Na práci v noci zdraví nevydělá – 2. díl
Pětina zaměstnanců po celém světě má noční směny, v Česku je to zhruba každý šestý. Současná ekonomika se bez noční práce těžko obejde. Lidé pracující v noci však podstupují vážná zdravotní rizika. Jak se jim vyhnout, nebo je alespoň minimalizovat?
Směnný provoz, jehož součástí je i práce v noci, se týká zaměstnanců v řadě zaměstnání: od pracovníků v průmyslu nebo pohostinství přes zaměstnance v dopravě či logistice až po zdravotníky, hasiče nebo policisty. Podle průzkumu nadace Eurofound nazvaném „Průzkum pracovních podmínek v Evropě“ z roku 2016 se práce v noci týká asi 19 % pracujících z celé Evropské unie. Globální podíl je podle odborníků zhruba totožný, práce v noci se tudíž může týkat asi pětiny světové pracující populace. Co se týče tuzemska, podle starších dat Českého statistického úřadu z roku 2014 pracuje v noci asi 16 % zaměstnanců, tedy zhruba každý šestý.
Práce v nepravidelných směnách je od roku 2010 považována Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny v Lyonu (IARC, součást WHO) za pravděpodobný lidský karcinogen. Epidemiologické studie prokazují zvýšené riziko vzniku některých druhů rakoviny za těchto podmínek při dlouhodobé expozici, zejména rakoviny prsu (o více než 20 %). Porušeny jsou biologické rytmy významných životních funkcí a produkce hormonů (například melatoninu). Jde také o zvýšené riziko metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, mimo jiné ze zvýšeného příjmu potravy a slazených nápojů. Směnné či nepravidelné režimy jsou velkým rizikem pro osoby s některými, například záchvatovitými onemocněními (epilepsie, migrény) a neměly by být zaváděny v provozech, kde to není nezbytné (například proto, že je nedostatek pracovní síly).
Pokud v noci nespíte, neodpočíváte normálně. To má biologické důvody: náš mozek je naprogramován tak, aby v noci odpočíval, a potřebuje k tomu tmu, aby došlo k uvolňování melatoninu, hormonu, který ovlivňuje biologické rytmy těla.
Dlouhodobá nízká produkce hormonu melatoninu se negativně odráží na fyzickém a psychickém stavu. Vědci přišli se zjištěním, že malé množství melatoninu u pracovníků nočních směn podporuje tvorbu nádorů a zvyšuje výskyt rakoviny. Jaké jsou podle odborníků na spánek další zdravotní komplikace způsobené nepravidelným spánkem?
Výše uvedená rizika se mohou objevovat v různé míře. Navíc se mohou objevit i 5 let po ukončení práce na směny.
Podle odborníků z amerického UCLA Sleep Disorder Center lidé pracující v noci jen obtížně dospávají přes den – průměrně naspí o dvě až čtyři hodiny méně, než kdyby pracovali ve dne a spali v noci. Jejich spánek je rovněž méně kvalitní, protože se musejí vypořádat s více rušivými elementy. Ve světle se jim navíc tvoří méně melatoninu, hormonu spánku.
Podle čínské medicíny mají naše jednotlivé orgány během dne určité dvouhodinové období, kdy jsou přirozeně nejaktivnější a o 12 hodin později naopak nastává dvouhodinové období největšího útlumu:
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.