Domácí zeleninové chipsy
Dnes si společně připravíme recept na fermentované adzuki fazole se žampióny, batáty a brokolicí v elementu KOV – PODZIM (19. srpen – 29. říjen). Jedná se o veganský pokrm vhodný pro všechny metabolické typy. Nebojte se ho, chuťově je naprosto dokonalý!
Podzim znamená budování silného imunitního systému. Kov ovlivňuje Plíce a Tlusté střevo, přiřazuje se k němu bílá barva, bioklimatický faktor suchost a pálivá chuť. K orgánům, které jsou provázané s elementem kovu, se vedle Plic řadí také nos a čichové smysly.
Vařit v souladu s ročním obdobím znamená přes správně zvolené potraviny a jejich termický účinek vyrovnávat energetické nerovnováhy mezi naším tělem a ročním obdobím.
Pětielementové recepty vedle vyváženosti chutí a termického účinku podle ročního období splňují také podmínku metabolického zdraví, což znamená, že přispívají ke zdravé hormonální odezvě a vyvážené hladině metabolických hormonů.
Miluji jídla z jedné pánve, jsou rychlá, snadná a pokaždé jiná. Nezapomínejte však na dostatek bílkovin v podobě luštěnin, kuřecího masa nebo ryby. Základem každého jídla z jednoho hrnce je zelenina, kombinujte klidně škrobovou s neškrobovou, a v případě, že máte v ledničce nafermentovaný oves nebo kamut, přihoďte do hrnce i trochu obilovin. Pak už stačí jen trochu bylinek a koření a vykouzlíte pokrm nabitý živinami, který navíc výborně sytí.
Nezapomeňte, že adzuki fazole jsou královnou mezi luštěninami, neboť tělu dodávají velké množství postnatální energie. Proto je doporučuji jednou až dvakrát týdně zařadit do jídelníčku.
Tak pojďme vařit!
OHEŇ
ZEMĚ
KOV
VODA
DŘEVO
Fermentace adzuki fazolí:
Fazole adzuki zalejeme vodou v poměru 1 : 3.
Přidáme 1 lžíci probiotik (Tibi kefír, šťáva z kysaného zelí, mléčný kefír) a lžičku soli.
Necháme 48 hodin fermentovat, potom vodu slijeme a fazole propláchneme.
Fermentované fazole zalijeme čerstvou vodou 1 : 2 a vaříme přibližně 30 minut. V průběhu varu odebíráme bílou pěnu.
Uvařené fazole slijeme a lehce osolíme.
Příprava pokrmu:
Zeleninu důkladně umyjeme, batáty necháme chvíli máčet v octové vodě.
Brokolici rozdělíme na malé růžičky.
Dobře oprané a vydrhnuté batáty nakrájíme i se slupkou na kostky velké asi 1,5 cm.
Žampióny nakrájíme na plátky asi 3 mm silné.
Na rozehřátou wok pánev nalijeme 2 lžíce olivového oleje.
Přidáme brokolici a batáty a restujeme dokřupava.
Přidáme česnek nakrájený na plátky a pokračujeme v restování.
Poté vmícháme uvařené adzuki fazole.
Přikápneme citronovou šťávu a vmícháme nafermentovaný kamut.
Přisypeme kurkumu a přidáme zbývající olivový olej.
Vmícháme nakrájené žampióny a ještě pár minut pokračujeme v restování.
Dochutíme bylinkami, kmínem, pepřem a solí a servírujeme posypané rukolou.
Abyste měli nafermentované adzuki fazole stále po ruce, doporučuji jednou týdně zalít klidně i množství celého sáčku fazolí vodou s probiotiky a solí. Po dvou dnech vodu slijte, fazole propláchněte a uložte do ledničky. Kdykoliv je tak budete mít po ruce pro přípravu rychlých jídel z wok pánve.
Pro ještě rychlejší variantu si je můžete hned uvařit a vychladlé v uzavřené krabičce skladovat v ledničce. Tento postup platí i pro neloupanou čočku (24 hodin fermentace) nebo cizrnu (48 hodin fermentace). Nezapomínejte si jednou týdně nafermentovat také vaše oblíbené obilniny. Stačí je jen proprat, uzavřít do krabičky a celý týden je můžete používat. Obilniny namáčené 48 hodin již není potřeba vařit. Stačí je jen do pokrmu přidat a prohřát. To je jejich obrovská výhoda, zároveň tím zachováme veškeré obsažené živiny. A že jich mají hodně!
Dobrou chuť!
Autor: Mgr. Ivana Stenzlová