Zdravé těhotenství s TCM: Správná výživa a fyzická aktivita
Těhotenství by mělo být jedním z nejkrásnějších období života ženy. Sama moc dobře vím, že to byl v obou mých případech na jednu stranu opravdu skvělý pocit: vnímat to propojení s mými dcerami a užívat si tu výsadu, že ve mně roste nový život. Nicméně má těhotenství měla i své temné stránky: výkyvy nálad, snížení pracovního výkonu (a to jsem „jen“ seděla u počítače), zvýšení žravosti a větší únavu. Naštěstí se mi vyhnuly ranní nevolnosti. Nicméně kdybych věděla, co dnes, rozhodně to celé pojmu jinak.
A proč? Protože těhotenství je velmi zásadním obdobím pro budoucí vývoj dosud nenarozeného dítka a čím harmoničtěji proběhne, tím větší dáváme svému potomkovi šance vstoupit do života v plné síle a vypořádat se s různými přirozenými i nepřirozenými nástrahami, které ho čekají. Jednoduše řečeno, lepší prevence než pak hasit požár, což myslím svým způsobem doslova, protože častým problémem miminek je Tai Re (horkost plodu), která vede k ekzémům, frekventovaným vysokým horečkám a/nebo nepřiměřené plačtivosti. Každopádně si pojďme v pár bodech říct, jak si pomoci od potenciálních těhotenských potíží a jak prožít toto období co nejvíce na pohodu. V příštím díle se pak detailněji zaměříme na stravování a pohyb.
Protože je tento web zaměřený na tradiční čínskou medicínu, ráda bych nejprve skutečně stručně rozebrala jednotlivé měsíce gravidity a také zmíním, jaká z drah hraje v danou dobu zásadní roli z hlediska výživy, přičemž je vhodné v uvedené době posilovat příslušný Zang Fu orgán, a naopak není vhodné dělat akupunkturu na této dráze. A rovnou uvedu pár doporučení, co dělat a čemu se vyhnout.
První měsíc (Játra) – v této době je třeba soustředit se na to pozitivní a vyvarovat se šoků, strachů, úzkostí a obav. Protože v těle probíhají přípravy na něco nového, je dobré hodně spát a vést spíše poklidný život. Není doporučeno jíst ostrá a štiplavá jídla (kromě feferonek sem patří například i česnek nebo ředkvičky) a mořské plody. Pro růst plodu jsou velmi vhodné ječmenné kroupy a celkově jsou fajn kyselá a dobře stravitelná jídla.
Druhý měsíc (Žlučník) – žena by se v této době opět měla vyhýbat šokům a starat se o své fyzické i duševní zdraví, s čím souvisí i harmonické vztahy s jejím okolím. Nedoporučuje se sex a na druhou stranu je dobré pracovat s dechem, aby vzduch do těla a z těla proudil co nejvolněji. Dále je třeba vyhýbat se prostředí s extrémními teplotami. Co se týče stravy, platí to samé jako u prvního měsíce.
Třetí měsíc (Srdce) – opět je třeba vyhýbat se smutku, starostem a šokům, rovněž je dobré odpočívat v rovném vzpřímeném sedu spíše než vleže, nedělat si starosti a ani nevymýšlet nějaká ambiciózní přání. Na druhou stranu je vhodné dívat se na hezké věci. Z hlediska dietetiky by si měla žena odpustit černou kávu a hořké pokrmy (takže kávu nenahrazujte např. čekankovou kávovinou), kam patří mimo jiné i hlávkový salát nebo mořské řasy.
Čtvrtý měsíc (Trojitý zářič) – ideální je snažit se (ale netlačit) o psychickou vyrovnanost a harmonii (vím, snadno se to píše, ale žijte v tom), přičemž by žena měla dostatečně odpočívat například při poslechu hudby nebo s knihou v ruce a dopřát si přiměřený pohyb. Stravování je stejné jako ve třetím měsíci a k tomu je dobré podporovat tvorbu Qi a krve například pokrmy obsahujícími rýži, ryby a zvěřinu.
Pátý měsíc (Slezina) – v této době by si žena měla po ránu s klidem dopřát o trochu delší spánek a zbytečně by se neměla unavovat nebo vyčerpávat. Může se také objevovat nadměrný hlad nebo žízeň: v takových případech je na místě uspokojovat tyto potřeby po menších dávkách a v pomalém rytmu a vyhýbat se přejídání. Není doporučeno přílišné cestování a také je fajn odepřít si suchá, respektive smažená jídla. Naopak je dobré jíst pšenici a hovězí maso. Vhodnou aktivitou je plavání.
Šestý měsíc (Žaludek) – nyní nastává čas začít zase aktivněji žít, nezůstávat doma a trávit co nejvíce času venku: přeci se v tomto měsíci tvoří šlachy. S tím souvisí také doporučení často sledovat pohybující se zvířata, jako jsou například psi, kočky nebo koně. Současně pozor na přejídání, ostrá jídla a extrémní chutě celkově. Nevhodné jsou mořské plody a zahřívající koření, jako například fenykl, anýz, skořice, hřebíček či pepř.
Sedmý měsíc (Plíce) – v tomto období je dobré nekřičet a neplakat a ventilovat případné negativní pocity pohybem, protože sedmý měsíc je měsícem přiměřené aktivity, což znamená adekvátní cvičení (ideální je těhotenská jóga), procházky a pobyt venku (ale vyhýbat se vlhku).
Osmý měsíc (Tlusté střevo) – nyní již nastává čas opět se zklidnit, nepracovat příliš tvrdě a nepřehánět to s pohybem. Pokud jde o stravu, stejně jako v prvním měsíci je třeba se vyhýbat ostrým a štiplavým pokrmům.
Devátý měsíc (Ledviny) – v této fázi těhotenství je třeba uchovat si duševní pohodu a nenechat se vystrašit, bez ohledu na to, o jak moc dobře míněné rady se bude jednat. Prakticky se pak vyhýbejte vlhkým místům a noste volný oděv, který vás nebude stahovat. Současně si odepřete slané pokrmy, už jen z důvodu zmírnění otoků.
Desátý měsíc (Močový měchýř) – žena by se již měla soustředit na podbřišek (tzv. Dan Tian), a tím podporovat mentální bystrost dítěte.
Možná se vám zdá, že vám tento přehled nepřinesl žádné konkrétní rady, jak si poradit s těhotenskými stavy, ale já si myslím, že pokud se žena sladí s přirozeným průběhem těhotenství a nároky na tělo, rozhodně ho pak zvládne mnohem lépe. Nicméně raději níže přidávám ještě pár rad, jak si ulevit pomocí esenciálních olejů.
Ranní nevolnost – večer před spaním si připravte k posteli misku s horkou vodou, do které kápněte 4–6 kapek EO máty klasnaté, případně 4 kapky máty a 2 kapky zázvoru. Aromatické molekuly prosytí vzduch, který budete během spánku inhalovat. Po třech dnech by mělo dojít k výraznému zlepšení. Dalšími vhodnými bylinami jsou kardamom a levandule.
Nevolnost – v těhotenství jsou v malé koncentraci vhodné následující EO: pomeranč sladký, zázvor, kardamom, grapefruit, koriandr, máta klasnatá, citron, petitgrain, kadidlo a bergamot. Do nosného oleje v množství 10 ml (přibližně dvě čajové lžičky) přidejte po kapce grapefruitu, kardamomu a zázvoru. Nebo 3 kapky některého z dalších uvedených olejů. Výsledný olej se nanáší v malém množství na zápěstí nebo horní část hrudníku. Vždy je třeba respektovat individuální organismus a nejprve vyzkoušet menší dávky. V těhotenství je ještě víc než jindy důležité vyhýbat se extrémům. Mimo to lze tyto EO v malých dávkách také inhalovat prostřednictvím difuzéru.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.