Dětská onemocnění a jejich léčba očima TCM - 2. díl
V novém cyklu textů od Giovanniho Maciocia se budeme věnovat diskusi o čtyřech fázích našeho života, kterými jsou dětství, dospívání, dospělost a stáří. V jednotlivých článcích se bude Maciocia zabývat etiologií a patologiemi problémů souvisejících s jednotlivými životními etapami, přičemž nabídne vhodné léčebné prostředky z produktových řad Three Treasures a Women’s Treasure. Protože začneme pěkně popořádku, nyní nás čekají dva díly věnované nejmenším dětem.
Dětská fyziologie a tím pádem i dětská patologie mají svá specifika, díky nimž se odlišují od dospělých. Aby bylo možné efektivně diagnostikovat dětské potíže a na základě nich stanovit adekvátní léčbu, je třeba rozumět hlavním fyziologickým a patologickým odlišnostem mezi dětmi a dospělými. Tradičně bylo možné charakterizovat dětskou fyziologii a patologii následujícím způsobem:
Při narození dítěte ještě není trávicí systém plně vyvinutý, přičemž jsou Žaludek a Slezina poměrně slabé a tím pádem také zranitelné. Zdravotní stav v prvních měsících a letech našeho života se odvíjí od stavu našeho trávicího systému: čím mladší je dítě, tím více toto prohlášení platí. To v praxi znamená, že za spoustou dětských problémů stojí jednoduše slabý trávicí systém a nezralost Žaludku a Sleziny, což je zcela evidentní u velmi malých dětí, jejichž celý život se točí kolem krmení, kdy se snaží strávit mléko, říhají a ublinkávají. S tím, jak dítě roste, jeho trávicí soustava sílí, což znamená, že by se měly trávicí potíže za normálních okolností vyskytovat stále méně a méně. Nicméně v mnoha případech zůstává trávicí systém v důsledku nesprávného krmení slabý, což se v budoucnu stane zdrojem dalších problémů, mezi které mohou patřit zejména nedostatek chuti k jídlu, zadržování jídla a bolesti břicha.
Tvrzení o časté nedostatečnosti Yin platí pouze v souvislosti s horečnatými onemocněními. Děti jsou velmi náchylné k horečkám, které mají tendenci poranit Yin mnohem rychleji, než je tomu u dospělých. Poranění Yin v důsledku horečnatého onemocnění je vždy potenciálně nebezpečné, protože takové zranění může vést k nedostatečné výživě šlach a ke vzniku vnitřního větru způsobujícího křeče. Zde je však třeba zmínit, že Yin dětí se ze zranění v důsledku horečky může rychle zotavit a během několika dnů vrátit zpět do normálu.
Protože nejsou vnitřní orgány dětí zcela zralé, jsou náchylnější k akutním onemocněním. Dobrým příkladem platnosti tohoto prohlášení jsou Plíce a Žaludek. Dětské Plíce jsou velmi zranitelné při napadení větrem, což je důvod, proč děti často trpí bolestmi v krku, horečkami a záněty uší.
Toto je velmi důležitý aspekt dětské patologie. Během akutního onemocnění u dětí může snadno dojít k narušení normálního toku Qi: z toho důvodu je u dětí častým příznakem nemoci zvracení. Napadení patogenním faktorem snadno naruší správnou vzestupnou a sestupnou funkci Qi, což se vztahuje především na Žaludek a Slezinu. V praxi to znamená, že žaludeční Qi nemůže sestoupit, v důsledku čehož je vyvoláno zvracení, a Qi Sleziny naopak nemůže stoupat nahoru, což má za následek průjem.
Protože jsou vnitřní orgány dětí velmi zranitelné, děti snadno onemocní, a to zejména v důsledku napadení vnějším větrem nebo na základě zažívacích problémů. Ze stejného důvodu se děti nicméně také snadno zotaví, protože jejich vnitřní orgány jsou „svěží“ a „čisté a plné energie“, jak by řekl klasik. Tato schopnost dětí je dobře vidět na situacích, kdy má dítě silné příznaky napadení vnějším větrem a o několik hodin později je mu jako mávnutím kouzelného proutku dobře.
Vnitřní orgány dětí jsou ve starých knihách popisovány jako „čisté a plné života“. Touto charakteristikou se mohou dětské orgány pochlubit mimo jiné i proto, že nejsou zatíženy chronickými patogenními faktory, které často postihují dospělé, jako jsou např. hlen (Tan), stagnace Qi, blokády krve a vlhkost. To je také důvod, proč se děti z výše popsaných onemocnění většinou snadno zotaví: s tím je spojen i fakt, že bude léčba u dětí trvat mnohem kratší dobu než u dospělých.
Toto prohlášení se vztahuje spíše na akutní než chronická onemocnění. Při akutním napadení horkým větrem se horko snadno může stát vnitřním patogenem, který zraní Yin Jater. To vede k podvýživě šlach a často k rozvoji jaterního větru, který vyústí do křečí. Křeče jsou vnímány jako jaterní symptom, protože jaterní vítr „rozhýbává“ šlachy a vede k třesu a již zmíněným křečím.
Slezina
Ochablé svaly podél páteře, zažívací potíže, zvracení, průjem, bledá/nažloutlá pleť; jedná se o děti, které mohou být při narození velmi hubené nebo také tlusté, pokud v sobě mají hlen, přičemž ale po uplynutí měsíce zhubnou.
Plíce
Bílá pleť, černý kašel, astma-ekzém, úzký hrudník, „speciální plicní pulz“, na jazyku rýha v oblasti Plic; děti, které jsou bojácné, plaché a náchylné k nachlazení.
Srdce
Pleť na čele má namodralý nádech, ustrašená povaha, neklidný spánek, pláč v noci, na jazyku rýha v oblasti Srdce, horké tělo, červené oči, červené tváře (nebo naopak studené ruce a bledá pleť), červená špička jazyka: tyto děti jsou v tenzi.
Játra
Od raného věku trpí krátkozrakostí (myopií) a bolestmi hlavy, šlachovité tělo, strunovitý pulz, nekontrolovaný únik moči (enuréza) daný jaterním ohněm, neklidný spánek, křeče ve spánku, křik ze spaní, hlad; tyto děti jsou velmi napjaté.
Ledviny
Noční pomočování (enuréza), nedostatek energie, malátnost, žádné projevy nadšení, hubené tělo, astma-ekzém, od raného věku trpí bolestmi hlavy, časté močení, pocit chladu; jedná se o děti s pomalejším vývojem.
Slezina Utišení středu
Plíce Bylinný strážce Yangu, Bylinný strážce Yinu, Mladý bylinný strážce
Srdce Utišení ducha
Játra Vypuštění ohně (pročištění Jater)
Vyživení kořenů (vyživení Yin Jater)
Ledviny Vyživení kořenů
Níže najdete klasifikaci různých konstitučních typů u dětí:
Suchost, horko, vyhublá postava
Vyhublé tělo, suchá kůže, vlasy bez lesku, sucho v ústech a v nose, zarudlé a oteklé hrdlo, vřídky v ústech a na jazyku, žízeň, noční pocení, horké dlaně, často se objevují abscesy a karbunkly (hnisavé kožní onemocnění), zkrácené šlachy končetin, velmi málo moči, suchá stolice a červený jazyk se žlutým povlakem, kterého je málo.
Bylinky a potraviny by měly být sladké a chladné. V tomto případě je vhodná šťáva z cukrové třtiny.
Prázdný chlad, slabost, vyhublá postava
Vyhublé tělo, vyzáblé končetiny, studené ruce a nohy, mdlá bledá pleť, zimomřivost, zvracení, průjem, bolesti břicha, světlá moč, řídká stolice, plačtivost, lenost, sklon k pocení, dušnost, bledý jazyk, hluboký a jemný pulz.
Při této konstituci by měly být dítěti podávány teplé a sladké pokrmy a bylinky.
Sklony k maštění pokožky a vlasů, tučná postava a pomalost
Tlusté tělo, otoky pod očima, nafouklé břicho, mastná kůže, skvrny na kůži, oteklý obličej, špatné trávení, řídká stolice, bledý a oteklý jazyk, klouzavý pulz.
Při této konstituci by měly být dítěti podávány teplé a suché pokrmy a bylinky.
Otoky, sklon k tmavému zabarvení pokožky
Otoky těla nebo obličeje, tmavé kruhy pod očima, tmavá kůže bez lesku, vlasy bez lesku, ochablé svaly a šlachy, pomalý mluvený projev, mentální retardace, inkontinence moči, červený a oteklý jazyk se žlutým lepkavým povlakem, jemný pulz.
Zde je třeba tonizovat a oživit krev, pečovat o Ledviny a podpořit Yang.
Unavené, chřadnoucí a ochablé tělo, které je vláčné
Vyhublé tělo, slabé končetiny, bez síly, nažloutlá až bledá barva pleti, žádná síla v oblasti krku, ochablé svaly, únava, pomalý mluvený projev, oči bez lesku (chybí odraz ducha Shen), pocit chladu, řídká stolice, plačtivost, pnutí v oblasti břicha.
Etiologie dětských zdravotních problémů je poměrně jednoduchá, neboť v rámci ní dominují dva hlavní etiologické faktory: napadení vnějšími patogenními faktory a strava. Mezi další etiologické aspekty patří emocionální problémy (ty si dítě obvykle nepřivodilo samo, ale vyvinuly se na základě problémů rodičů) a očkování.
Vnější patogenní faktory
Napadení vnějšími patogenními faktory (zejména větrem) představuje u dětí hlavní etiologický faktor. Zcela malé děti, které jsou kojeny, obvykle vpádu vnějších patogenních faktorů nepodléhají. Oproti tomu batolata, která začnou mít první sociální kontakty s jinými dětmi v herní skupině nebo ve školce, trpí napadením vnějším větrem poměrně často.
U dětí probíhá napadení vnějším větrem spíše ve formě horkého větru než chladného větru. Onemocnění způsobená větrným chladem jsou popravdě u dětí poměrně vzácná, přičemž platí, že čím je dítě mladší, tím je menší pravděpodobnost jejich výskytu. Proto když si nejsme jistí, o jaké napadení větrem se jedná, je vždy lepší zaměřit se na odstranění větrného horka než větrného chladu.
Stravování
Dětský zažívací systém a Slezina jsou již z přirozenosti oslabené. Tuto slabost mohou dále zhoršovat různé faktory, mezi které patří brzké odstavení kojence, podávání jídla, které je příliš těžké na trávení, překrmování a příliš časté krmení. Všechny tyto faktory zhoršují oslabenost trávicího systému a obvykle vedou ke krátkodobé stagnaci potravy (u dětí se tento stav nazývá akumulační porucha), což v dlouhodobém horizontu vede ke kombinaci stagnace potravy a nedostatečnosti Sleziny.
Emocionální problémy
Doktor J.H.F. Shen vždy říkával, že „děti emocionálními problémy netrpí“. Tím chtěl ve skutečnosti říct, že děti mají tendenci trpět spíše emocionálními problémy, které souží jejich rodiče než svými vlastními emocionálními problémy. Děti jsou velmi citlivé na emocionální stres, kterým jsou obklopeny, v důsledku čehož trpí emočním vypětím.
Západní děti se však od těch čínských odlišují a bohužel stále častěji trpí svými vlastními emocionálními problémy. Kromě problémů vzniklých v důsledku složitých rodinných situací jsou jejich emoční problémy často způsobeny nadměrným tlakem, kterému jsou vystaveny ve škole, a přílišným očekáváním ze strany rodičů.
To obvykle vede ke stagnaci jejich jaterní Qi, což se často projevuje bolestmi břicha. Zajímavý je fakt, že se v knihách o pediatrii z pohledu tradiční čínské medicíny stagnace jaterní Qi nepovažuje za příčinu bolesti břicha, a přesto je podle mého názoru nejčastější příčinou bolesti břicha u dětí starších 7 let.
Očkování
Diskuse o imunizaci z perspektivy tradiční čínské medicíny by dalece přesahovala rámec tohoto článku. Abychom mohli pochopit efekt imunizace z pohledu tradiční čínské medicíny, je nutné nejprve se seznámit s teorií čtyř vrstev podle učení školy Wen Bing. Na základě této teorie proniká větrné horko do těla skrz čtyři energetické vrstvy (dále jen „čtyři vrstvy“), které jsou na úrovni Wei (obranná vrstva), Qi, Ying (výživa) a krve. Obranná vrstva Wei je jedinou vnější vrstvou, což znamená, že je v takovém případě větrné horko uloženo v systému Wei vrstvy Plic, kam patří kůže a svaly. Vrstvy Qi, Ying a krev pak představují vnitřní vrstvy, pro které je charakteristické vnitřní teplo. Brilantnost této teorie spočívá v jejím rozlišení tří energetických vrstev tepla, přičemž je Qi nejvíce na povrchu, zatímco krev je tou nejhlubší, z čehož lze odvodit, že bude mít napadení této vrstvy nejvážnější projevy. Za normálních okolností proniká patogenní faktor do zmíněných čtyř vrstev dle uvedeného pořadí, což ve většině případů znamená, že se patogenní faktor obvykle nedostane přes vrstvu Qi, ze které je buď vypuzen nebo zde vznikne reziduální patogenní faktor.
Z této perspektivy spočívá imunizace v podstatě v injekční aplikaci patogenního faktoru (ač oslabeného nebo mrtvého) přímo do vrstvy krve: přestože je výsledkem stimulace produkce protilátek proti onomu konkrétnímu onemocnění, jedná se o nepřirozený proces, protože normální imunitní odpověď je mnohem složitější než jen prostá výroba protilátek.
Z perspektivy tradiční čínské medicíny musí přirozená odpověď organismu zahrnovat reakci na vstup patogenu do vrstvy Wei, což je fáze, kterou očkování obchází. V důsledku očkování dojde k vytvoření latentního horka na úrovni krve, které může později způsobit nejrůznější krátkodobé i dlouhodobé problémy, jako jsou například astma, ekzém, chronický kašel, chronické infekce atd. V menším počtu případů jsou důsledky mnohem závažnější a mohou způsobit záchvaty, křeče nebo poškození mozku.
Televize*
Nadměrné sledování televize má na zdraví dětí negativní vliv hned z několika hledisek:
*Redakční poznámka: v dnešní době jsou mnohem větší hrozbou počítače, a hlavně chytré telefony, jejichž negativní vliv je mnohem větší.
Dědičnost
U některých dětských onemocnění, jako jsou astma a ekzémy, hraje dědičnost důležitou roli. O konstitučních typech jsem se zmiňoval výše. Příčiny dědičných problémů jsou především čtyři:
První faktor nelze nikterak ovlivnit. Pokud jde o druhý aspekt, klasičtí čínští lékaři kladli velký důraz na to, aby byli oba rodiče v době početí zdraví. Mezi události, které mohou mít na matku negativní vliv v průběhu těhotenství a mohou tím pádem ovlivnit také konstituci dítěte, patří šoky, emocionální traumata, kouření, pití alkoholu nebo nadměrná konzumace ostrých jídel. Pokud jde o porod, konstituci dítěte mohou ovlivnit předčasný porod, uměle vyvolaný porod, dlouhý porod nebo předčasné přestřižení pupeční šňůry.
Nyní byste měli mít představu o tom, jaká jsou specifika dětského organismu a čím můžete zdraví dětí ovlivnit. V příštím díle se Giovanni Maciocia zaměří na patologie dětských nemocí a na jejich léčbu prostřednictvím svých receptů, přičemž ale zmíní i obecně platné principy, jak různé typy nerovnováh řešit.
Autor: Giovanni Maciocia
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.