Uzdravující síla meridiánů: základní konstituční typy - 3. díl
Vítám vás u druhého dílu minisérie článků, jejichž smyslem je představit víceméně neznalému čtenáři kouzlo akupunktury, respektive sílu meridiánů.
V prvním díle jsem vás stručně seznámila s tím, co jsou to meridiány neboli akupunkturní dráhy, přičemž jste se zároveň dozvěděli, že je každá z dvanácti základních drah provázána s určitým Zang Fu orgánem a že máme kromě zmíněných párových drah také přední střední a zadní střední dráhu. V neposlední řadě jsem také nastínila, co jsou orgánové hodiny a v jakou denní dobu nastávají pro různé z meridiánových orgánů energetická maxima a minima. Dnes se vám pokusím stručně vysvětlit, co jsou stavy nedostatku a nadbytku a jak je řešit.
„Nedostatek znamená ztrátu nebo nedostatek normální Qi, což vede k oslabení ducha, ztrátě vitality a poklesu funkce (fyziologické). Množství Qi Trojitého zářiče (zdroj Qi) cirkulující v orgánech a meridiánech se snižuje, to způsobuje sníženou odolnost vůči patogenním vlivům." (Honma, 1949)
Jednoduše řečeno, pokud jsme v nedostatku, chybí nám energie Qi na úrovni orgánů, meridiánů nebo určitých částí těla. Nedostatek má mnoho projevů, z nichž nejmarkantnějšími jsou nedostatek energie, slabý nebo nedostatečný pulz, slabost ducha, potřeba tepla nebo bolest ustupující při stlačení. Při určování konkrétní diagnostiky je třeba zjistit, zda se skutečně jedná o nedostatek a jakého orgánu se tato nedostatečnost týká. Například u Ledvin, které jsou úzce spojeny s životní esencí Jing, dochází k disharmonii pouze na základě nedostatku. Zde je důležité znát také teorii pěti fází a vzájemných vztahů mezi pěti prvky/orgány, protože jen tak se člověk dopátrá po příčině problému. Pokud se chcete dozvědět více o vztazích mezi prvky, přečtěte si například článek Vztah mezi jednotivými prvky od Milana Schirla. Já jen níže přidávám obrázek se schematickým znázorněním „rodinných“ vazeb jednotlivých orgánů a prvků.
Zde je důležité pamatovat si, že pokud nastane nedostatek na úrovni jednoho orgánu či meridiánu, další v zájmu kompenzace zvýší svou aktivitu, čímž vznikne reaktivní nadbytek. A tím se spustí řetězová reakce. Můžeme si to klidně představit na rodinných vztazích, fantazii se zde meze nekladou.
Základní princip je vlastně tak jednoduchý, že jednodušší už ani být nemůže: pokud nám něco chybí, je třeba to doplnit, abychom dosáhli optimálního množství. Úskalí nastává až ve chvíli, kdy vystoupíme z vakua a vrhneme se do reálného světa s již zmíněnými návaznými reakcemi, které nás nutí dost přemýšlet o tom, kde v těle je nedostatek a kde naopak nadbytek a jak to vyřešit k dosažení harmonie na všech úrovních. Ale nekomplikujme si to praktickým životem. Obecně využíváme doplňování/tonizaci, pokud chceme dosáhnout následujících reakcí:
"Co je nadbytek? Nadbytek znamená velké množství patogenní Qi. Jinými slovy, patogenní Qi patogenních vlivů je aktivní a je v nadbytku." (Honma, 1949)
Nadbytek tedy znamená, že normální Qi v organismu reaguje na vnější patogenní vlivy nebo na nedostatek zapříčiněný vnitřními patogeny a způsobuje v orgánech a/nebo meridiánech stav přebytku. Mezi nejzjevnější příznaky stavu nadbytku patří silný a nadměrný pulz, nadbytek ducha, potřeba chladu nebo bolest, která se tlakem zhoršuje. Zde je opět nutné určit obraz nerovnováhy, protože nadbytek jde na jedné úrovni mnohdy ruku v ruce s nedostatkem na úrovni jiné. Na tomto místě bych jen chtěla krátce zmínit, že nadbytek a nedostatek mohou v zásadě nastat na úrovni Yin, Yangu, krve nebo Qi. Ale opět si to nebudeme komplikovat. V tomto článku jde o pochopení základních principů.
Opět je to prosté. Pokud máme v rychlovarné konvici vodu vysoko nad ryskou maxima, je třeba ji trochu ulít, jinak dojde během varu k malé potopě na kuchyňské lince nebo i poškození konvice tím, že voda nateče, kam nemá. Disperzi tedy využíváme k odstranění něčeho, co je v nadbytku, škodlivé nebo to v těle překáží. Vypouštěním tím pádem odebíráme, snižujeme, oslabujeme, ničíme a kontrolujeme.
Doufám, že jsem vám dnes nevnesla do dosavadních znalostí ještě více chaosu a že vám na základě pochopení principů doplňování a vypouštění do sebe začnou jednotlivé dílky teorie meridiánů zapadat. V příštím díle se zaměříme na základní patologie na úrovni jednotlivých meridiánů.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.