Chvála našim bylinkám - Bazalka
Pažitka pravá (pažitka pobřežní, latinsky Allium schoenoprasum) je jistě jednou z nejznámějších kuchyňských bylinek vůbec. Znali ji už ve starověku a rovněž ve středověku patřila k nejčastěji pěstovaným bylinkám. Je pouze jedním z více než 700 druhů, které zahrnuje rod česnek (Allium) a je příbuzná s mnoha dalšími ostře kořenitými pradávnými rostlinami využívanými v kuchyni, jako jsou naše kuchyňská cibule, česnek, pórek a česnek medvědí.
Lidově šnytlík je oblíbenou naťovou zeleninou. Přirozeně se vyskytuje v Evropě včetně ČR, v Asii i v Severní Americe, na Sibiři i na Kamčatce, u kanadských jezer, kromě toho je na četných místech zplanělá z kultury. Pažitka je druh značně variabilní. Malá cibulka má přibližně 1 cm v průměru, řadíme jí z botanického hlediska do rodu česnek (Allium). Má vysoký obsah vitamínů a minerálů, zvláště B2, C, vápník a draslík. Na organismus působí příznivě - povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Sušením ztrácí své aroma, lepší je pažitku skladovat v zamražené podobě. V kuchyni má široké použití. Bývá nejen kořením, ale využijeme ji i k dekoraci jídel na talíři. V průběhu vegetace se sklízí několikrát - seřezáváním natě, když listy dosáhnou délky 15 cm. Květy jsou oblíbeny u včelařů, jako nektarodárná i pylodárná rostlina.
Pažitka překvapivě obsahuje více vitaminu A než jakékoliv jiná cibulová zelenina. 100 g čerstvých listů obsahuje 145 % denní doporučené dávky. Kromě toho zelené listy obsahují jiné flavonoidy, fenolové antioxidanty, jako jsou karoteny zea-xanthin a lutein. Společně tyto sloučeniny pomáhají chránit lidské tělo před rakovinou plic a ústní dutiny.
Pažitka není vhodná k sušení. Sušit ji sice lze, ale ztratí velkou část své chuti a po usušení už zůstává jen jako ozdoba pokrmů. Pokud si chceme pažitku uchovat na zimu, nejlepší je nechat ji zamrazit. Můžeme zamrazit buď celé stonky pažitky, nebo ji můžeme nasekat na kousky a uchovat v igelitovém sáčku.
Pokud chceme uchovat čerstvou pažitku, ponoříme její stonky do sklenice s vodou a dáme do lednice. Pažitka tak vydrží až 5 dní. Před použitím ji pak vždy dobře opláchneme. Nažloutlou nebo nějakým způsobem nevábně vypadající pažitku rozhodně nepoužíváme! Na nasekání pažitky použijeme buď nůž, nebo ještě lépe nůžky, kterými skvěle ustřihneme potřebné množství – a to jak ze zahrádky nebo z květináče za oknem.
Pažitka je velice oblíbená polévková zelenina. Hodí se na chleba s máslem, pomazánkou a všude tam, kde je potřeba jemnější aroma než má cibule. Používá se k dochucení tradičních pokrmů ve Francii nebo Švédsku. Výborná je do omáček, zálivek, vaječných jídel, čerstvých sýrů, bylinkového másla nebo na zdobení zeleninových salátů.
Také zjemní chuť pečených mas, ryb nebo obložených chlebíčků. Tepelnou úpravou se vytrácí aroma, proto je vhodné přidat pažitku až ke konci vaření. V Polsku a Německu se pažitka podává především s tvarohovými sýry.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.