Zázračná kombucha: houba v čaji, nebo je to jinak? – 2. díl
Pravděpodobně jste se už s kombuchou setkali v supermarketech, obchodech se zdravou výživou nebo dokonce v některých restauracích. Tento šumivý fermentovaný čaj je někdy nazýván „elixírem života“ a přisuzují se mu významné zdravotní přínosy. Často je klasifikován jako funkční nápoj, což znamená, že má vědecky prokázané příznivé účinky na organismus. Potraviny tohoto typu mají převážně preventivní funkci.
Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený přidáním směsi bakterií a kvasinek do slazeného černého nebo zeleného čaje. Sklenice plná bakterií a kvasinek, tvořící na hladině útvar vypadající jako rosolovitý lívanec – to opravdu nezní lákavě. Právě díky těmto bakteriím a kvasinkám ale nápoj získává své benefity. Při trávení slazeného čaje produkují během 7–20 dnů lehce sycený a mírně kyselý osvěžující nápoj, složený z několika pro zdraví důležitých kyselin (octové, glukuronové, glukonové), aminokyselin, vitamínů, čajových polyfenolů a některých hydrolytických enzymů.
Směs bakterií a kvasinek se nazývá symbiotická kolonie bakterií a kvasinek (symbiotic colony of bacteria and yeast), zkráceně SCOBY. Nejhojněji jsou ve směsi zastoupeny bakterie rodu Acetobacter a Gluconobacter, které pracují společně s několika populacemi kvasinek. Nejedná se tedy o hubu, jak se často lidé mylně domnívají, i když vzhledově jí SCOBY ve fermentujícím nápoji připomíná. Je zajímavé, že tato kolonie bakterií a kvasinek má proměnlivé mikrobiologické složení podle svého původu, počasí, geografické polohy a čaje použitého pro proces fermentace.
Z geografického hlediska se kombucha pravděpodobně nejprve rozšířila kolem roku 220 př.n.l. ze severovýchodní Číny do Koreje, kde byla ceněna pro své blahodárné účinky. Její jméno je údajně odvozeno od korejského lékaře Kombu, který fermentovaný čaj přivezl kolem roku 415 n.l. do Japonska jako léčivý prostředek pro císaře Inkyo, který trpěl poruchou trávení. Kombu používal kulturu kombuchy spolu s dalšími bylinnými léky k léčbě císařových symptomů. Do Evropy se dostala v důsledku expanzí obchodních cest na počátku 20. století. Největší popularitu si získala v Rusku (jako „Kambucha“) a Německu (jako „Kombuchaschwamm“). Podobně jako v jiných zemích, byla zde kombucha užívána k léčbě metabolických onemocnění, hemoroidů a revmatismu. Navzdory propadu mezinárodní popularity během 2. světové války kvůli nedostatku čaje a zásob cukru, kombucha znovu získala popularitu po studii ze 60. let ve Švýcarsku, která porovnávala její zdravotní přínosy s těmi, které má jogurt.
Ačkoli studií o účincích kombuchy prováděných na lidech zatím není mnoho, pozitivní vliv na jedince potkanů a výsledky neoficiálních studií na lidech vzbuzují velké naděje na její budoucí využití. Už teď se ale dá říct, že kombinace blahodárného čaje, zvláště zeleného, a fermentované potraviny poskytuje řadu účinků, které můžeme dobře využít.
Protože je kombucha fermentovaná, nabízí stejné zdravotní výhody jako jiné fermentované potraviny, např. jogurt a kysané zelí. Výsledkem fermentačního procesu je velký obsah probiotik, např. populace Lactobacillus, která optimalizuje činnost a zdraví střev, podporuje diverzitu střevních bakterií a upravuje trávení. Mnoho uživatelů kombuchy uvádí, že jim pomáhá zmírnit zácpu nebo nadýmání.
Na trhu existuje celá řada kombuchových nápojů. Při výběru se určitě rozhodněte pro značku kombuchy označenou RAW nebo „nepasterizovaná“. V opačném případě může pasterizace zničit všechny přirozeně se vyskytující probiotické bakterie. A řiďte se starým dobrým pořekadlem, všeho s mírou. Odborné články udávají, že její příjem by neměl překročit 4 dcl denně, nejlépe rozdělených do 2 porcí.
Antioxidanty v nápoji obsažené pomáhají vychytávat a neutralizovat volné radikály – molekuly, které poškozují buňky, přispívají k zánětu a obecně narušují schopnost vašeho těla optimálně fungovat. Antioxidační účinek kombuchy ocení hlavně naše játra – hlavní detoxikační orgán těla. Studie na zvířatech ukazují, že pravidelné pití kombuchy snižuje toxické poškození jater způsobené nebezpečnými chemikáliemi, včetně tetrachlormetanu a olova. Aplikace těchto výsledků do humánní medicíny však vyžaduje další studie.
Výkyvy hladiny cukru v krvi jsou důsledkem časté konzumace sacharidů, jako jsou třeba koblihy nebo těstoviny bez přítomnosti vlákniny nebo bílkovin. Mohou vážně ovlivňovat zdraví, náladu a vyvolávat touhu po dalším cukru, zvláště pokud máte cukrovku 2. typu. Studie na krysách s cukrovkou zjistila, že kombucha pomáhá zpomalit trávení sacharidů, což snižuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje také kyselinu octovou, vedlejší produkt fermentace, u které bylo prokázáno, že úspěšně snižuje hladinu krevního cukru. Zdá se také, že zlepšuje funkci jater a ledvin, které jsou nejvíce postižené, když hladina cukru v krvi často kolísá. A bonusové body pro kombuchu vyrobenou ze zeleného čaje! Hlavní katechinový antioxidant v zeleném čaji – epigalokatechin-3-galát (EGCG) – může ovlivnit způsob, jakým je glukóza v těle absorbována. Jedna výzkumná studie zjistila, že lidé popíjející zelený čaj v množství 3 až 4 šálky denně mají o 18 % nižší riziko, že jim bude diagnostikován diabetes 2. typu.
Pokud by Vás zajímaly i další účinky kombuchy, jako je boj s přebytečnými kilogramy, podpora imunitního systému, boj proti škodlivým bakteriím a více, vše se dozvíte v dalším pokračování tohoto článku, které již brzy vyjde na Cestě želvy.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.