Myšlenky mění náš život
Hranice vymezují, oddělují a ochraňují náš prostor a nás samotné. Ať jsou to hranice naší země, našeho pozemku nebo naše osobní hranice ve vztazích k druhým lidem. Kvůli hranicím a jejich narušování se po staletí vedly a bohužel stále vedou války. Hranice často vnímáme jako pevně dané a neměnné. Naučíme-li se hranice ve vztazích považovat za „zónu“, ve které se můžeme pohybovat, stanou se důležitým prostorem pro naše zdravé a vyrovnané vztahy.
Hranice jsou běžnou součástí našeho života. Setkáváme se s nimi prakticky stále a všude. Fyzickou hranicí pro naše tělo je jeho povrch, kůže. Pomáhá nám udržovat homeostázu. Hranicí je vzdálenost, kterou udržujeme s ostatními lidmi. Rozhraní je mezi dnem a nocí, prací a volným časem, časem, který věnujeme sobě a který druhým.
Pravidla, dohody a naše zvyklosti a návyky hranice definují. Někteří lidé mají hranice stanovené striktně a jednoznačně – nikdy nepiji alkohol. U někoho stanovení hranic, jejich striktnost či benevolentnost závisí na okolnostech – když jsem v příjemné společnosti, dám si skleničku. Hranice se mohou posouvat, uvolňovat či utahovat i v dlouhodobějším horizontu. Například pokud se necháme postupně zavalovat dalšími a dalšími pracovními úkoly, riskujeme, že posuneme časovou hranici práce daleko za obvyklých osm hodin a pracovní přetížení, negativní důsledky na naše zdraví i osobní vztahy na sebe nenechají dlouho čekat.
Pojďme se podívat, jaké druhy hranic jsou pro naše vztahy důležité. Jsou to především fyzické, emoční, materiální a finanční hranice. V intimních vztazích jsou to i hranice sexuální.
Zdravě nastavené hranice nám pomáhají:
Dovolíme-li druhým opakovaně a trvale naše hranice překračovat nebo jsme to my, kdo hranice druhých nerespektuje, narušuje to kvalitu našich vztahů. Nejasně vymezené hranice rovněž vytvářejí velký prostor pro nedorozumění a zklamaná očekávání. I rigidní hájení v minulosti stanovené hranice nás může po čase začít omezovat. Většina hranic je proměnlivá. Hranice nejsou, hranice se dějí. Všímavost nás učí uvědomovat si, co se děje v přítomném okamžiku, pozorovat svoje tělo a mysl. Proto ji můžeme velmi výhodně pro poznávání našich hranic využít.
Udělejte si na dvacet minut čas a pohodu. Připravte si papír a tužku. Začněte prozkoumávat jednotlivé oblasti svého života – partnerský vztah, rodinné vztahy, přátele, práci, volný čas, finance a majetek, oblast duchovního a duševního růstu. Pokuste se nalézt hranice nebo chybějící hranice, které v jednotlivých oblastech máte. Zapište si svoje zjištění. Nehodnoťte sebe, ani se nekritizujte. Pokuste se prozkoumat jednotlivé hranice a situace všímavě. Uvědomujte si, co se objevuje v myšlenkách, pocitech a ve vašem těle, když si danou situaci nebo hranici vybavíte v mysli. Buďte laskavým pozorovatel své zkušenosti v přítomném okamžiku a nechte se jí inspirovat k případné odvaze hranici posunout.
Podívejte se na seznam svých hranic ještě jednou. Tentokrát si uvědomujte, kolik energie a úsilí vás stojí hranici uchránit. Můžete využít škálu od jedné do deseti. Podívejte se pak na všechny škály a možná vám to pomůže pochopit, kde v průběhu každého dne ztrácíte velké množství energie. Energeticky náročné hranice jsou výzvou k práci s nimi. Možná je držíte jen ze zvyku a už vám neslouží. Nebo jsou naopak nedefinované a energii vám bere to, že znovu a znovu druhým musíte vysvětlovat, co po nich chcete.
Můžete pracovat s hranicemi i odlehčenějším způsobem. Po nějakou dobu běžného dne si v duchu odpovídejte na všechny otázky, které vám druzí kladou, ANO. Sledujte, co se ve vás odehrává. Poté můžete ANO vyměnit za NE. Svoje tělesné, myšlenkové i emoční reakce, se kterými se setkáte, můžete využít jako povzbuzení pro posunutí hranic užitečným směrem.
Měňavka nebo inkoustová kaňka
Kdysi jsem se svými hranicemi velmi intenzivně pracovala. Při jedné z meditací se mi hranice zjevily jako měňavka. Měňavku jsem si pamatovala z hodin biologie na gymnáziu jako jednobuněčného živočicha s panožkami, které se rozpínají nebo stahují v reakci na podněty z okolí. Měňavka dostala svůj název podle své schopnosti měnit tvar. Povzbuzena laskavostí k celé své zkušenosti jsem si uvědomila, že hranice se skutečně dějí. Nejsou neměnné, ale pod vlivem mnoha faktorů se proměňují. Proměnlivost způsobuje např. naše zdraví, nálada, množství energie, předchozí zkušenost, budoucí očekávání. Bylo to pro mě osvobozující (nemusím za každou cenu hranice hájit), a zároveň povzbuzující (hranice mohu definovat znovu a znovu). V programu mindfulness pro pokročilé jedna z účastnic zmínila, že vnímá hranice jako kaňku z rozlitého inkoustu. Každá je originální, má různý tvar, rozlévá se do všech směrů, někdy je rozlitá méně, někdy více.
Inspirace z těchto vhledů nám může pomoci uvědomovat si hranice v unikátních situacích. A to i v těch, které se opakují znovu a znovu. Jejich unikátnost a proměnlivost může přitahovat naši pozornost a povzbuzovat naši vůli spočinout v přítomnosti.
Autor: Ing. Marcela Roflíková
Marcela Roflíková je mezinárodně kvalifikovaná lektorka mindfulness, lektorka programu MBSR (využití mindfulness pro snižování stresu), zakladatelka Českého mindfulness institutu, spolu-autorka knihy Mindfulness pro každého* (Grada,2020).
* Mindfulness pro každého – Roflíková Marcela | Knihy Grada
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.