Proč máme jíst pravidelně?


Dnešní doba přináší zajímavé paradoxy, ženeme se za zážitky, za zdravou stravou, ale velmi často zapomínáme, že to, co nám dává základy ke zdraví, je respektování cyklů přírody, pravidelnost v jídle a v dalších činnostech, které jsou součástí našeho každodenního života. A to doslova od prvního dne, kdy svým křikem obdaříme tento svět.

Pravidelnost nám v tom nejútlejším věku přináší klid, jistotu a zázemí a naši rodiče by nám ji měli vštěpit. Přibližně stejný čas pro vstávání, pohyb, jídlo a spánek. Protože ve chvíli, kdy nevyrosteme v jemné pravidelnosti, náš život jako by ztratil kořeny, protože se nám oslabí energie sleziny/slinivky.

Z pohledu čínské medicíny má slezina a její párový orgán žaludek energii Země. Jsou naším středem, nejdůležitějšími orgány, které vytváří energii pro to, aby ostatní orgány mohly býti vyživovány. Jakmile narušíme tento koloběh, začne tělo strádat a po pár letech může přijít nemoc.

Před očima mám čínský zemědělský kalendář. Vše mělo v přírodě svůj řád a staří Číňané podle něho věděli, kdy sázet, kdy by měly být malé výhonky, kde je menší či větší chlad nebo horko. Naši předci vstávali s rozedníváním a usínali s přicházející tmou. Můžeme lamentovat, že nebyla elektřina a spousta jejich činností musela být z donucení, protože jinak se muselo svítit, topit apod. Uvědomme si, že jejich život byl těžký, hodně pracovali a ne všichni měli dostatek stravy jako dnes my, ale měli pravidelnost. Byli mnohem zdravější a přiznám se, po pěti letech vytváření rodinné kroniky a šmejdění v matrikách, se nedožívali zas tak nízkého věku. V mladším věku se většinou umíralo na zánět průdušek, zápal plic nebo tuberkulózu.

Skvělé je, když se můžeme řídit podle orgánových hodin a v rámci dne zvládáme jíst v tzv. mezidobí Země. To znamená snídat mezi 7:00 až 9:00 v době, kdy je v aktivitě žaludek, obědvat mezi 12:30 až 13:30, kdy akorát pomalu končí aktivita srdce a aktivitu přebírá tenké střevo, a večeřet mezi 17:00 až 19:00, kdy jsou v aktivitě ledviny. Tyto dvouhodiny středoevropského času jsou nejideálnější na jídlo, protože naše tělo je připraveno dobře trávit.

Catering,Food,With,Healthy,Balanced,Diet,Delicious,Lunch,Box,Boxed

Pokud tedy chcete udělat něco pro své tělo, začněte pravidelností v jídle a spánku. Dvě činnosti, které nám nejvíce dodávají energii.

Asi největší problém nám všem bude dělat ranní a večerní jídlo. Četla jsem mnoho názorů na snídani, ale protože jsem sama zažila problémy s ranním jídlem a musela jsem se k němu dopracovat, dnes na moudrost taoistického způsobu stravování nedám dopustit.

Snídám polévky a poměrně pravidelně po ranním cvičení kolem sedmé hodiny. Když bych se nenasnídala, byla bych unavená a měla bych tendenci únavu rozhánět větším množstvím kávy, což není ten správný směr, protože čím rychleji nás káva povzbudí, tím rychleji spadne energie na bod 0.

Vegetable,Soup,With,Bread,On,Wooden,Tray.

Večeře pro mě tak komplikovaná není, protože mi většinou stačí dvě jídla za den. A pokud večeřím, tak výjimečně po 19. hodině, protože vím, že moje tělo se na mě okamžitě pěkně naštve a já jsem po zásluze potrestána špatným spánkem nebo tíhou v žaludku. Ale vy, kteří večeříte pravidelně, byste opravdu měli pamatovat na to, že od 23:00 do 5:00 je nejkvalitnější spánek, kdy naše tělo potřebuje detoxikovat, natvořit krev a rozvést ji, abychom otevřeli oči a cítili se odpočatí a plní energie. Takže jídlo, které večer sníme, musíme do 23:00 strávit a v tuto hodinu též i spát.

Pokud pozdě večeříme nebo večer jíme těžká nebo masová jídla, většinou tělo nestíhá trávit. Místo, abychom svoji energii ve spánku získávali, převalujeme se a energií plýtváme na trávení. Proto pokud už není zbytí, večeřte lehká vařená jídla, nejlépe zeleninová, polévku, rybu se zeleninou, vše tepelně upravené, abyste to co nejrychleji strávili.

Co se týká oběda, restaurace se v poledne většinou plní po jedenácté hodině, a přesto to není zrovna ten správný čas na jídlo, pokud si odpoledne chcete udržet svěží mysl. V této dvouhodině je v aktivitě srdce a my bychom měli dělat méně náročné činnosti a nejíst. Pokud v tomto čase obědváme, býváme pak ospalí, protože tělo netráví tak, jak bychom potřebovali. Pak nás to opět nutí sahat po několika odpoledních kávách.

Vyzkoušejte změnu, s pravidelným jídlem budete vitálnější a v dobré náladě po celý den.

 

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

1 KOMENTÁŘŮ
Přejít do komunity

Na podobné téma

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM

Zobrazit Článek

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.