Zvládání stresu za pomocí tradiční čínské medicíny

Menstruační cyklus a jeho průběh je důležitým diagnostickým aspektem a ukazatelem reprodukčního zdraví ženy. Jeho narušení může signalizovat různé fyzické či psychické problémy. Jedním z takových stavů je amenorea – nepřítomnost menstruace. Tento problém může mít mnoho příčin a v tomto článku se podíváme, jak se na tyto příčiny dívá tradiční čínská medicína.
Amenorea označuje stav, kdy žena nemá menstruaci po dobu tří a více měsíců (u žen s pravidelným cyklem) nebo po dobu šesti měsíců (u žen s nepravidelným cyklem). Může být primární – pokud menstruace nezačne ani po dosažení 18 let, nebo sekundární – pokud menstruace dříve probíhala, ale následně ustala. Příčiny dle západní medicíny zahrnují hormonální poruchy, stres, extrémní fyzickou zátěž, podváhu, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), hypotalamickou amenoreu nebo závažnější zdravotní problémy, jako jsou nádory či onemocnění hypofýzy. Všechny tyto diagnózy nalezneme i v rámci syndromů dle TCM, které řeší nepřítomnost periody.
Absence periody je v rámci TCM nazývána Bi Jing. Jing znamená menstruace a Bi znamená „zahrazený“ nebo „uzavřený“. 1)
V rámci diagnostiky dle TCM vždy začínáme rozlišením toho, zda se jedná o plný, či prázdný syndrom. Jinak řečeno, zda nepřítomnost menstruace je z důvodu toho, že nám něco chybí, nebo naopak je tam nějaký „exces“ (něco tam přebývá). Primární amenorea je nejčastěji z důvodu „prázdnoty“, a to hlavně v oblasti prenatální esence Jing. Nadbytek se zde objevuje málokdy, a když už, tak je vždy s esencí nějak spojen – např. chlad v děloze je často dán nedostatkem Yangu Ledvin v důsledku nedostatku esence Jing.
Zde se v praxi setkávám s prázdnotou i plností tak půl na půl. Je často spojena s nedostatkem energie Qi a krve XUE. V rámci Qi asi nejčastěji mluvíme o Slezině, Játrech a Ledvinách. Když mluvíme o plnosti, tak je to obvykle stagnace krve XUE, hlen TAN nebo chlad HAN.
Důležité je si říci, že sekundární amenoreu mohou způsobit i antikoncepční pilulky podávané po dlouhou dobu. Běžně se stává, že ženy po vysazení hormonální antikoncepce nemají menstruaci i několik měsíců. Někdy nepřijde ani během let. I zde je pak příčina z prázdnoty, protože hormonální antikoncepce způsobuje hlavně prázdnotu v oblasti krve XUE. V rámci bylinné terapie se v tomto případě navozuje cyklus „uměle“. Rozdělíme ho na 4 části:
Žena si určí začátek krvácení a dle toho se nasazují byliny. Mozku tak dáváme informaci, že cyklus probíhá. V době periody se dávají byliny na krev (např. andělika čínská), v době yin na podporu YIN (např. směs Vyživení kořenů), v době ovulace podporujeme YANG a zahříváme (např. tinktura Síla jednorožce a myoinositol) a v době předmenstruační uvolňujeme QI (můžete použít např. drmek). Takto se postupuje, dokud se krvácení nedostaví. Pokud nepřijde do 6 měsíců, je potřeba se zamyslet nad jiným postupem. 2)
Samozřejmě pokud řešíme nepřítomnost periody, je vždy dobré vyloučit těhotenství.
Nezačne-li menstruace do 18 let (některé zdroje uvádí do 15 let, čehož bych se v dnešní době již držela) nebo přestane brzy po jejím začátku, je pravděpodobně příčina v nedostatku esence Jing. To je jakýsi vrozený rezervoár a je jím určována síla naší konstituce. Často je přítomna únava a takový nedostatek „tahu na bránu“. Žena bývá zimomřivá a bledší. Pokud se menstruace zastaví krátce po menarche, tak se většinou snižuje pomalu množství krve a krev má hnědou barvu.
Existují bylinné směsi, které pomáhají doplňovat esenci, ale ne vždy jsou úspěšné. Někdy se prostě menstruaci nastartovat nepodaří, protože je slabost opravdu velká. Je to také hodně o řešení jídelníčku, aby se podpořila tvorba té postnatální Qi, když už ta prenatální chybí. Patří sem hodně vývary, vnitřnosti a hodně teplého jídla. Skvělé jsou congee kaše. V rámci akupunktury se hodně používá moxování (zahřívání akupunkturních bodů). Nejčastěji se využívají CV6 (qihai), BL23 (shenshu) nebo SP6 (sanyinjiao). Toto doporučení však patří již do rukou terapeuta, který najde vhodný postup konkrétně pro vás.
Když bych to hodně zobecnila, tak tento terén často vzniká na základě nadměrné fyzické námahy – tedy nepřítomnost periody u sportovkyň. Qi Sleziny totiž odpovídá za kvalitu svalstva. Čím více svalstvo namáháme a neustálé „trigrujeme“, tím více mu musí Slezina vytvářet krev XUE. Pokud k tomu není přizpůsobeno jídlo, které dostatečně tento aspekt Země doplní, tak dříve nebo později začne menstruace haprovat. Nejdříve bývá slabší, opožďující se a pak dojde k její nepřítomnosti. Pokud se to děje v adolescentním věku, může to být i příčina primární amenorey. Nedostatek krve XUE také najdeme u žen a dívek, které mají PPP a menstruace jim mizí.
Při diagnostikování prázdných syndromů vždy nacházím jakousi potřebu těla šetřit energií. Žena často hledá způsob, jak menstruaci znovu spustit. Má za sebou několik „vyvolávacích“ injekcí. Pojďme si však říci, že ty tu prázdnotu často ještě zhoršují.
Nejčastějšími příznaky u tohoto syndromu jsou zhoršený spánek, rozmazané vidění, bušení srdce nebo celková suchost (suché oči, suché vlasy, suchá kůže).
Dalo by se říci, že Yang Ledvin nemůžeme od Yangu Sleziny oddělit. Slezina je tvůrce postnatální Qi, a dokáže tak posílit i nedostatek té prenatální, která je uložena v Ledvinách. Jedná se stále o prázdnotu, takže je to spojeno s únavou, sníženou chutí k jídlu, častým močením nebo řídkou stolicí. Většinou jsou studené nohy a celkový pocit chladu.
Zde je naprosto skvělá směs Perla jednorožce, pro její nasazení tam však opravu musí být přítomna zimomřivost. Yang je energie, která zahřívá.
Yangová energie aktivuje a nabíjí vajíčko během ovulace životní silou plného potenciálu, a to znamená silnou a mladistvou energií, schopnou tvořit. 3) Toto si často při diagnostikování amenorey připomínám. Ženy s prázdnotou Yangu znějí starší, než jsou, jsou unavené a jako by přešlapovaly na místě.
Když řešíte nepřítomnost periody, tak vás často napadá spíše to, že vám něco chybí, a máte potřebu doplňovat. Ať už vitaminy, minerály nebo byliny. Nicméně plné syndromy jsou u chybějící periody stejně časté jako ty prázdné. I když kvalitními formami vitaminů B asi nezkazíte nikdy nic, dávejte pozor, aby byly v aktivní formě (např. B6 ne jako pyridoxin hydrochlorid ale jako pyridoxal-5′-fosfát). Stejně tak hořčík je téměř vždy u amenorey deficitní. Opět však volte aktivní formu.
Tento syndrom je často provázen bolestí. Kde to stagnuje, tam to bolí nebo tlačí. Často se objevuje tlak v podžebří. Ženy bývají podrážděné, náladové a se sklonem k depresi. Příčinou stagnací bývá emociální stres, kdy vztek, frustrace a rozladění nad životem vedou k tomu, že Qi a krev nemá prostor k volnému proudění. Patří sem i pocit toho, že jste někomu neodpustili.
Nicméně i smutek a stesk může poškodit plicní Qi. Na Plíce FEI se v rámci stagnace často zapomíná, ale v praxi ji vidím častěji, než by se zdálo. A může to být i důsledek toho, že špatně dýcháme a často máme hrudník stažený (třeba i při práci na počítači). Těch souvislostí může být tolik, že je těžké je popsat do jednoho článku. Stejně tak je těžké je hodit do jedné diagnózy „hormonální nerovnováha“. Každá nepřítomnost periody má totiž svůj vlastní příběh. Příběh ženy-dívky, která potřebuje najít v životě změnu.
Tento terén může způsobit strava, kterou považujeme za zdravou. Raw strava, hodně mléčných výrobků a hodně syrové zeleniny oslabuje Qi Sleziny, která v rámci svého oslabení začne vytvářet vlhko. To pak klesá dolů a zahrazuje celý „spodní ohřívač“. Krev tak nemůže proudit a perioda přestane.
Vlhko může být horké a chladné. To se pak určuje např. dle výtoků, které často na tomto terénu leží. Pokud jsou výtoky bílé, je tam chlad. Jsou-li do žluta, je tam horko. Hlen bývá problém hlavně u žen s nadváhou, kdy se objevují otoky, ochablost nebo dusivý tlak na hrudi.
Důležité je si také říci, že děloha je jedním z mála orgánů, kam může chlad vstoupit přímo. Takže třeba sezení na studeném patníku a ještě v době menstruace může být příčinou amenorey.
Problémy s menstruací jsou jedny z nejčastějších, se kterými se ženy na čínskou medicínu obracejí. Často se totiž jedná o tzv. funkční potíže, kdy často stačí upravit nevhodné návyky, snížit fyzický výkon, zaměřit se na adaptaci na stres a najít cestu k sobě. Cítí-li se tělo v ohrožení, tak reprodukční funkce vypíná jako první. Nezapomínejte, že čínská medicína je o individuálním přístupu a cesta každé z vás může být úplně jiná.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.