Jak zmírnit stres ze samoty o Vánocích pomocí TCM
„Jaro začlo nešťastně jak ostatně vždycky, neslaně a nemastně, zkrátka makrobioticky!“
Zpívá Karel Plíhal. I když to venku třeba nevypadá, jarní Qi je tu už nějakou dobu. Jaro, to jsou změny, barvy, vítr… a také detoxikace. Ta probíhá neustále a pořád až do našeho posledního výdechu. Někdy je třeba tělu s odvodem nepotřebného trochu pomoct.
Na jaru není nic zvláštního. Kromě toho, že přibývá slunečního svitu a je déle světlo. Také roste teplota. A často fouká. Na to vše se musíme obrnit, proto posíláme do svalů a podkoží více krve. Namísto zahřívání kotle uvnitř jsme nucení hlídat si více povrch, abychom se neupotili a vzápětí neprochladli. Zrychluje se metabolismus, začínáme spalovat podkožní tuk a odpadní produkty se mohou „hromadit“. Hlavní detoxikační orgány, ve kterých probíhá přeměna a vylučování cizorodých látek, jsou játra, ledviny a střeva. Na očistných procesech se dále podílejí plíce, kůže a lymfatický systém. Podporovat detoxikaci lze mnoha způsoby. Detoxikace nejsou pouze byliny. Ty by měly přijít na řadu jako poslední.
Dýcháním odstraňujeme především CO2. Špatné dýchání vede k acidóze – zakyselení. Správné dýchání by mělo být vědomé, hluboké, s důrazem na výdech. Čím více vydechneme, tím více odstraníme použitého vzduchu a více vzduchu také pasivně nadechneme. Naučit se správně dýchat se dá na kurzu a pak jen praktikovat v denním životě. Technika dechu – pránájáma je také součástí hathajógy. Dýchání je nejúčinnější, nejsnazší, nejpříjemnější a nejlevnější způsob detoxikace! Jak správně dýchat, se můžete naučit zde.
Lidské tělo je tvořeno hlavně z vody. Je důležitá pro všechny pochody v těle, detoxikaci nevyjímaje. Doporučený denní příjem se u zdravých dospělých pohybuje kolem 0,4 l na 10 kg tělesné hmotnosti. Při zvýšené fyzické aktivitě se přidává 0,5 l na každou půlhodinu aktivity. Kontrolním ukazatelem je frekvence a barva moči. Ideální je světle žlutá moč s frekvencí kolem osmi denně.
Dehydratace znamená zároveň snížení detoxikace a s ní spojenou únavu. Bez dostatečného pitného režimu by se neměla žádná cílená detoxikace provádět! Jinak může dojít k poškození ledvin, které může být trvalé a nevratné. Bavíme se samozřejmě o vodě nebo lehkých bylinných čajích typu rooibos, maliník, ostružiník, jahodník, šípek či sléz.
Plíhalova písnička o Jaru v sobě skrývá výživové doporučení. Jarní strava by měla být lehká, nepříliš výrazné chuti. Je třeba ubrat na tucích, zejména živočišných a zvýšit příjem rostlinných olejů. Ty mají mimo jiné schopnost vázat na sebe škodlivé, v tucích rozpustné látky. Z těch se po spojení s cholesterolem vytvoří žlučové kyseliny. Žluč mimo jiné pomáhá posunu potravy ve střevech (peristaltice střev) drážděním střevní stěny. Pravidelná stolice je podmínkou, aby se jedovaté látky ve střevě nevstřebávaly nazpět.
Pro povzbuzení trávení slouží koření. Vhodným způsobem úpravy pokrmů na jaře je vaření a dušení, proto je zvýraznění chuti pokrmu třeba. Jako zdroje bílkovin volíme spíše vejce a méně tučné maso, z luštěnin hlavně čočku. Vhodná je příprava na malém množství tuku a přidat část oleje do hotového pokrmu. Takto využijeme plný potenciál nenasycených mastných kyselin. Pozor na kokosový olej! I když se nazývá olej, obsahuje až 80 % nasycených mastných kyselin.
Při cílené detoxikaci je nutný dostatečný příjem vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Pomáhá peristaltice střev a váže na sebe jedovaté látky a žluč. Doporučený příjem je minimálně 30 g vlákniny denně.
Z doplňků stravy je dobrý B-komplex, vitamin C a také zinek. Poslední roky se do podvědomí dostala draselná sůl (KCl). Míchá se s běžnou solí v poměru 3 : 2 (NaCl : KCl). Podle TČM draslík odvádí vlhko, horko a jedovatost, a tak zpevňuje Slezinu. Podporou močení zároveň zvyšuje chuť pít.
Pravidelný pohyb, ideálně ve formě procházek trvajících alespoň 30 minut, také podporuje detoxikaci. A to prostřednictvím pohybu střev, prohloubením dýchání a zvýšením chuti k jídlu. Je třeba počítat s tím, že vše v těle potřebuje energii. Výdej podmiňuje příjem a naopak. Energie se musí „točit“ a trávení je motor.
Skvělou formou pohybu je Nordic walking, který zapojuje i horní část těla. Tím ulevuje velkým kloubům a stimuluje proudění lymfy. Důležité je správné provádění pohybu, jinak se pouze přetěžují šíjové svaly.
Horkokrevní jedinci ocení výhody plavání, jakožto přirozené lymfodrenáže. Zároveň se otužují pro pobyt venku. Parní sauna na závěr je výborný způsob, jak ze sebe něco vypotit bez větších ztrát cenných tekutin.
Dostáváme se tam, kde většina lidí začíná. Cílené detoxikaci jater by měly předcházet všechny výše uvedené činnosti a úkony. Pokud je zanedbáme, můžeme se bylinnými prostředky dopracovat k tzv. Herxheimerově reakci. Je to zhoršení zdravotního stavu zapříčiněné neodstraněnými produkty metabolismu. Může připomínat virózu až chřipku. Nejčastější projevy jsou neklid, nevolnost, zvracení, teplota až horečka, zimnice, bušení srdce, průjem, změny krevního tlaku nebo kožní reakce.
Pro cílenou detoxikaci jater je lepší použít směs bylin než byliny jednotlivé. Směs by měla obsahovat byliny pro uvolnění a rozproudění Qi Jater a úpravu oběhu krve. Případně byliny na pročištění horka a vlhka. U oslabených jedinců také byliny na posílení Sleziny a podporu krve.
Huang Fu Gui Tang (Jaterní detox) je směs sestavená s ohledem na všechny indikace.
Vitální houby dokážou harmonizovat imunitní systém, jehož aktivita bývá na jaře a také při cílené detoxikaci vybuzená. Ideální je Chaga, která je teplé povahy a má nasměrování k Játrům, Slezině a Srdci. Podobně jako Coriolus, vyhledává nejrůznější patogeny, které likviduje. Účinek však směřuje k trávicímu traktu a Játrům. Dokáže rovněž přeměňovat hlen a podpořit obrannou Qi (Wei Qi). Asi nejsilnější je Chaga v účinku na chronické záněty – hlavně střevní, ale i Slinivky, Žlučníku, Žaludku atd.
Jarní detoxikace není žádná věda. Pro mnohé je to úprava špatných životních návyků, na které si vzpomenou pouze na jaře. A to je škoda. Pochopit potřeby svého těla, vyhovět jeho nárokům a uskutečnit některé změny, to je cesta Yang Sheng Fa (Pěstování života), kde žádné cílené detoxikace nejsou potřeba.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.