Předsevzetí: přestanu kouřit – 2. díl
Kouřím. Už 34 let. Aktivně sportuji, denně běhám a cvičím, jím zdravě… ale hulím. Už 34 let se sám před sebou ospravedlňuji tím, že kouření dýmky je přece zábava ušlechtilá, žádná závislost. A že když místo cigaret gentlemansky pokuřuji doutníky, že to přece není tak zlé. Vždyť přece tolik úspěšných a slavných lidí kouřilo a dožili se při tom vysokého věku! Je mi ale jasné, že jsou to jen výmluvy. Že si sám před sebou vylepšuji svůj obraz. Obraz kuřáka a slabocha, který s tím zatím nemá sílu seknout. Jenže je čas novoročních předsevzetí. Proč to tedy nezkusit právě teď a nestat se… nekuřákem?
Z pohledu tradiční čínské medicíny je tabák produkt obsahující velkou dávku takzvané horké škodliviny, která se při kouření usazuje v těle. Horká škodlivina zraňuje tělesné orgány. Následkem je oslabení funkce plic. Sekundárně dojde k poškození dalších orgánových systémů, vysvětluje čínský lékař Guan Xin působící ve FN HK.
Při odvykacím programu je akupunktura účinnou pomůckou pro kuřáky, kteří se rozhodli zbavit své závislosti a o své vlastní vůli přestat kouřit. Akupunktura napomáhá snížit chuť na cigaretu, snižuje abstinenční příznaky a vyrovnává případné změny nálad, podrážděnost nebo naopak psychickou úzkost. Odvykací program probíhá v týdenním intervalu 4-5x. Později je možné s odstupem několika měsíců podpořit potlačení závislosti podle aktuálního stavu.
Vyhodit do koše krabičku cigaret s tím, že od této chvíle už si nezapálíte, je gesto hodné hrdiny. Nikotin je velmi návykový a pro většinu lidí bývá téměř nemožné překonat počáteční období, aniž by si vypomohli nikotinovými náplastmi nebo žvýkačkami. Proč byste toho také nevyužili? Tyto pomůcky Vám umožní překlenout nejhorší abstinenční příznaky.
Podle starých receptů našich babiček můžeme sáhnout také po přírodních pomocnících. Touhu po cigaretě a stres prý nejlépe pomůže zvládnout lípa, třezalka nebo meduňka. Pro potlačení chuti na cigaretu se hojně používal také kořen z puškvorce. Pokud nás v rámci odvykací kůry přepadne chuť na sladké, doplňme vlákninu a chrom. Případnou nevolnost či trávicí potíže pomohou zvládnout zázvor a máta.
Před opravdu vážně míněnou snahou přestat kouřit nám odborníci na závislosti radí zamyslet se nad tím, co od odvykání čekám, co mi život bez cigarety přinese, jak nahradím čas, který jsem trávil/a s ní a jak budu řešit situace bez cigarety. Zkrátka mít plán.
Vytvořte si tabulku, kde si vizualizujete, proč přestat kouřit. Tahle tabulka může posloužit ve chvílích, kdy budete chtít svou snahu vzdát. Nikdo nejsme dokonalý, nikdo nemáme vůli z ocele, přijdou lepší a horší chvíle… Vytiskněte si obrázky, jak vypadají plíce kuřáků, zjistěte si informace ohledně negativních vlivů kouření, sepište si body, proč chcete přestat… Mohou to být například tyto důvody: zápach z úst, zkažené a zažloutlé zuby, zápach oblečení, velké finanční výdaje, zhoršená fyzická kondice, zhoršený zdravotní stav…
Těch důvodů je samozřejmě spousta. Některé jsou vědecky podložené, jiné budou ryze individuální. Ale pravdou je, že teď se každý další rozumný důvod hodí a tedy počítá.
Pokud budete přesně znát datum, kdy přestanete kouřit, pomáhá tento pomyslný milník při psychickém závazku při odučení. Toto datum si pamatujte navždy a buďte pyšní na to, že byl prvním dnem vašeho nového života.
Nejprve si odpovězte na otázku, kdy míváte největší chuť si zapálit. A pak se těmto situacím snažte pokud možno vyhnout. Mnoho lidí má cigaretu spojenou s alkoholem, kávou nebo dobrým jídlem, po kterém přece cigaretka obzvlášť dobře chutná. Myslete na to a po obědě si běžte hned vyčistit zuby, nebo si dejte žvýkačku.
Odborníci na odvykání od klientů slýchají: přestat kouřit najednou je pro mě nebezpečné! „Není vědecky prokázáno, že by bylo nebezpečné přestat kouřit najednou. Ze zkušeností je to nejlepší způsob. Chce-li se někdo zbavit návyku, je jednodušší ho ze života vyřadit plně než se snažit kontrolovat jeho míru,“ říká Kristýna Fišerová, adiktoložka Národní linky pro odvykání.
Důvod je jasný! Dostane-li se ten, kdo odvyká na půl plynu, do krize, dá si cigaretu navíc, neb ji má po ruce. Když přestává najednou a má cigarety mimo dosah, zvýší se bariéra k tomu si zapálit.
Odvykání snižováním počtu cigaret snižuje i šance na úspěch. „Extra silní kuřáci mohou přejít na jinou alternativu (nahřívaný tabák, e-cigareta), což neznamená odvykání vzdát,“ radí adiktoložka. Cestu pro ně vidí ve vhodné pomoci, ta může zahrnovat i psychoterapii.
Pozor, odvykání skrze e-cigarety, nikotinové sáčky či zahřívaný tabák není odvykání, nejde o týž proces jako u nikotinové terapie! Žádná cesta pro toho, kdo hodlá cigaretu opustit. Jde o přechod na méně rizikovou formu. Čím dřív se s cigaretou začíná, tím hůř se s ní končí. Odvyknout ale zvládne i osmdesátnice. Stačí jen chtít.
A já už se při psaní tohoto článku rozhodl, já to hned zkusím. Stanu se nekuřákem. Držte mi palce a až se Vás zeptám, jestli nemáte oheň, řekněte, že ne. Dík.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.