Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
V minulém díle jsme si představili třetí bod na dráze Sleziny Tai Bai, který se nachází na noze. Dnes se přesuneme na ruku, k pátému bodu trojitého zářiče, jemuž se přezdívá Wai Guan. To lze česky přeložit jako „vnější průchod“, což je název docela dobře vystihující podstatu některých jeho účinků.
Protože jsme si dráhu trojitého zářiče dosud nezopakovali, přidám po lokalizaci ještě stručné opáčko. Kde se tedy bod TE-5 nachází? Na ruce, to už víme. Konkrétně však na dorzální, nebo chcete-li hřbetní, straně předloktí, 2 cuny proximálně od zápěstní rýhy v prohlubince ulnárně od hmatné hrany radia. Tento bod se nabodává mírně šikmo do hloubky 0,5 až 1 cun.
Nuže, nyní krátké opakování dráhy trojitého zářiče, který nastupuje do své nejaktivnější fáze v době od devíti do jedenácti hodin večer, kdy je čas jít spát, aby si tělo zvládlo vyrobit a uchovat dostatek energie na další den. V očích západní medicíny se jedná o úpravu homeostázy těla a doplňování enzymů na následující den. Dráha s 23 akupunkturními body začíná na prsteníku ruky a vede přes loket a rameno na hlavu a dalšími větvemi do hrudníku a břišní dutiny, přičemž spojuje perikard a Trojitý zářič. Navíc obkružuje ucho a zasahuje k oku. Z jejího průběhu jistě dobře usuzujete, že nám body na této dráze pomohou při problémech s ušima.
Jak už název „vnější průchod“ napovídá, jedná se o bod, který uvolňuje povrch a vylučuje vítr, což v praxi znamená, že nám přijde vhod při napadení chladem, horečce a zimnici, pocení, při kterém je člověku horko, nebo při zatuhnutí krku. Nápomocný nám ale bude také při bolestech a otocích kloubů nebo při projevech alergie.
Vypouštění horkosti v tomto případě velmi souvisí s vedením dráhy v oblasti hlavy. Konkrétně je prospěšný při zarudnutí a bolesti očí, otocích a slzení očí, tvorbě vřídků v oblasti dutiny ústní a při krvácení z nosu.
Jestliže si představíte dráhu trojitého zářiče, který obkružuje ucho, bude vám jasné, že určitě bude mít co do činění s různými problémy uší, respektive s jejich nápravou. Patří sem nedoslýchavost a hluchota nebo bolest a svědění uší. Kromě uší působí bod Wai Guan prospěšně také při bolestech hlavy různého původu a při závratích. V kombinaci s dalšími body se může použít také v případě ochrnutí obličeje.
Pokud jde o sestavy, například při bolestech hlavy je dobré připíchnout k němu ještě bod SI-3 Hou Xi, zatímco při problémech se sluchem je dobrá kombinace TE-5 a GB-2 Ting Hui. Bod Wai Guan lze využít také při léčbě lokálních problémů ruky, kde ho můžeme například při problémech s loktem a prsty použít ve spojení s body TE-3 Zhong Zhu, LI-11 Qu Chi a LI-10 Shou San Li.
V příštím díle se vypravíme na dráhu Žlučníku, kde se budeme věnovat bodu GB-20 Feng Chi. Dnes jsme se pohybovali v oblasti hlavy s ohledem na průběh dráhy a příští bod se již na hlavě bude reálně nacházet.
Autor: Moudrá želva
Zdroj:
A Manual of Acupuncture, Authors:Kevin Baker, Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji. Publisher: Journal of Chinese Medicine Publications
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.