Záněty ledvin mají mnoho podob


Pod označením zánět ledvin se schovávají mnohé nemoci, které postihují ledvinnou tkáň. Abychom pochopili rozdíly mezi jednotlivými onemocněními ledvin, musíme si říct, jak taková ledvina vypadá, nikoli navenek, ale hlavně uvnitř. Nepůjdeme příliš do hloubky, nemusíte se bát, jen nezbytný základ.

Tkáň ledviny se skládá z kůry, což je vrchní vrstva ledviny pod ledvinným vazivovým pouzdrem, níže se nachází dřeň. V těchto oblastech jsou umístěny základní jednotky ledvin, tj. nefrony, které se skládají z ledvinných klubíček a kanálků (tubulů). V centru ledviny je ledvinná pánvička, do níž vtéká moč, která vznikla filtrací plazmy v kůře a dřeni. Pánvička je napojená na močovod, jímž vytvořená moč odtéká do dolních cest močových. Vzpomínáte? Takhle nás to učili už ve škole.

Pro nás je nyní důležité vědět, že zánět může postihnout kůru a dřeň, ale také ledvinnou pánvičku. Rozlišujeme tedy dvojí hlavní skupiny zánětů ledvin: nefritidy a pyelonefritidy.

Nefritidy a příčiny jejich vzniku

Nejdříve se podíváme na nefritidy, tedy záněty postihující ledvinnou kůru a dřeň. Probíhající zánět je nebezpečný tím, že poškozuje funkční tkáň ledviny. Tím se může snížit funkce ledvin a dojít až k jejich selhání.

Nefritidy mají mnoho příčin. Zmíníme ty nejčastější. 

  • Nejčastější příčinou nefritid je poškození ledvinné tkáně vlastním imunitním systémem. Příčinou je tedy nesprávná funkce imunitního systému, což může být běžné např. po infekci.
  • Ledvinná tkáň může být poškozena také toxiny.
  • Zdrojem některých nefritid může být např. nežádoucí reakce na léky či infekce.
Záněty ledvin 2

Jak se nefritidy projevují?

Nefritidy mohou být dlouho němé. To znamená, že o nich nemusíte vůbec vědět a ledviny se ozvou ve chvíli, kdy už je jejich poškození velké. To už je tedy pozdě.

Nefritid si můžete všimnout, když dochází ke snížení frekvence močení. Tvoří se méně moči, byť pijete stejné množství tekutin. S horším odstraňováním tekutin z těla souvisejí také otoky a zvýšení krevního tlaku.

Na nefritidu může upozornit také přítomnost krve v moči (hematurie). Nevýhodou je, že nemusí být okem viditelná a zjistí se až při lékařském vyšetření. Kromě krve se může do moči dostávat také vyšší množství bílkovin (proteinurie). Zdravé ledviny propouštějí jen malé množství bílkovin do moči. 

Nefritidy mohou také provázeny bolestí hlavy, únavou, ospalostí, zvýšenou teplotou či dokonce vysokými horečkami.

Jak se nefritida diagnostikuje?

Pokud máte obtíže, které - jak se říká - vedou k ledvinám, lékař nechá vyšetřit moč. V ní se pravděpodobně naleznou, jak jsme již zmínili, bílkoviny a krev. 

Kromě moči se hodnotí také vzorky krve, kde bývají zvýšené hodnoty látek, které ledviny z těla odstraňují, tj. např. kyseliny močové či kreatininu. Mohou se hledat ukazatele zánětu, např. zvýšené CRP, nebo autoprotilátky atd.

Důležitou součástí vyšetření je ultrazvuk, který zobrazí ledviny. 

V případě podezření na nefritidu se může provést také biopsie, kdy se odebere vzorek tkáně ledviny, který se vyšetří. Tím se zjistí, jaké nežádoucí procesy v ledvinách probíhají a z toho se dá odvodit, jak nefritidu léčit. 

Jak se nefritida léčí?

U nefritid, které jsou spojené s poškozením jejich funkcí, je nutné dodržovat speciální režim. Důležité je snížit příjem soli a tekutin, aby nebyly ledviny příliš zatěžovány.

Jelikož se jedná o zánětlivé onemocnění, podávají se léky snižující zánět, popř. léky tlumící nežádoucí aktivitu imunitního systému. 

Záněty ledvin 3

Co jsou to pyelonefritidy?

Nyní se krátce podíváme na pyelonefritidy, tedy záněty ledvinné pánvičky. Ty často vznikají jako následek infekce z dolních cest močových, tj. močového měchýře. Jelikož se většinou jedná o akutní infekční onemocnění, provázejí ho vysoké teploty, bolesti v zádech, potíže s močením, nevolnosti, bolesti hlavy atd.

V laboratorních výsledcích bývá v moči vyšší koncentrace bílkovin, objevují se v ní také bílé krvinky a často také různé bakterie. 

Léčba pyelonefritid je založená na podávání antibiotik. Pokud je stav závažný, tak se antibiotika podávají nitrožilně při pobytu v nemocnici. 

I tento zánět může trvale a nevratně poškodit ledviny. Je tedy nezbytné pyelonefritidu léčit. Rychle a správně.

Ať už se jedná o nefritidu či pyelonefritidu, je nezbytné, aby byly tyto nemoci léčeny. Mohou totiž přejít do trvalého, nevratného poškození ledvin i jejich selhání. To odsoudí člověka k životu na dialýze, nebo se stane kandidátem na transplantaci. Pokud máte močové obtíže, je radno rychle navštívit lékaře, aby provedl potřebná vyšetření a nasadil odpovídající léčbu.

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM

Zobrazit Článek

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM
5 min

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí

Zobrazit Článek

Jak najít motivaci a směřování bez tradičních novoročních předsevzetí
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM

Zobrazit Článek

Parkinsonova nemoc: Ulevte si od třesu pomocí TCM
5 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.