Porucha jménem Úzkostná - 2. díl
Stane se vám, že vás v běžné situaci přepadne nezvladatelná úzkost? Bojíte se stísněných prostor, výšek, nebo třeba pavouků? Máte pocit, že musíte utéct domů, nebo dokonce už z domu ani nevycházíte? Hrůza je tak veliká, že se bojíte o svůj život? Strach přichází stále častěji a brání vám v normálním životě? Váš rozum říká, že se nic vážného neděje, ale pro vás to stejně neznamená úlevu? Začněte se sebou něco dělat, protože možná právě vy trpíte tzv. úzkostnou poruchou.
Podle studií v USA z 90tých let 20. století trpí v průběhu svého života nějakou duševní poruchou cca polovina lidí. Celkem 24,9 % trpí úzkostnými poruchami (více ženy než muži – 30,5 % versus 19,2 %).
Úzkost je přirozenou reakcí těla na stres. Je to jistá forma pocitu strachu nebo obavy z toho, co má přijít nebo jen toho, co by mohlo nastat. Obyčejná, běžná úzkost je pocit, který přichází a odchází, ale nezasahuje do každodenního života. Je jen dočasná a je zcela přirozená. Příkladem může být nástup do nového zaměstnání, první den ve škole, zkouška apod. Pokud je ale úzkost příliš často, příliš silná, nebo se objevuje bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější stav, takzvanou úzkostnou poruchu. Lidé s úzkostnými poruchami mívají intenzivní, nadměrné a trvalé obavy, strach a hrůzu z často běžných každodenních situací.
K úzkostným stavům mají obvykle blízko zejména citliví lidé, kteří jsou v určitém ohledu zranitelnější a musí věnovat zvýšenou péči o vlastní psychiku (psychohygieně). Podle psychologů je nejčastější příčinou sklonů k úzkosti vrozená predispozice nebo výchova. Úzkostné poruchy jsou velice časté. Podle studií v USA z 90tých let 20. století trpí v průběhu svého života nějakou duševní poruchou cca polovina lidí. Celkem 24,9 % trpí úzkostnými poruchami (více ženy než muži – 30,5 % versus 19,2 %). A české výzkumy? Ty říkají, že v české populaci se vyskytuje nějaká forma úzkostné poruchy u 1,5 % a 16 % populace (podle typu úzkostné poruchy – viz níže).
Co dokáže člověka trpícího úzkostnou poruchou vystresovat a spustit tak jeho úzkostné stavy? Často jsou to, řekli bychom, běžné, normální věci a jevy, které nám ostatním nepřipadají nijak nebezpečné, nebo stresující:
Jak vidno, některé spouštěče jsou externího původu, jiné si vytváříme sami ve své hlavě. Některé mohou být původu objektivního, jiné si prostě jen sami „vymýšlíme“. A úzkostný stav je najednou tady. A věřte, není to nic příjemného. Zde jsou typické příznaky této poruchy tak, jak je popisují diagnostikovaní pacienti:
Anna trpěla v těhotenství nespavostí, začala se budit úleky, že se něco stane jí nebo dítěti. Tento strach byl doprovázen bolestí břicha, Anně se zvedal žaludek a začala zvracet (což pravděpodobně souviselo s těhotenstvím). Když Anna porodila, obtíže asi na 2,5 roku vymizely. Potom nastoupila do zaměstnání a potíže se začaly znovu objevovat. Stále více a více ji bolel žaludek a zvracela. Nedokázala si vysvětlit, co to způsobuje, a přemýšlela nad tím. Časem přišla na to, že se nevolnost objeví ve chvíli, kdy má strach o své blízké nebo o sebe (manžel je na služební cestě, matka byla v nemocnici, dcera jela na školu v přírodě ap.).
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.