Uvnitř sebe: Objevte sílu meditace při hledání vyrovnanosti
Asi každý z nás někdy slyšel slovo trombóza. Jedná se o nebezpečný, někdy až život ohrožující stav, které je spojený s vyšší krevní srážlivostí a vytváření krevních zátek (trombů) v cévách, popř. srdci. Trombus se formuje na cévní stěně, je k ní přichycený. Postupně může zvětšovat svůj objem, čímž vyplňuje vnitřek cévy a omezuje průtok krve. Navíc přítomnost trombu poškozuje cévní stěnu. V organismu se mohou vyskytovat jeden, ale také více trombů a ty mohou postihovat jak žíly, tak arterie, byť v žilách se s nimi setkáváme častěji.
Na vzniku trombů se podílí více faktorů. Nejzásadnější roli hrají tři, které tvoří takzvanou Wirchowovu triádu:
Dále je nutné zmínit, že na vzniku trombů se podílí také narušení rovnováhy mezi srážením krve a snížením fibrinolýzy (rozpouštění) trombů.
Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku trombózy:
Trombózou bývají častěji postiženy žíly. Je to dáno i tím, že jimi krev proudí pomaleji a může snáze stagnovat.
Postižení žilního systému
Trombózou může být postižena kterákoli žíla. Nejčastěji jsou to však žíly dolních končetin a pánve. Nejvýznamnější je hluboká žilní trombóza, která může být příčinou plicní embolizace, tj. stavu, kdy dojde k odtržení trombu, ať již celého, či jeho části. Trombus putuje krevním řečištěm, až se dostane do plic, kde ucpe plicní žílu. To může vést k okamžité smrti.
Velmi závažné jsou také trombózy žil a žilních splavů v mozku. Mohou vést k nevratnému poškození mozkové tkáně.
Postižení arteriálního řečiště
S tromby v arteriálním řečišti se setkáváme mnohem vzácněji než v případě žilního řečiště. Ale problémy bývají závažnější. Tromby nejčastěji vznikají na podkladě poškození cévní stěny aterosklerózou. Omezení či zastavení průtoku krve trombem vede k omezení zásobení kyslíkem i živinami. Velmi rychle dochází k odúmrtí tkáně. Nejčastěji bývají postiženy cévy srdce, a dochází k akutnímu infarktu myokardu, a tepny dolních končetin. I zde platí, že postižena může být jakákoli tepna, včetně mozkových, ledvinných či břišních.
Trombózu je možné diagnostikovat dle obtíží, s nimiž pacient přichází. To může lékaře navést na provedení dalších vyšetření. Využívají se zobrazovací vyšetření, např. duplexní Dopplerův ultrazvuk, jímž je možné sledovat krevní průtok, jeho rychlost i místa, kde je snížen a kde jsou přítomny tromby.
Všechny typy trombóz je nutné léčit, neboť se mohou zkomplikovat a ohrozit život.
Léčba probíhá dle stavu pacienta a závažnosti trombózy.
Při méně akutních stavech či v případě prevence vzniku dalších trombóz je možné podávat antikoagulační látky.
V mnoha případech je možné vzniku trombóz předejít. Základem je případná změna životního stylu. Co to znamená? Nic těžkého: zařadit více pohybu, zanechat kouření, udržovat si správnou tělesnou hmotnost atd.
No a když se blíží období takzvané imobilizace, to když se chystáme na dlouhý let, nebo víme, že si na pár dní půjdeme poležet do nemocnice? V takovém případě je velmi moudré zvýšit příjem tekutin a preventivně podávat antikoagulancia. Ale o tomhle posledním se, prosím, nejprve poraďte se svým lékařem.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.