Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita
V minulém díle jsme si lehce nastínili, jakými fázemi po jednotlivých měsících prochází těhotné ženy, a rovněž jste se mohli dozvědět, jaké esenciální oleje je vhodné použít v případech těhotenské nevolnosti. Mimo to jsem také trochu naťukla stravu a fyzický pohyb, kterými se v tomto díle budu zabývat o něco podrobněji.
Ačkoliv je v těhotenství důležitá harmonie a záleží v podstatě na všem, dva Zang orgány přeci jen hrají zásadnější roli. Jedná se o Ledviny, v nichž je uskladněna životní esence, a také o Slezinu, která má na starosti nejen přeměnu potravy a transport živin, ale také řídí krev a maso. Proto by měly těhotné ženy jako jednu z klíčových zásad přijmout pravidelnost, a to nejen s ohledem na stravování, ale celkově v životě. Co si budeme povídat, ona se ta pravidelnost může příjemným způsobem odrazit také na následném denním rytmu zatím nenarozeného děťátka.
Samozřejmě stále platí doporučení pro jednotlivé měsíce uvedená v prvním díle, ale obecně lze jako vhodné typy potravin pro těhotenství doporučit ryby, vejce, fazole, dlouho vařené vývary a do červena zbarvené potraviny, které přispívají k tvorbě krve. A čemu je třeba se vyhýbat? Výraznému přejídání, stresu a návykovým látkám. Například alkohol kromě jiných problémů popsaných západním způsobem vnáší do těla matky vlhké horko, zatímco kouření kromě horka dodává tělu také nežádoucí toxiny. To může vést, a často také vede, ke vzniku různých alergií, autoimunitních onemocnění apod. Dále je třeba se vyhýbat tzv. detoxikačním potravinám a pokrmům s projímavým, nebo naopak stavěcím účinkem. O konzervované stravě a polotovarech asi netřeba psát. Pohyb je jistě dobrý, ale vždy je třeba přizpůsobit zvolenou aktivitu současné fázi těhotenství a aktuálnímu zdravotnímu stavu.
V první řadě bych opět ráda odkázala na první díl, ve kterém u jednotlivých měsíců zmiňuji doporučenou pohybovou aktivitu. Nicméně pokud bych se chtěla dostat do obecné roviny, nejprve zmíním pár důvodů, proč je dobré věnovat se v těhotenství pohybu:
Mezi vhodná cvičení pro těhotné patří jóga, plavání, pilates a chůze, přičemž je vždy nutné zohlednit aktuální stupeň gravidity. Naopak nevhodnými aktivitami jsou všechny cviky, které silově namáhají břicho a pánevní dno (hluboké dřepy nebo tzv. mrtvý tah) a tlakové cviky vyžadující zatínání břicha. Ve druhém, a hlavně ve třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a rotační cviky. Nedoporučují se také cviky, při kterých dochází k otřesům, škubavým pohybům nebo k nadměrnému zvýšení tepové frekvence či přehřívání. Pokud jde o intenzitu a délku pohybové aktivity, velmi záleží na tom, jak se žena byla zvyklá hýbat dříve. Pokud měla sedavé zaměstnání a skoro vůbec necvičila, těžko se začne dostávat do formy v těhotenství. Nicméně začít s přiměřeným pohybem v menších dávkách jistě prospěje nejen jí, ale také její budoucí ratolesti. Naopak ženy, které byly zvyklé na velkou fyzickou zátěž, asi zcela neuspokojí jít se kolébat na míč.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.