Jak nejlépe využít dlouhé zimy k péči o duši i tělo


Začátek nového roku se v našich západních končinách, respektive v západní civilizaci, obvykle nese v duchu překotné realizace rozmanitých předsevzetí a začínání s novými aktivitami. Nicméně z hlediska tradiční čínské medicíny se jedná o období chladu, ledu, zamrzající vody a otevírající se země, což by se mělo odrážet i na našem zimním životním stylu. V praxi to znamená, že bychom si měli šetřit yangovou energii na jaro, čímž pomůžeme předejít jarní únavě, a tak trochu podlehnout našemu línému já, což může znamenat například zavrtání se do deky s knížkou.

Nicméně abychom si dobře rozuměli, neříkám, že by měl být začátek nového roku obdobím nicnedělání, ale spíš, že bychom měli naše aktivity nasměrovat více do duchovní sféry, respektive do sebe. Ideálními činnostmi, které nám pomohou vyživit potenciál našeho vnitřního já, jsou například meditace, jóga, qi gong nebo i psaní či jiné krásné umění, jako je například malování nebo komponování hudby, pokud je tedy mezi námi mladý Mozart nebo Martinů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na čtení, které jsem již ostatně zmiňovala výše. Zima je proto optimálním časem na sebevzdělávání a intelektuální a/nebo duchovní seberozvoj.

Měsíc leden se pak pojí s močovým měchýřem, o který bychom se celkově v zimě měli více starat. Protože jsme však nedávno na webu Cesty želvy zveřejnili článek Vypusťe negativní emoce, zbavíte se tak zánětů močového měchýře, který možná ještě máte v živé paměti, nebudu se zde o tomto orgánovém vztahu rozepisovat. Jen bych pro pořádek uvedla pár zimních asociací z hlediska TCM.
Co tedy náleží zimě?

  • yinovým orgánem jsou Ledviny (těmi se však budeme zabývat pro změnu v únorovém článku, protože Ledviny náleží kromě zimy obecně také únoru)
  • yangovým orgánem je Močový měchýř
  • elementem je voda, jejíž vlastností je vlhkost a prosakování směrem dolů
  • funkcí je svlažování
  • barva je černá
  • chuť slaná, která ochlazuje
  • směr dostředivý
  • emocí je strach
  • smyslovým orgánem jsou uši
  • tkání jsou kosti
  • patogenem je chlad (překvapivě)
  • v cyklu proměn se jedná o fázi uschovávání a konzervování
Obrázek2

Zimní životospráva

Jak jsem uvedla již na začátku, v zimě je třeba věnovat se spíše duchovním činnostem. Současně je ale dobré načerpat alespoň to něco málo ze slunečního svitu, kterého v této roční fázi máme k dispozici poskrovnu. Proto jsou určitě na místě zimní vycházky v poklidném tempu. Pěkné by bylo kochat se zasněženou krajinou, ale uznávám, že v posledních letech jsou nejen Vánoce, ale i zimy celkově spíše na blátě. Avšak zde je právě prostor pro naše nově nalezené vyšší duchovní „já“, které nám pomůže najít si něco pěkného i na ne příliš malebném počasí. Ostatně vzpomeňme si na romantické básníky a romanopisce, ti také nacházeli krásu v nevlídné krajině. Každopádně bych ještě ráda zdůraznila, že z hlediska TCM není ideální oddávat se v zimě aktivitám, při kterých se hodně potíme. Sem patří nejen venkovní běh, což asi dává logiku, ale i různé přepínání se v posilovnách. Zde by se dalo namítnout, že tam je člověk pěkně v teple ukrytý před působením vnějších vlivů, ale nám jde o soulad s rytmem přírody, a ta dohlédne stejně jako oko Mordoru v podstatě všude, tedy i do vytápěné posilovny.

A co zařadit do zimního jídelníčku? Základním pravidlem je, že bychom měli pomocí stravy doplňovat Qi, Yang a krev. Z toho důvodu jsou ideální vařené pokrmy, přičemž naprostou jedničku představují táhlé vývary z kostí, které je dobré obohatit o kořenovou zeleninu a dochutit sójovou omáčkou (z fermentované sóji, takže určitě ne oblíbené české glutamátové nejmenované mňamky). Mimo to si můžeme v mnohem větší míře než v jiných ročních obdobích dopřávat pečená, nebo dokonce i smažená jídla, přičemž je dobré zařadit do jídelníčku co nejvíce bílkovin. Zde prosím kromě masa, ryb a vajec nezapomínejte na luštěniny. Naopak vyhýbat bychom se vzhledem k převládajícímu chladnému patogenu měli potravinám nejen studeným, vytaženým z ledničky, ale také přirozeně ochlazujícím, jako je například tropické ovoce. Pokud bych měla doporučit něco na mlsání, byly by to vlašské ořechy, jedlé kaštany nebo slunečnicová semínka.

Přeji vám pohodovou zimu, ve které načerpáte dostatek energie na jaro v rozpuku.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!

Zobrazit Článek

Zvyšte svoji imunitu: Proč více spánku v zimě opravdu pomáhá!
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.