Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Je všeobecně známo, že příjem nadměrného množství cukru často vede k nárůstu hmotnosti a v dlouhodobém horizontu i k obezitě. Cukr je spojen s problémy s kardiovaskulárním systémem, onemocněním zubů, různými záněty a kolísáním jeho hladiny v krvi, ale i s kloubními potížemi a Alzheimerovou chorobou. Proč tedy míváme tu nutkavou chuť na sladké, když dobře víme, že je to pro nás nebezpečné?
Závislostí na cukru se zabývalo mnoho výzkumů. Někteří vědci dokonce tvrdí, že je návykovější než kokain. To je poněkud kontroverzní tvrzení, ale jedno je jisté. Odstranit cukr ze svého jídelníčku jde těžko. Jeho konzumace totiž stimuluje uvolňování dopaminu v mozku. A to vede k příjemným stavům, které moc dobře známe a které jsou spojeny právě s konzumací sladkých potravin. Jednoduše řečeno, dopamin souvisí s pocity potěšení a odměny.
Stejně jako u jiných druhů závislostí může docházet ke vzniku tolerance vůči účinkům cukru. Člověk potřebuje konzumovat stále větší množství sladkých potravin, aby dosáhl stejného pocitu potěšení. Při pokusu o omezení nebo zastavení konzumace cukru mohou nastat abstinenční příznaky; podrážděnost, únava, touha po sladkém a změny nálady.
Další příčinou chuti na sladké může být špatný stav střev, střevní záněty a další problémy trávicího traktu. Pro patogenní střevní bakterie je cukr základní živinou, takže chuť na sladké je ve skutečnosti signálem bakterií, že chtějí další potravu. Abyste přirozeně zlepšili zdraví svého střevního mikrobiomu, můžete provést několik úprav životního stylu. Snažte se jíst velké množství potravin s vysokým obsahem vlákniny, konzumujte probiotické potraviny a vyhýbejte se jídlům, která mají zánětlivý charakter.
S chutí na cukr je spojena i nízká hladina serotoninu, který pomáhá regulovat náladu. Naše tělo ho potřebuje, když jsme úzkostní, vystresovaní nebo v depresi. Často máme na cukr chuť i proto, že jsme unavení a přepracovaní a cukrem se snažíme tyto stavy vyřešit. Zvládání úzkosti a stresu může rozhodně pomoci omezit chutě na sladkosti. Jednou ze strategií je pravidelné cvičení, které prokazatelně zlepšuje náladu. Účinné při snižování stresu a podpoře relaxace mohou být také meditace a hluboká dechová cvičení.
Až se příště budete cítit unavení a budete mít chuť na něco sladkého, berte to jako znamení, že si máte odpočinout a odstranit některé položky ze seznamu úkolů. Můžete také vyzkoušet toto jednoduché cvičení:
Slezina je v čínské medicíně celý systém zodpovědný za proces přeměny potravy na energii. Je-li v pořádku, znamená to, že co nás živí, nás i posiluje. Pokud je slabá, začínají se objevovat potíže. Zvýšená chuť na sladké, hlavně pro doplnění energie, může kromě jiných příznaků signalizovat právě problém s tímto systémem.
Chutě jsou pro lékaře zabývajícího se čínskou medicínou jedním ze způsobů, jak zjistit, co se děje ve vašem těle. Když se v něm vyskytuje nerovnováha, máme tendenci mít chuť na určité potraviny. Může to být sladká, slaná, hořká, kyselá nebo pálivá a v TCM je každá spojena s jedním z pěti prvků (tj. s ohněm, zemí, kovem, vodou a dřevem).
Sladké je spojeno s elementem Země, konkrétně se Slezinou. Podle čínské medicíny Slezina trochu sladkého potřebuje. Malé množství mírně sladkých potravin (představte si například sladké brambory nebo karamelizovanou cibuli) může skutečně pomoci vyrovnat Slezinu. Sladké pak v tomto případě vyživuje, zvlhčuje a především uklidňuje. Problém je, že platí staré známé „dobrého pomálu“. Slezina se snadno vyčerpá, když jíme cukru hodně. Zhoršuje to naši schopnost metabolizovat živiny. Příliš mnoho sladkého zkrátka Slezinu poškozuje a vyvolává stále silnější touhu po cukru. Tím se vytvoří bludný kruh, který tak dobře známe.
Máme pro vás několik tipů, jak Slezinu posílit, zvýšit energii a zmírnit chutě na sladké:
1. Jezte sladkou zeleninu
Příkladem jsou dýně, mrkev, sladké brambory, pastinák a cibule. Ty pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a zabraňují „chutím“. Do jídla můžete přidat i zázvor, pokud ho máte rádi. Zázvor zahřívá, podporuje trávicí systém a pomáhá podpořit normální chuť k jídlu.
2. Dopřejte si dostatek bílkovin
Bílkoviny pomáhají udržovat stabilní energii a zabraňují náhlému, vlčímu hladu. Určitě znáte ten pocit, že je třeba naléhavě hledat nejbližší sušenku.
3. Omezte mléčné výrobky, tučná jídla a studené pokrmy
A také ledové nápoje a syrové saláty. Spolu s cukrem jsou to potraviny, které jsou pro Slezinu nejtěžší zpracovat. Zejména v zimních měsících zkuste místo salátů konzumovat polévku, abyste měli dostatek zeleniny.
4. Věnujte pozornost i tomu, jak a kdy jíte
Na Slezinu mají stejný vliv stravovací návyky jako samotné potraviny. Je velmi důležité jíst podle pravidelného rozvrhu, uvolněně a příjemně. A je to dobré i pro vaše duševní zdraví.
5. Za každou cenu se vyhněte umělým sladidlům
Jsou to toxické chemické látky a mají celou řadu negativních účinků na zdraví a na chuťové vjemy. Současně umělá sladidla zvyšují touhu po cukru a po potravinách s vysokým obsahem kalorií.
6. Zvažte využití akupunktury nebo čínských bylin
Akupunktura i bylinky mohou pomoci potlačit nezvladatelné chutě a rychleji uvést Slezinu zpět do rovnováhy. Je naprosto v pořádku, že potřebujete pomoc! Navíc ti z vás, kteří akupunkturu podstoupili, vědí, že je opravdu uvolňující a zlepšuje náladu.
Vytrvejte a zvládnete to! Stejně jako u každé jiné změny návyků je nejtěžších několik prvních týdnů. Dodržujte tyto tipy a brzy vám bude zdravější strava připadat přirozená. A budete se cítit mnohem lépe.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.