Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?


Jak se v létě zchladit? To je jasné, dám si zmrzlinu, vychlazené pivo a skočím rozpálená do ledové vody. Možná to zafunguje a nic zlého se nestane, možná si pak z té gastronomické kombinace zaběhám na „mouku dvounulku“ a možná dostanu infarkt. 

Pokud bych vám měla poradit, jak si ulevit v letním horku, na prvním místě bude třeba vysvětlit rozdíl mezi ochlazováním a pročišťováním horka. Poté si řekneme pár tipů, jak se zchladit a současně se chovat ohleduplně vůči své Slezině.

Rozdíl mezi ochlazením a pročištěním horka

Jestliže je mi horko, logicky chci do těla dodat něco studeného. V takovém případě jsou zmrzlina nebo vychlazené pivo či ledová tříšť dobrým nápadem?!? Nicméně bez ohledu na fakt, že nebudu konzumovat vše najednou, ale dám si jen jednu z těchto dobrůtek, úplně si neprospěji. Tímto navíc přijatým chladem si naruším rovnováhu ve Středním zářiči, především pak ve Slezině, a poškodím si místní Qi. Ne nadarmo zní jedna ze zásad tradiční čínské medicíny „nebuďte nenasytní po chladu“. Pokud se však rozhodnu místo přidávání chladu pročišťovat nadbytečné horko, místo zraňování naopak přispěji k harmonizaci těla. A jak toho dosáhnout?

chryzantema-bila
  1. Dejte si čaj

Na zchlazení v létě je paradoxně dobré pít teplý čaj. Chápu, že pokud nejste nadšenci do homeopatických praktik, pití horkého čaje v horku vás úplně nenadchne, ale faktem je, že teplý čaj tělo nutí k pocení a tím ho ochlazuje více než voda s ledem. Pokud jde o ochlazující účinek, mají ho čaje zelené, bílé nebo lehce fermentované oolongy, přičemž jsme si již říkali, že fermentace je v létě fajn. Nicméně čaj s ochlazujícím účinkem si můžete připravit také z máty, ibišku, květů bezinek, citrónové trávy nebo meduňky. A protože se pohybujeme na poli čínské medicíny, nemohu nezmínit také žlutou chryzantému Huang Ju Hua, která je na vypuzování horka z těla přímo geniální. Nicméně protože v našich končinách není zcela vždy k dostání, lze místo ní použít chryzantému bílou Bai Ju Hua, která navíc prospívá zraku.

  1. Dopřejte si meloun a/nebo okurku

Myslím, že vodní meloun představuje velmi příjemný způsob, jak se v létě zchladit. Jeho dužnina je povahy chladné, přičemž umí efektivně odvádět z těla nadměrnou vnější horkost. A pokud se spálíte od sluníčka, můžete si postižené místo obložit melounovou slupkou, ne nadarmo se z ní v Číně vyrábí mastičky proti popáleninám. Ostatně, podobnost s aloe vera není zřejmě čistě náhodná. Dužnina melounu navíc obsahuje betakaroten, který mimo jiné podporuje zdravé opálení. Kromě melounu skvěle ochlazuje také okurka, která má povahu chladnou a chuť mírně sladkou, přičemž má vztah ke Slezině a Žaludku. Tím pádem nejen ochlazuje, ale také pomáhá harmonizovat Střední zářič. Nicméně meloun ani okurku neberte přímo z lednice, tím byste Slezině ani Žaludku moc neprospěli.

  1. Pochutnejte si na tropickém ovoci

Ačkoliv by měl člověk do značné míry ctít to, kde žije, respektive jíst to, co roste kolem něj, ve velkých vedrech se tak trochu ocitáme v tropech a tam roste to, co domorodci potřebují k ochlazení. U citrusů je jejich ochlazující účinek asi jasný, takže se jimi není třeba zabývat. Já bych se ráda zmínila spíše o ananasu, který je u nás nešťastně prodáván především v zimě. Ananas nejenže umí pročistit horkost přijatou zvenčí, ale dokáže pomoci i při nedostatečnosti Yin, z čehož lze odvodit, že je prospěšný rovněž při návalech v klimakteriu. V letním období oceníme také to, že ananas obsahuje bromelain, který pomáhá ničit ve střevech nežádoucí bakterie a cizopasné červy.

  1. Využijte ochlazující i léčivou sílu naklíčeného munga

O naklíčených mungo fazolkách zde píši celkem často, a není to dáno jen tím, že je prostě miluji. Mezi jejich přednosti patří schopnost vylučovat horký hlen, horký toxin, vlhko a horko a posilovat Qi a Yin v nedostatku. Jen je třeba dát pozor v případě zachlazení Sleziny / Středního zářiče. Přeci jen se jedná o ochlazující potravinu.

V podstatě všechny zde uvedené suroviny lze použít také pro výrobu nečajového letního nápoje, který by měl být ideálně podáván ne vychlazený, ale při pokojové teplotě. Smoothie jsou také fajn, ale je třeba brát v úvahu, že naráz přijmeme spoustu cukru, přičemž tělo nemá čas se na jeho trávení připravit tak dobře, jako když sladké ovoce koušeme.

 

Autor: Moudrá želva

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním

Zobrazit Článek

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
6 min

Probiotika: Mohou pomáhat, ale i škodit!

Zobrazit Článek

Probiotika: Mohou pomáhat, ale i škodit!
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Špagety s masovými kuličkami a rajčatovou omáčkou

Zobrazit Recept

Špagety s masovými kuličkami a rajčatovou omáčkou
60 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.