vnitřní prostředí, tedy terén. Když se o sebe trochu staráme, nemusíme mít angínu ani jednou za život. Pokud v sobě však kumulujeme horko nebo vlhko (či přímo vlhké horko), pak se nemůžeme divit, že se občas krk zanítí a sliznice otečou. Hlavní příčinou vzniku angíny, laryngitidy (zánět hrtanu) nebo faryngitidy (zánět hltanu) či jiné idy, je nahromaděné horko v těle. To se skrývá nejčastěji v dráze Žaludku nebo Tlustého střeva. Horko má tendenci stoupat, a protože krk je zúžení mezi trupem a hlavou, tak zde způsobí zarudnutí, otok, problémy s polykáním, zduřelou sliznici až čepy na mandlích. Platí, že čím větší je horko, tím rychlejší je nástup problému. A pokud je navíc v těle přítomné patologické vlhko, pak jsou problémy výraznější a úpornější.
Jak jsme si už řekli, vždy je přítomné horko. To se přenáší do krve a je snahou ho vyvětrat. Drobné povrchové spojnice Luo se naplní horkem a pohled do krku připomíná bránu do pekel. Na sliznicích se objeví červené fleky, pupínky, případně i rozšířené dobře viditelné krevní vlásečnice. Horko v krvi vede ke stagnaci krve, která se projevuje ostrou bolestí. Méně horka „vyrobí“ bolest při polykání, více horka trvalou bolest. Vždy je přítomná horečka.
V případě vlhka se bavíme o výraznějším otoku a hnisání. Vlhko rovněž způsobuje kolísání teploty, kdy ráno je teplota nižší a k večeru stoupá až do horečky. Celodenní horečka znamená silné horko a výrazné vlhko. A jak z toho ven?
Někdy, zvláště u malých dětí, se stane, že sliznice hrdla otečou natolik, že je třeba vyhledat pomoc a nasadit okamžitě antibiotika. Pohled na dusící se dítě není příjemný a bylinná pomoc nemusí být dostatečně rychlá. Tady bych ještě udělal malou odbočku. Uvádět jako příčinu onemocnění všudypřítomné bakterie vede často ke zbytečnému podání antibiotik. Jeden stěr z krku a pozitivní nález bez výraznějších projevů horečky či zánětu není důvodem být za každou cenu razantní. Bakterie si můžete představit jako pasoucí se zvířátka na louce. Dokud bude na sliznicích co spásat, budou se množit. Když terén pročistíte, jejich množení omezíte a pacient se začne uzdravovat. A na pročištění terénu jsou ideální staletími odzkoušené bylinné recepty. A samozřejmě vitální houby, které jsou přeborníky v uklízení a posílení detoxikační kapacity těla. Které to jsou?
A jsme opět u vitální houby Coriolus a rovnou verze Coriolus PRO. Pro dospělé ideálně 2 kapsle až 5× denně. Tento specialista na akutní problémy pročišťuje horko, posiluje detoxikaci Jater a je základem léčby.
Bylinných směsí je několik. Vezmeme to od mírněji působících až k velkému kalibru.
Co se týče dávkování, můžete použít počet kapek odpovídající váze (u dětí) nebo ideální váze (u dospělých), klidně 5× denně. Nechcete přece k doktorovi pro antibiotika.
Acerola je skvělým doplňkem hub i směsí. Obsažený vitamin C pomáhá pročistit horko z krve a rozpouští toxiny. Můžete ji užívat 3× denně s houbami nebo po jídle.
Na podporu léčby můžete použít některé z odzkoušených terapií. Jednou z nich jsou Priessnitzovy obklady krku, které pomáhají snižovat otok a bolest. Používá se mokrý hadřík, který položíme na krk a přikryjeme suchým ručníkem nebo plastovou fólií. Nechává se působit 30 minut až 1 hodinu. Pro větší efekt lze do vody, ve které namáčíte hadřík, přidat ocet a sůl. Obklad se nenechává přes noc.
Kloktání slané vody nebo Vincentky je další způsob, jak snížit otok, bolest a vyschlost sliznic hrdla. Vincentku doporučuji rovněž upíjet kvůli obsahu jódu se silným protizánětlivým účinkem. Podle TCM změkčuje zatvrdliny a pročišťuje horko.
Kloktat můžete také vodu se šalvějí nebo čajovníkem. Tyto dva éterické oleje si s sebou beru i na dovolenou. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
Do krku se dá stříkat koloidní stříbro, a to i několikrát denně. Tento všestranný pomocník by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Nechává se působit alespoň 3 minuty, pak ho můžete spolknout.
Kdo nemá po ruce koloidní stříbro, může si v lékárně pořídit sprej Jox s obsahem jódu a alantoinu. Jód je zkrátka machr na všechno, co je zapálené a hnisá.
Protože angína je takový velký úklid, není vhodné zatěžovat trávení těžkými, tučnými jídly. Je to, jako byste přilévali olej do ohně. A když omezíte cukry jen na ovoce a kompoty, uděláte jen dobře. Jíst se musí, ale odlehčeně a menší porce. Když je oheň nahoře, chybí dole (v trávení) a únava po jídle znamená rovněž oslabení obranné Qi.
Pitný režim je nesmírně důležitý. Kromě vlažné vody a ředěných šťáv na svlažení sucha zkuste také mátový čaj s trochou medu. Máta ochlazuje horko a med zvlhčuje vysušené sliznice. Ne nadarmo se jako první pomoc při bolení v krku doporučovalo vycucat pomalu čajovou lžičku kvalitního domácího medu.
Takže pokud trpíte často na angíny a jiné problémy krku, zamyslete se, co děláte špatně. Ať už je příčinou špatná životospráva, nebo potlačené či nedoléčené nemoci, TCM dokáže účinně pomoct. A angínám dáte jednou provždy sbohem!
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.