Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat


Tradiční čínská medicína je celostní systém léčby pacienta založený na udržování rovnováhy v těle. Uvnitř i vně těla probíhají energetické dráhy, tzv. meridiány. V průběhu meridiánů se nachází akupunkturní body. Ovlivňováním akupunkturních bodů se stimulují v těle léčebné procesy.

Historie

V Číně je tento léčebný systém používán po tisíce let a postupně se rozšířil do celého světa díky cestovatelům a misionářům. Do Evropy se dostal v 16. století díky holandským obchodníkům, v té době byly známé hlavně jeho účinky proti bolesti u lidí. Metody tradiční čínské medicíny byly následně s úspěchem použity také na zvířatech – např. koních, psech, kočkách, ale také na hospodářských zvířatech. V roce 1974 byla v USA založena první mezinárodní organizace veterinárních akupunkturistů IVAS, která dodnes zaštiťuje vzdělávání veterinárních lékařů v akupunktuře a bylinné terapii.(1)

V současné době se TCVM stala součástí terapeutických postupů u veterinářů na celém světě. Někteří veterináři pracují pouze s metodami TCVM, jiní kombinují klasickou západní a čínskou medicínu. Řada zahraničních univerzit zařadila tyto metody i do svého výzkumu, např. veterinární fakulty v Pensylvánii, Louisianě (2) nebo Helsinkách (3).

Současný vývoj a použití akupunktury u zvířat

Významným mezníkem byl rok 2003, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala seznam chorob, u nichž je prokázaný léčebný účinek akupunktury na základě klinických studií odpovídajících evidence-based medicine (medicína založená na důkazech). U většiny běžných onemocnění byl prokázán pozitivní efekt akupunktury na jejich léčbu.

Díky nejnovějším metodám, jako je magnetická rezonance nebo funkční magnetická rezonance, byly také prokázány principy akupunktury, tzn. jak přesně akupunktura působí v našem těle. Akupunktura se tak již dávno dostala z úrovně – alternativní medicína do úrovně – vědecky prokázaná metoda.

Nejznámější je její účinek proti bolesti a nejvíce klientů přichází právě s tímto problémem. Já však používám akupunkturu i v běžné praxi, například při operacích na udržení pravidelné dechové nebo srdeční frekvence. Málo známý je třeba její posilující účinek na vazy a šlachy, jehož lze využít jak při akutních zraněních, tak při laxitách (uvolnění kloubů) či poúrazovém poškození. Akupunktura má svou nezastupitelnou roli u neurologických pacientů, například při chronickém výhřezu ploténky, infarktu míchy, polyneuropatii a v dalších případech. Jako jediná metoda dokáže urychlit hojení nervů a jejich regeneraci. Tím pádem se dá použít u jakéhokoli ochrnutí včetně megakolonu – chorobného rozšíření tlustého střeva, které se nevyprazdňuje a kde se hromadí trus, dále u ochrnutých svalů či chrupavky hrtanu, paralýzy obličejových svalů apod. U starších či imunodeficitních jedinců dokáže stimulovat obranný systém a zvýšit počet bílých i červených krvinek. Existují také body, které se používají jako doping – to znamená, že zvyšují celkovou výkonnost organismu. Např. podle studie publikované v roce 2017 se působením elektroakupunktury na určité body zvýšilo funkční spojení mezi předním hypotalamem a amygdalou, a tím došlo k uvolnění mezenchymálních kmenových buněk do krve. Bylo tak dosaženo stejného efektu jako při aplikaci kmenových buněk, a to pouze pomocí akupunkturních jehel (4). Dalšími častými indikacemi jsou problémy se zažíváním jako záněty žaludku a střev, různé alergie a intolerance, dále pak jaterní problémy nebo chronická onemocnění ledvin. Její použití je možné i u nádorových onemocnění, kdy dokáže zastavit progresi a prodloužit tím pacientovi život.

akupunktura-kocka

Vyšetření a stanovení diagnózy dle TCVM

Stejně jako u klasické medicíny, tak i v čínské medicíně je potřeba stanovit diagnózu a potom zvolit správnou léčbu. Diagnóza dle TCVM je například: Spleen Qi Deficiency (málo Qi ve Slezině) nebo Kidney Yang Deficiency (málo Ledvinového Yangu) atd.

Stanovení diagnózy dle TCVM zahrnuje několik kroků.

  1. odběr anamnézy: velmi důležité údaje, které nás přibližují blíže k diagnóze. Např. pokud zvíře nechce jíst ráno snídani, ale nají se samo až večer, znamená to dle orgánových hodin oslabený meridián Žaludku a Sleziny. Nebo pokud se budí zvíře každou noc kolem 3. hodiny ranní a chce jít např. ven nebo jen mění polohy, znamená to oslabený meridián Jater. V principech čínské medicíny byly vytvořeny díky pozorování lidského a zvířecího těla tzv. orgánové hodiny. Žaludek má čas 7–9⁠⁠⁠⁠ hodin ráno, Slezina 9–11⁠⁠ hodin. Pokud je s daným orgánem něco v nepořádku, projeví se symptomy v daný čas.
  2. vyšetření pulsu: nám dává jak informaci o jednotlivých orgánech, tak z něho můžeme určit, zda je v těle nedostatek Yang/Qi nebo Yin/krve.
  3. tvar a barva jazyka: Při vyšetření jazyka se díváme na jeho tvar, barvu, povlak. Při zánětech v těle je jazyk tmavě červený, při nedostatku krve zase bledý. Na jazyku má každý orgán své místo, např. špička jazyka odráží stav srdce. Při onemocnění srdce je jazyk jakoby vykrojený dovnitř. Neříká nám to sice, o jaké konkrétní onemocnění se jedná, nicméně víme, že je dobré zaměřit se na vyšetření srdce.
  4. prohmatání akupunkturních bodů na celém těle a prohmatání Shu bodů na zádech. Shu body leží podél páteře a odráží stav jednotlivých orgánů, nazývají se tzv. diagnostické body. Například senzitivita na bodu pro Slezinu nás navedla na sonografické vyšetření sleziny, které odhalilo nádor na tomto orgánu.
  5. nedílnou součástí vyšetření je i klinické vyšetření zvířete, případně odběr krve, vyšetření moči, rentgen, ultrazvuk apod. Nelze například u zvířecího pacienta léčit jehlami krev v moči, když příčinou je velký močový kámen. Ten je nutno odstranit chirurgicky a teprve poté lze akupunkturou zamezit tvorbě dalších močových kamenů.

Po těchto krocích lze určit diagnózu dle čínské medicíny a můžeme zvolit správnou terapii.

V TCVM máme 4 druhy terapie, které se obvykle různě kombinují:

  1. Akupunktura – napichování tenkých jehel do kůže pacienta a elektroakupunktura – jehly jsou stimulovány elektrickým proudem. Dále se do akupunkturních bodů mohou injekčně aplikovat vitamin B12 nebo homeopatika.
  2. Byliny
  3. Dietoterapie – terapie jídlem
  4. Tuina – čínské masáže

Všechny 4 druhy různými způsoby ovlivňují akupunkturní body a meridiány v těle. Cílem je podpořit v těle nedostatek, a tak navodit zpět rovnováhu. Nemoc-nerovnováha v těle může vznikat z různých příčin, např. dlouhodobou emoční nerovnováhou (smutek oslabuje Plíce nebo stres/agrese Játra a Žlučník), nevhodnou stravou (oslabuje Žaludek a Slezinu), invazí infekčních agens, nevhodným prostředím (vlhko a chladno oslabuje Slezinu).

Klasická medicína je skvělá díky diagnostickým metodám (rentgen, ultrazvuk, rozbor krve a další), bohužel nevnímá tělo jako celek zasazený do prostředí, ve kterém žije a které ho ovlivňuje. Čínská medicína tento aspekt bere v potaz a metody její léčby nemají pro tělo nežádoucí účinky, naopak ho léčí celé, jak jeho fyzickou, tak psychickou část. Kombinací klasické a čínské medicíny jsme schopni v léčbě pacienta dosáhnout mnohem lepších a trvalejších výsledků, tzn. trvalého zdraví.

V dalších dílech se blíže podíváme na léčbu nejčastějších onemocnění malých zvířat pomocí TCVM.

 

Autor: MVDr. Lenka Novobilská, CVA

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB


Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou

Léčba ortopedických onemocnění zvířecích pacientů čínskou medicínou
6 min

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 2. díl

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 2. díl
6 min

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 1. díl

Léčba neurologických zvířecích pacientů pomocí čínské medicíny 1. díl
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Není chřipka jako chřipka

Zobrazit Článek

Není chřipka jako chřipka
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
4 min

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním

Zobrazit Článek

Potraviny, které ničí spánek: Čemu se vyhnout před spaním
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.