Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Její původ není s jistotou znám, ale předpokládá se, že pravlastí cibule je střední Asie. Lidstvo ji zná už od dávnověku. O jejím užití se dozvídáme např. z hliněných tabulek Sumerů, zmiňuje se o ní Bible, staroegyptské papyry i učené knihy starověké Indie a Číny, a to hlavně v souvislosti s léčebnými účinky. Byla kdysi kromě soli jedním z prvních koření lidových vrstev. Římští zemědělci ji nazývali „unio“, což se mohlo přeložit třeba jako „velká perla“. Už víte, o čem si budeme povídat? O cibuli, přece!
Cibule je nejen královnou naší kuchyně, ale také skvělou partnerkou pro zdravý život každého z nás. Proč? Protože obsahuje spoustu důležitých látek, vitamínu a antioxidantů. Cibule obsahuje nejen mnoho vitamínu C, který je nezbytný pro dobrou obranyschopnost organismu, ale i vitamíny skupiny B, které udržují zdravý nervový systém, kůži i sliznice a jejich dostatek je nezbytný například při zánětech nosohltanu. Cibule dále obsahuje flavonoidy (například quercetin), které působí v těle jako antioxidanty, které jsou nezbytné pro zachování zdraví a zmírňují projevy alergií. Dokonce mohou snižovat riziko některých nádorových onemocnění – obzvláště rakoviny žaludku a tlustého střeva.
Tento sirup je výborný také jako podpůrný prostředek na vykašlávání a rozpouštění hlenů. Nejen konzumace, ale také inhalace cibulových výparů je léčivá! Už naši předkové dávali k hlavě silně nachlazeného pacienta nakrájenou cibuli. A to především na noc, kdy nemocný během celé noci inhaloval její výpary, a přitom si nedráždil oči. Cibulové silice lze pochopitelně inhalovat i během dne, doporučuje se vdechovat vymačkanou šťávu, a to několikrát denně po dobu 3 minut.
Další látkou obsaženou v cibuli je cholin, což je neurotransmiter, jehož nedostatek je spojován s některými nemocemi jako je třeba Alzeihemerova choroba a další onemocnění související s poruchami paměti.
Z pohledu lidového léčitelství, které využívá cibuli již od starověku, je velmi důležitou látkou pro zdraví zejména alicin, který je obsažen v cibuli a česneku. Tato látka má antivirové i antibakteriální účinky, působí tedy jako přírodní antibiotikum. Navíc se zkoumají její účinky proti kornatění tepen a při snižování krevního tlaku. Alicin brání tvorbě sraženin, má protizánětlivé účinky a působí jako antioxidant.
Cibule dále napomáhá trávení, dezinfikuje střeva, čistí krev, odhleňuje dýchací cesty, pročišťuje ledviny a močové cesty, upravuje metabolismus, snižuje krevní tlak, obsah cukru v krvi (cibule zpomaluje rozklad inzulinu a prodlužuje jeho účinek v těle, je tedy vhodná i při onemocnění cukrovkou) a hladinu škodlivého cholesterolu. Cibule je výborným podpůrným prostředkem při léčbě nachlazení, chřipky či angíny.
Z pohledu čínské medicíny má cibule následující parametry:
K jejím základním účinkům patří:
Cibuli by neměly užívat osoby, které se spontánně potí. Také ti, kteří mají nedostatečnou energii qi a yin.
I když to zvenčí není na první pohled vidět, v průběhu lidského života se mění kostní tkáň. Aby byla udržena správná kvalita kostí, především jejich pevnost, dochází k odbourávání staré a zároveň tvorbě nové kostní tkáně. Pokud dojde k narušení tohoto přirozeného procesu – např. v důsledku snížené mineralizace – naše kosti se stávají křehčími, lámavějšími, může dojít dokonce ke spontánním zlomeninám, a to hlavně v oblasti obratlů. A to všechno má název osteoporóza. Kromě náchylnosti ke zlomeninám trpí osoby s osteoporózou také bolestmi. To samozřejmě vede k výraznému snížení kvality života.
Na vině může být nedostatek živin a pohybu, snížení hladiny některých hormonů, zánět v těle atd. Proto se s osteoporózou setkáváme spíše u starších osob, nebo typicky u žen po menopauze. Osteoporóza se léčí preparáty, které podporují správnou tvorbu kostí. Pomoci však mohou i čistě přírodní přípravky. Zdá se, že takovou schopnost má také cibule.
Byly provedeny studie in vitro (na buňkách), in vivo (na zvířatech) i klinické studie (s dobrovolníky). In vitro se ukázalo, že cibule snižuje tvorbu a aktivitu osteoklastů, které způsobují zvýšené odbourávání kostní tkáně. Také snižuje oxidační stres, který vyvolává zánět.
V jedné studii se 30ti zdravými dobrovolníky, část pila po dobu 10 týdnů 100 ml cibulového džusu, zatímco druhá skupina placebo.
V jiné studii bylo 507 žen ve věku 50+. Ty byly rozděleny do několika skupin, a to dle konzumace cibule, tj. 1x měsíčně, 2x měsíčně až 2x týdně, 3 až 6x týdně a každý den. Vyšetření kostní hustoty ukázalo, že kvalita kostí byla lepší u žen, které častěji konzumovaly cibuli.
Není na čase, pokud tomu tak ještě není, zařadit cibuli do jídelníčku? Může pomoci ochránit vaše kosti, ale má i mnoho jiných pozitivních efektů na lidské zdraví. A navíc báječně chutná!
Zdroje:
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.