Léčba kožních problémů zvířat pomocí TCVM
Psi a kočky s neurologickými problémy tvoří největší část pacientů přicházejících na akupunkturu. Věděli jste, že i u zdánlivě nevyléčitelných nemocí můžeme díky akupunktuře dosáhnout skvělých výsledků?
Pojďme nahlédnout na léčbu některých neurologických onemocnění u zvířat.
Původ onemocnění: U zvířat dochází při obrně nervu facialis ke ztrátě reflexů na obličeji, dochází k poklesu koutku, ztrátě schopnosti mrkat či zavřít oční víčka. V důsledku neschopnosti mrkání dochází k vysychání oka a tvorbě vředů na rohovce. Nejčastější příčinou bývá chronický zánět středního ucha, často ale příčina není odhalena a důvod se udává jako idiopatický.
Klasická medicína nemá moc možností, pokud je příčina zánět ucha, léčí se antibiotiky a hlubokým ušním výplachem. Nervy mohou postupně zregenerovat a za několik měsíců se jejich funkce zpravidla obnoví. V té době bohužel dochází k opakovanému poškozování rohovky v důsledku neschopnosti víčka se zavřít, a tím oko lubrikovat a chránit. Moje kolegyně, oční specialistka, naštěstí ihned tyto pacienty odesílá ke mně na akupunkturu.
Anamnéza: Eda je 7letý francouzský buldoček, který měl v době první návštěvy 3 měsíce ochrnutou pravou stranu hlavy a kvůli tomu eroze na rohovce. Během svého života opakovaně trpěl na záněty uší a další projevy kožní alergie. Opakovaně bral kortikoidy, do uší se kapaly různé kapky. Nebyl nikdy na vyšetření u kožního specialisty. Žere granule a občas konzervy. Pár dní zpátky si začal hodně drbat levé ucho.
Klinické vyšetření: Při první návštěvě měl pes zúžené a zarudlé zvukovody, levý boltec byl oteklý a zarudlý, bez sekretu v obou uších. Meziprstí na všech končetinách bylo také zarudlé s větším množstvím hnědého sekretu, ostatní kůže byla beze změn. Pravé oko mělo zcela vymizelé reflexy. Pravý koutek byl svěšený. Vyšetřením dle čínské medicíny bylo zjištěno oslabení dráhy Ledvin a stagnace v meridiánu Žlučového Měchýře s nadbytkem vlhkosti a horka.
Ošetření: Při prvním ošetření se volily jak body podporující funkci oslabeného orgánu – Ledvin, tak body na zprůchodnění meridiánu Žlučového Měchýře a lokální body na hlavě na podporu hojení nervů. Byly použity jak normální jehly, tak elektroakupunktura. Majitelka dostala rady ohledně lokálního ošetření zanícené pokožky v meziprstí a v uchu. Vzhledem k tomu, že k současnému problému vedly vleklé kožní potíže, které nebyly řádně léčeny, byly majitelce doporučeny další postupy.
Ošetření č. 2 v 14denním intervalu: Eda je schopen překrýt oko 3. víčkem, uši si přestal drbat, vrchní víčko za začíná stahovat/reagovat na podnět.
Ošetření č. 3 v 3týdenním intervalu: Majitelka nadšená, Eda je schopen úplně zavřít postižené oko, při spaní ho zavře a zůstává jen malá škvírka. Při vyšetření již oko reaguje na stimuly zavřením víčka. Toto bylo Edovo současně poslední ošetření.
Siringomyelie a Chiariho malformace jsou vývojové anomálie lebky, mozku a míchy. V důsledku nedostatečného vyvinutí lebky dochází k výhřezu mozečku do týlního otvoru, a tím je blokován odtok mozkomíšního moku. Dále dochází k rozšíření centrálního kanálku míchy a uvnitř míchy se vytváří dutinky naplněné mozkomíšním mokem. Klinickým projevem je bolestivost. Ta se projevuje jako časté škrábání krku, uší, hrudníku, někdy i vokalizací (naříkáním). Mohou se vyskytnout i další projevy jako ataxie a neschopnost chůze. Často bývá toto onemocnění zaměňováno za záněty uší či projevy alergie.
Jediná možná metoda na diagnostikování je magnetická rezonance. Léčba spočívá v tlumení bolesti či chirurgické dekompresi.
Anamnéza: Ema je 2letá fenečka Kavalír King Charles Španěla, která měla v době první návštěvy 2měsíční problém se zády / zadními nohami. Zadní část těla jí jakoby plave, neujde běžnou procházku co dřív, zastavuje se a chce vzít do náruče. Občas se drbe pod levým uchem. U jejího veterináře se dělalo rentgenové vyšetření, které nic neprokázalo, dostala kortikoidy a injekce vit. B. Další diagnostika se nedělala. Kromě toho Ema moc nechce jíst, musí ji do jídla přemlouvat, zkoušeli kde co.
Klinické vyšetření: Při první návštěvě přišla veselá fenečka drobného vzrůstu, která se několikrát v ordinaci posadila a začala se drbat na krku. Měla podsazenou záď, nahrbený hřbet a mírnou ataxii (nekoordinovanost) pánevních končetin. Další vyšetření očí/uší/srdce/kloubů a dalších částí nepotvrdily žádné abnormality. S majitelkou jsme se domluvili na nutnost diagnostikování problému – tzn. zjištění, co stojí za jejími příznaky, abychom mohli udělat plán léčby. Ema byla na specializovaném pracovišti vyšetřena se závěrem: Chiariho malformace výrazného stupně, v úseku míchy C1-C6 a TH12-L2 dilatace centrálního kanálku – syringomyelie.
Ošetření č. 1: Po diagnóze jsme se dohodli na léčbě akupunkturou na potlačení příznaků nemoci. Vzhledem k dědičné povaze onemocnění se uvažuje o oslabení ledvinové esence, díky nerovnováze v těle potom vznikají další dysbalance na jiných úrovních, konkrétně stagnace v meridiánu Žlučového Měchýře a Třech zářičů. Součástí léčby byl také přechod na vařenou stravu v pomalém hrnci podporující diagnózu dle TCVM. Kromě běžné akupunktury byla použita i elektroakupunktura.
Ošetření č. 2: 3týdenní interval: Ema má lepší koordinaci zadních končetin, v chůzi je lepší, vyskočí sama na postel, zvládá vycházky. Na krku se drbe pořád. Co se týče jídla, žere, co jí udělají. Při druhé návštěvě již většina blokád a stagnací byla rozpuštěna a zůstaly oslabené orgány Jater a Ledvin. Pokračovalo se tedy oběma formami: jehly a elektroakupunktura.
Ošetření č. 3: 3týdenní interval: Intenzita škrábání krku se snižuje, pohybově je mnohem lepší, běhá na vycházce z kopce i do kopce. Skáče na postel i pohovku, což už dlouho neudělala. Jídlo žere s nadšením, trus je perfektní.
Další ošetření jsme se rozhodli provádět po měsíci, kdy Emu udržujeme bez symptomů. Když jsme prodloužili interval na 2 měsíce, bylo to moc a zhoršila se. Vzhledem k tomu, že její nemoc nejde vyléčit, budeme Emu ošetřovat v pravidelných intervalech, které jí vyhovují.
Elektroakupunktura spojuje tradiční čínské vědění a moderní elektrickou stimulaci. Akupunkturní jehly jsou připojeny drátky vedoucí do zdrojové skříňky, ta vysílá jemné signály o určité frekvenci a síle. Dochází tak k silnější a lepší stimulaci akupunkturních bodů, efekt takového ošetření má déletrvající účinek než s běžnými jehlami.
Autor: MVDr. Lenka Novobilská, CVA
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.