Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Jak již název napovídá, jarní rovnodennost je den, kdy na jaře dochází na severní polokouli k rovnováze sil mezi nocí a dnem, respektive Yin a Yangem. Jinými slovy, končí zima a nastává jaro, ne nadarmo se v našich evropských končinách současně jedná také o první jarní den. Až do letního slunovratu se nám tedy budou dny příjemně prodlužovat a temné noci naopak zkracovat. Je tedy třeba pomalu opustit lenošivé, respektive intelektuálně zaměřené, yinové zimní období a směle vykročit vstříc slunci a energeticky náročnějším aktivitám.
Alban Eilir, ačkoliv to zní jako jméno režiséra z bývalé Jugoslávie, je jeden z názvů pro keltský svátek jarní rovnodennosti, jehož hlavním smyslem bylo oslavit a uctít přicházející nové období plodnosti. Nejdůležitějším symbolem tohoto svátku bylo vejce, na které se zaměří jeden z našich budoucích článků věnovaný Velikonocům. Zajímavé nicméně je, že staří Keltové schovávali různě zdobená vajíčka v trávě, což mělo podnítit dětskou soutěživost a současně vychovávat děti k tomu, že jim žádné kouzlo nespadne do dlaní z nebe, ale je třeba vyvinout nějaké úsilí pro jeho nalezení. Mimo to byla v tento den v kurzu jarní výzdoba z rašících větviček nebo prvních jarních květin. Zajímavým rituálem byla také jarní očista ohněm, který zde zastupoval právě sílu jarního slunce. Kromě vyšlehání žen živými pruty patřily ke keltským zvykům také různé soutěže válečníků, jako byly například vrh kamenem nebo lukostřelba.
V duchu čínského solárního kalendáře představuje den jarní rovnodennosti, který letos připadá na 20. března, začátek čtvrtého z čtyřiadvaceti ročních období, tzv. Chun Fen 春分, které začíná ve chvíli, kdy Slunce dosáhne 0° nebeské zeměpisné délky a končí v době, kdy dosáhne 15°. V Číně má tento den význam nejen jako předěl, kdy je den stejně dlouhý jako noc, ale také se jedná o den, který je z čínského pohledu uprostřed tří jarních měsíců. Této informaci se možná podivujete, ale vězte, že „čínské“ jaro začalo již v první polovině února. Ačkoliv je v době jarní rovnodennosti dominantním orgánem Žlučník, jaru jako takovému vládnou Játra, která zodpovídají za detoxikaci organismu a kterým prospívá dobrá nálada bez depresí. Jaro se svou stoupající yangovou energií (respektive se stoupajícím jaterním Yangem) přesně ukáže, kdo prožil zimu v souladu s přírodními cykly, šetřil energii a rozvíjel ducha, a kdo ze sebe naopak vydával nezdravě mnoho energie nebo jiným způsobem sabotoval regeneraci svého těla i duše.
Přestože by nás jaro mohlo svádět ke konzumaci kyselých jídel (přeci jen je to svým způsobem taková jarní svěží chuť), rozhodně bychom to s nimi neměli přehánět, protože nadměrná kyselost může posílit jaterní Qi až moc, což by vedlo k oslabení Sleziny a Žaludku. Proto je třeba kromě výživy Jater a Žlučníku posilovat také Slezinu a Žaludek, kterým dělá dobře sladká chuť (asi nemusím zmiňovat, že se sladkou chutí určitě nemyslí čokoláda s vysokým podílem cukru nebo olejová bábovka). Na Slezinu je třeba myslet také z důvodu zvyšování vlhkosti vzduchu. Ideální je například snídat tolikrát zmiňovanou kaši congee, ochucenou a obohacenou například kustovnicí (goji), vlašskými ořechy, červenými datlemi, medem nebo hruškami, přičemž dvě naposledy zmiňované suroviny také vyživí Yin, což je v období stoupajícího Yangu určitě zapotřebí. Jde nám přeci o rovnováhu.
Ačkoliv by mohly prodlužující se dny vybízet k většímu ponocování, určitě je třeba mít na paměti, že se stále jedná o přechodné období, pro které je důležitý pravidelný spánek, čímž se rozumí chodit brzy spát a současně i brzy ráno vstávat. Na druhou stranu bych úplně nehrotila české přísloví „březen, za kamna vlezem“ a v souladu s rytmem přírody bych doporučila zvyšovat své fyzické denní aktivity, které by se měly v co největší možné míře odehrávat venku. To platí obzvláště pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, protože to, jak jistě víte, neprospívá Slezině, a navíc ani jaternímu Yangu.
Podle staré čínské moudrosti bychom si navíc měli po celý březen každé ráno minimálně stokrát rozčesat vlasy, což je činnost, která pomáhá roztahovat póry, stimuluje yangovou energii, a navíc podporuje metabolismus, respektive přispívá k vyladění Sleziny. Březen už je sice skoro celý za námi, ale myslím, že není nic proti ničemu, pokud tento life hack (abych byla moderní) vyzkoušíte i v dubnu.
Nezapomeňte také, že je jarní rovnodennost ideálním obdobím pro nové začátky, proto s rozvahou začněte pracovat na svých plánech, které jste vymysleli v yinovém zimním období. Nyní s čistou hlavou a nově nalezenou chutí.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.