Když máte alergii na potraviny - 2. díl
Alergii je možné popsat jako přehnanou, tedy vlastně chybnou reakci imunitního systému na často neškodné látky či podněty z okolí. Tyto látky či podněty nazýváme alergeny. K těm nejčastějším patří pyl, prach, různé složky potravin, latex, nebo třeba roztoči či hmyzí jed. Každý druhý Evropan trpí nějakou formou alergie. Přes 2 miliony lidí v naší republice trpí nějakou formou alergie. Počet alergiků přitom každým rokem stoupá a stále častěji bývají postiženy také děti. Jednou z nejčastějších forem alergie je alergie na potraviny.
Lidé si často zaměňují potravinové alergie s potravinovými intolerancemi nebo s přecitlivělostí na některé potraviny (tzv. pseudoalergií). Nejprve si tedy pojďme objasnit, jaký je mezi těmito reakcemi rozdíl:
Potravinové alergeny mohou vyvolat vážné vedlejší reakce, k vyvolání nežádoucí reakce mnohdy stačí i stopová množství alergenní potraviny. V praxi se můžeme setkat velmi často s alergií na arašídy, ryby, sóju. A pozor - potravinová alergie zahrnuje vždy imunitní systém.
Potravinové intolerance se projevují jinak než potravinové alergie. Reakce jsou opožděné a příznaky se mohou objevit až za několik dnů nebo týdnů. Je to v podstatě neobvyklá reakce těla na určité potraviny, která se může projevit několika způsoby. Někteří lidé mohou například trpět nesnesitelnými bolestmi hlavy, zatímco jiní trpí nadýmáním, migrénou, častou únavou nebo mají kožní či respirační potíže.
Pochopit, že potraviny jsou katalyzátorem konkrétních symptomů, není jednoduché, protože na rozdíl od okamžitých příznaků potravinové alergie, příznaky potravinové intolerance se často objevují později a někdy není lehké si uvědomit spouštěcí mechanismu. Ve skutečnosti si mnozí lidé trpící potravinovou intolerancí, po stanovení diagnózy a po odstranění jejich problému týkajícího se potravin, uvědomují, že byli vystavení mírným příznakům potravinové intolerance po celý svůj život.
Pseudoalergie jsou často vyvolány potravinami, které mají větší obsah histaminu - sýry, některá červená vína, zkažené ryby, orientální fermentované potraviny. Např. rybí konzerva (tuňák, makrela), která obsahuje velké množství histaminu, může u citlivých osob vyvolat příznaky, které jsou podobné alergickým projevům. To ale ještě neznamená, že jsou tito jedinci alergičtí na tuňáka nebo makrelu. Nežádoucí reakci organismu mohou u citlivých jedinců vyvolat také některé přídatné látky (např. oxid siřičitý a siřičitany, kyselina glutamová a její soli).
Vzhledem k tomu, že alergen vstupuje do těla ústy a dostává se do trávicího systému, je většina příznaků lokalizována právě sem. Typické jsou bolesti břicha, trávicí obtíže, nadýmání, průjem, hlen ve stolici atd. Velká část pacientů má tzv. orální syndrom. To znamená, že po požití potraviny, na kterou mají alergii, cítí pálení, štípání v ústech apod. Navíc je časté, že sliznice úst, jazyk či rty mohou otéct.
Reakce organismu na alergeny může být různě intenzivní - od mírných projevů až po těžké, život ohrožující stavy, kterým se říká anafylaktická reakce či anafylaktický šok. Takto závažné reakce jsou hlavně při alergiích na arašídy a korýše.
Nejčastějším potravinovým alergenem je bílkovina glykoprotein. To je však chemická teorie. Jak je to s každodenní praxí? Za většinu potravinových alergií je zodpovědných těchto 8 potravin:
Českým specifikem je alergie na mák, ale můžeme se setkat i s alergií na sezamová nebo hořčičná semínka, ovoce či zeleninu. Alergie na maso jsou naopak spíše vzácností.
U dětí jsou nejčastější alergie na mléčné bílkoviny a vaječný bílek. Tyto alergie jsou u dospělých vzácné. Dalšími významnými alergeny jsou složky obilovin, sóji, ořechů, mořských ryb, korýšů a měkkýšů a různých druhů ovoce a zeleniny. Alergičtí můžete být na jakoukoli potravinu.
Alergeny potravin mají různou odolnost vůči teplu. Určitý druh ovoce nebo zeleniny vyvolá závažnou alergickou reakci v syrovém stavu, po tepelném zpracování ale k reakci nedojde. Některé alergeny (např. ty obsažené v rybách a ořeších) ale tepelnou přípravou neovlivníme.
K rozvinutí těžké alergické reakce někdy stačí pouhá příprava jídla, např. škrábání brambor, loupání kiwi nebo citrusů. Situaci navíc komplikují i přídatné látky, které se v potravinářském průmyslu používají jako konzervanty, antioxidanty, barviva nebo dochucovadla.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.