Onemocnění štítné žlázy a těhotenství


Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí produkující hormony trijodtyronin a tyroxin, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Snížení i zvýšení produkce těchto hormonů se projeví negativně na organismu. V tomto článku se zaměříme na problematiku štítné žlázy a těhotenství. Správná funkce štítné žlázy je důležitá pro otěhotnění samotné, dále pak zasahuje do průběhu těhotenství, vývoje plodu i porodu.

Poruchy štítné žlázy před a v těhotenství

Správná produkce hormonů štítné žlázy je nezbytná pro otěhotnění. Pro ženy s tyreopatiemi (jakákoli porucha štítné žlázy) může být těžší otěhotnět. Mezi další problémy, které tyto ženy trápí, patří častější výskyt potratů, předčasné porody, předčasné odloučení placenty a nutnost provést císařský řez.

Žena může do těhotenství vstoupit již s existující tyreopatií, tj. měla ji před otěhotněním, nebo může vzniknout během těhotenství. V takovém případě se častěji setkáváme s poruchami funkce štítné žlázy, které jsou spojeny se sníženou produkcí hormonů. K tomu může dojít i z toho důvodu, že během těhotenství musí štítná žláza produkovat větší množství hormonů a také potřebuje více jódu. Co stačilo ženě před otěhotněním, během těhotenství stačit nemusí. Na to musí ženy pamatovat. Zatímco normální potřeba jódu je kolem 150 mg/den, v těhotenství se zvyšuje na 250 až 300 mg/den. Jako zdroj většího množství jódu je možné využít doplňky stravy nebo ho lze získat z potravin: najdete ho např. v mléce a výrobcích z něj, mořských produktech atd.

A proč je pro vyvíjející plod potřeba, aby měla těhotná žena dostatek hormonů? Plod je do cca 12. týdne zcela závislý na hormonech, které získává od matky. Poté je štítná žláza plodu natolik vyvinutá, že dokáže část hormonů produkovat, ale plod stále potřebuje i dodávku mateřských hormonů. Tyto hormony jsou nezbytné pro správný růst, vývoj orgánů, a hlavně nervový systém.

Vyšší produkce hormonů, hyperthyreoidismus v těhotenství:

Vyšší funkce štítné žlázy se v těhotenství u matky může projevit příznaky jako jsou nepravidelná srdeční akce, třes rukou a nižší hmotnost, kdy nedochází k typickému nárůstu váhy, úporné zvracení atd. Dochází také k častějším potratům, předčasným porodům, preeklampsii (vysoký krevní tlak).

Plod se může vyvíjet normálně ve smyslu dozrávání orgánů, růst jako takový však bývá zpomalen, proto se i v řádném termínu rodí děti s nižší porodní hmotností.

U novorozenců maminek se zvýšenou funkcí štítné žlázy se mohou objevit:

  • zvětšení štítné žlázy a vyšší produkce hormonů
  • vyšší srdeční akce až srdeční selhání
  • časné uzavření fontanel (měkkých částí na lebce)
  • zpomalení přibývání na váze
  • zvýšená dráždivost
Woman,Patient,Receives,Thyroid,Diagnostics.,Treatment,Of,Thyrotoxicosis,,And,Hypothyroidism.

Nižší produkce hormonů, hypothyreoidismus v těhotenství:

Snížená funkce štítné žlázy se u ženy projeví např. jako únava, zimomřivost, bolesti svalů, zácpa, poruchy paměti a soustředění, nárůst hmotnosti atd. V rámci těhotenství se může objevit preeklampsie či potraty.

Bývá narušen vývoj plodu, který roste pomaleji, a je také vyšší riziko, že dojde k porození mrtvého dítěte. Děti maminek s nižší funkcí štítné žlázy mívají zpomalený vývoj nervové soustavy, což může být spojeno s nižším IQ, poruchami učení atd.

Časný záchyt tyreopatií (obecný název shrnující všechny typy poruch štítné žlázy)

Z předchozího textu je jasné, že správná funkce mateřské štítné žlázy je nesmírně důležitá. Je proto potřeba detekovat poruchy štítné žlázy co nejdříve, aby mohly být léčeny, a samozřejmě ještě před otěhotněním dobře zaléčit stávající nemoci štítné žlázy.

Vyšetření štítné žlázy v těhotenství se však neprovádí standardně, tj. každé těhotné ženě. Nejsou na to doporučené postupy. Je pravdou, že se např. provádí častěji ženám nad 30 let a v případě, že mají ženy v rodině nemoci štítné žlázy, že trpí autoimunitním onemocněním, např. cukrovkou prvního typu, prodělaly potraty, mají za sebou předčasné porody, jejich BMI je vyšší než 40 atd.

Pokud je tyreopatie již přítomná nebo nově zachycená během těhotenství, je potřeba ji správně zaléčit. V případě snížených funkcí změnit dávkování hormonů nebo je nově nasadit.

Pokud se chystáte otěhotnět či jste již těhotná a máte podezření na to, že vaše štítná žláza nefunguje správně, poraďte se se svým gynekologem.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Vitální houby a jejich použití u rakovin

Zobrazit Článek

Vitální houby a jejich použití u rakovin
8 min

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu

Zobrazit Článek

Tradiční čínská medicína jako součást životního stylu
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM

Zobrazit Článek

Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.