Emoční přejídání – 2. díl


V minulém dílu článku jsme si řekli, co je to emoční přejídání a jak tradiční čínská medicína nahlíží na emoce. K čemu slouží a kdy nám škodí. Pojďme tedy dál.

Uspokojování potřeb

Nejsem rozhodně expert na západní psychologii, ale myslím, že její přístup k emocím je tomu čínskému celkem podobný.

Západní psychologie říká, že buď se emoce můžeme snažit neprožívat, potlačovat je, což je špatně.

Nebo se do nich můžeme hodně ponořit, což je také špatně. Ideální je postoj pozorovatele emocí. Neztotožňovat se s emocemi, ale ani je nepopírat.

Emoce podle jedné psychoterapeutické školy vychází ze základních potřeb člověka, a z toho, zda jsou tyto potřeby naplňované, či nejsou.

Základní potřeby každého člověka jsou:

  • potřeba bezpečí
  • potřeba milovat a být milovaný
  • potřeba svobody

Někdy se uvádí i pocit kompetence (v něčem jsme dobří).

Pokud tyto potřeby naplníme, dostaví se emoce příjemné. Pokud je nenaplňujeme, vznikají emoce nepříjemné. Je přirozené, že člověk touží po naplnění svých potřeb a jeho emoce ukazují, zda se mu to daří, či nikoli.

Občas zatoužíme, aby nějaká potřeba byla naplněná, chybí nám ten důležitý pocit, při které se cítíme dobře. A tak si dáme třeba alkohol, který nám „pomůže“ navodit emoci uspokojené potřeby. Je to ovšem jen takové šidítko. Stejně podobným šidítkem může být i jídlo. A tak vzniká emoční přejídání.

Ale zpátky k čínské medicíně.

Emoční přejídání a čínská medicína

Pamatujete si, jak jsme v minulé kapitole mluvili o jednotlivých emocích?

Vzpomenete si na emoci, která patří Srdci?

Ano, je to emoce radosti, kterou čínská medicína dělí do dvou emočních skupin. Euforická radost Xi a pokojná radost Le.

Říkali jsme si, že radost Xi dokáže překrýt všechny ostatní emoce. Hlavně ty, které v nás vyvolávají nepříjemné pocity. To je poměrně zásadní informace.

Radost Xi vyvoláme, když se nám něco podaří. Když ve fotbale vyhraje ta Sparta nebo složíme obtížnou zkoušku.

Ale je to i následek pití alkoholu, užívání drog, holdování adrenalinovým sportům či hazardu. Můžete ji vyvolat, když si koupíte značkovou kabelku, po které dlouho toužíte. Anebo když si koupíte vysněné Porsche.

Radost Xi je úžasný pocit, který dokáže překrýt všechny ostatní emoce. Kdo by tedy nechtěl mít radost?

Překrývání

O překrývání je i emoční přejídání.

Pokud si dáme něco sladkého, něco chuťově zajímavého, vyvoláme radost Xi. Tím překryjeme podrážděnost, smutek, strach, osamělost či nudu. A mnoho dalších emocí.

Bohužel jen na chvíli.  Po odeznění radosti jsme na tom většinou ještě hůř než předtím, než jsme tu tabulku čokolády snědli. Stejné je to s pitím alkoholu. Cítíme se pod psa, tak si dáme víno. Pak ale přijde vystřízlivění a kocovina.

Takže emoční přejídání je o překrývání emocí. Radost vyvolaná jídlem překryje všechny ostatní emoce. Nevyřeší je, jen je schová pod pokličku.

Začarovaný kruh

Problém je, že emoce nelze vyřešit tím, že se najíme. Tím vyvoláme jen chvilkový pocit blaženosti. Po jeho vyprchání jsme na tom většinou ještě hůř. A tento stav neútěchy se nám nelíbí. A tak ho znovu zajíme. A tak to jde pořád dokola.

Se všemi zdravotními důsledky, které to přináší. Začarovaný kruh, který budeme muset někdy rozseknout. Dřív, než bude pozdě.

Jak z toho ven?

Rozdám vám pár knížecích rad. S vědomím, že takto složitou situaci nejde vyřešit hned, ale obvykle jde o dlouhodobý proces.  Někdy to ani nezvládneme sami a budeme muset vyhledat pomoc odborníka – psychoterapeuta či odborníka na tradiční čínskou medicínu.

 

Co ale sami udělat můžeme:

1, Pravidelná strava

Trávení je podle čínské medicíny o orgánu Sleziny. Slezina přeměňuje potravu na Qi a krev, což je palivo našeho organismu. Qi potřebujeme, abychom vůbec mohli fungovat.

Pokud Slezina nemá sílu na přeměnu potravy, začneme mít deficit energie. To se projeví třeba únavou. Ale mohou nastat i další různé scénáře. 

Také začneme mít hlad a tělo nás bude nutit, abychom tu energii doplnili. Pokud možno co nejrychleji. Proto sáhneme po něčem energeticky vydatném. Čokoláda je často volbou číslo jedna, což teď určitě potvrzuje úsměvem mnoho čtenářek. A zde často emoční přejídání začíná.

 

Slezina miluje pravidelnost. Dělá jí vyloženě dobře, když ví, že teď je čas na trávení a teď je čas na odpočinek do doby, než přijde další trávení. Proto bychom měli jíst nekompromisně pravidelně.

Problémem jsou různé hladovky či nízkopříjmové diety. Vytváří neustálý pocit hladu a ten zhoršuje emoční přejídání. A uvědomte si, že pocit hladu je nám poměrně nelibý a vyvolává negativní emoce, které potřebujeme opět zajíst.

 

2, Kvalitní potraviny plné Qi

Aby naše tělo mělo dostatek energie Qi k fungování, tak jenom silná Slezina nestačí. Potřebujeme jí dodávat potraviny, které obsahují dostatek kvalitní energie Qi, a které tuto energii dokáží snadno uvolnit.

Měli bychom tedy preferovat potraviny přirozené a ideálně tepelně zpracované.

Pokud chceme zmírnit projevy emočního přejídání, měli bychom jíst hlavně kvalitní potraviny. Potraviny obsahující různá aditiva, éčka, barviva, konzervanty apod., naše trávení zatíží a oslabí Slezinu. Což opět usnadní nástup mechanismu emočního přejídání.

Healthy,Eating,And,Diet,Concept,-,Natural,Food,On,Table

3, Dobrého pomálu

Jedno staré čínské učení rozděluje potraviny na dvě skupiny. Na potraviny typu Qing Dan a typu Wei. Qing znamená čistý, lehký. Dan znamená nevýrazný. Do skupiny Qing Dan tedy patří potraviny lehce stravitelné a chuťově ne příliš výrazné. Typickým příkladem je rýže, nebo třeba obilná zrna, zelenina, ovoce, luštěniny. Tyto potraviny jsou dobrým zdrojem pro výrobu Qi. Jsou energeticky vydatné, a přitom nezatěžují trávení. Proto tvrdím, že potraviny Qing Dan by měly tvořit základ našeho jídelníčku.

Potraviny Wei jsou chuťově výrazné a energeticky velmi výživné. Patří mezi ně maso, ryby, olej, tuk, koření, mléčné výrobky, vejce, sůl, ocet, kvašené potraviny nebo cukr. Nicméně tyto potraviny zatěžují trávicí systém více než potraviny typu Qing Dan. Základ našeho stravování by měly tvořit potraviny typu Qing Dan. Potraviny typu Wei by ho měly pouze lehce doplňovat.

Pokud tedy máme problémy s emočním přejídáním, měli bychom se zaměřit více na potraviny Qing Dan a potraviny Wei jíst jen občas.

 

4, Odpověď na otázku mám opravdu hlad nebo zajídám emoce?

Když si jdete dát něco k jídlu, zeptejte se sami sebe „mám opravdu hlad“? Nebo opět jen zajídám emoce, stres či nudu?

Pozorujte své tělo, pozorujte, co vám říká.

Většinou správnou odpověď dobře zná.

Důvěřujte mu.

 

Pokud je tedy správná odpověď b, tak zkuste vydržet a v danou chvíli se nenajíst. Raději ihned začněte dělat něco smysluplného. Něco, co odvede vaši pozornost a změní emoční naladění. Třeba si běžte zacvičit Qi Gong, vyrazte na procházku s partnerem nebo si pohrajte s vnoučaty.

S tím souvisí ještě jedna rada. Jezte všímavě. Uvědomujte si nejen stav, který jídlu předchází, ale i proces jídla samotného. Nečtěte při jídle noviny, nesledujte zprávy, nekoukejte do mobilu. Soustřeďte se na jídlo samotné. Vychutnávejte jeho chutě, barvu, vůni. To vše vám pomůže jíst jenom ve chvíli, kdy máte opravdu fyziologický hlad.  Ne, když máte rozkolísané emoce.

 

5, Uvědomte si své emoce

Doposud jsme mluvili o tom, jak jíst a co jíst, abychom zmírnili emoční přejídání.

Nyní se přesouváme k tomu, jak pracovat se samotnými emocemi.

Emoce jsou jen pohyb Qi. To už víme. Víme také, že emoce jsou normální a slouží k uchování rovnováhy v organismu.

Také jsme pochopili, že nám škodí, pokud jsou nadměrné, dlouhotrvající či potlačované.

 

Jestliže s emocemi chcete pracovat, musíte si je nejprve uvědomit. Naučte se je pozorovat a poznávat. Zkuste zjistit, kdy se objevují a jak ovlivňují vaše chování.

Je důležité si emoce uvědomovat, ale spíš jen v roli pozorovatele. Emoce nejsme my, je to jen proudění Qi. Je to jen obranná reakce těla. Nechte je tedy volně proudit. Moc je neprožívejte, ale ani je nepotlačujte.

 

Pokud tedy chceme kontrolovat své emoce, musíme si je nejprve uvědomit a poznat je:

  • První, co je třeba si uvědomit, je fakt, že emoce nejsem já.
  • Emoce je jen energetická reakce mého těla.
  • Emoce je něco velmi podobného třeba bolesti kotníku, horečce nebo pálení žáhy. Ani bolest, ani horečka, ani žáha, to nejsem já. To jen energie něco provádí v mém těle.

Takovým způsobem je nutné vnímat emoce a také se je naučit pozorovat. Pokud je ovšem chceme pozorovat, musíme to udělat jako při fotografování vzácných motýlů. V běhu a s křikem je nevyfotíme. Musíme se ztišit, zastavit a potichu dýchat, jinak odlétnou. Když se dokážeme vnitřně zklidnit, uvědomit si tu jedinečnost okamžiku, můžeme zažít zázrak. Dívat se na vlastní emoce a vědět, že jsou jen jako film, ve kterém vůbec nehraji, jen se promítá na stěnu mého obýváku mým dataprojektorem.

Vnímejte je. Pozorujte je. Popisujte je. Zkuste zjistit, jakou mají barvu, jaký mají tvar. Dejte jim jméno. Ale stále si uvědomujte, že to nejste vy. Je to jen film a vy v něm ve skutečnosti nehrajete, to je jen zdání.

V knize Zhuang Zi ze 3. století se píše: Mysl dokonalého člověka je jako zrcadlo. Věci nesleduje, ani je neočekává. Na věci reaguje, ale neponechává si je. Dokonalý člověk se proto dokáže s věcmi úspěšně vypořádat, ale nedá se jimi ovlivnit.[1]

 

6, Kontrolujte své emoce

Starý čínský lékař Li Ao v 9. století napsal: „Moudrý člověk není ten, kdo nemá emoce. Moudrý člověk je ten, kdo má své emoce pod kontrolou a udržuje si klidnou mysl.“

V jedné z knih o Harrym Potterovi je scéna, ve které se studenti čarodějnické školy v Bradavicích snaží ovládnout „bubáka“, který vylétne ze skříně. Aby ho dostali pod kontrolu, nesmí se jej bát a musí si uvědomit, že to je jen iluze. Iluze, která ovšem vytváří velmi silné emoce, protože „bubák“ představuje pro každého to, čeho se bojí nejvíc. Každý máme svého „bubáka“.

Na rozdíl od myšlenek, které ovládat dokážeme, máme nad emocemi mnohem menší kontrolu. Emoce jsou reakcí našeho organismu na vnější či vnitřní podněty. Což nutně znamená, že je nedokážeme vůlí zcela ovládat.

Záleží na nastavení našeho organismu a na síle konkrétního podnětu, který danou emoci vyvolá. Pokud máme slabou konstituci, nebo je náš organismus v dané chvíli oslaben, stačí i slabý podnět a velká emoce může na scénu. Je-li naše vnitřní prostředí harmonické, ale vnější podnět je příliš silný, opět se neubráníme.

Dobrá zpráva je, že existují určitě postupy, které nám pomohou převzít jistou míru kontroly nad vlastními emocemi. Existují techniky, které nám pomáhají snadněji se od emocí odpoutat. A navíc platí, že pokud fungování emocí pochopíme, budeme i pomocí rozumu schopni lépe s nimi pracovat a zvládat je. Nikoli ke škodě, ale ku prospěchu našeho zdraví.

 

7, Jděte Cestou želvy

Jak jsme si říkali, emoce závisí na dvou věcech. Zaprvé na vnějších či vnitřních (i naše paměť dokáže s emocemi zázraky) podnětech, které je vyvolávají. A zadruhé na nastavení našeho organismu. Zda je v harmonii. Zda je v harmonii Yin a Yang. Zda je v rovnováze všech pět prvků.

Jak toho dosáhnout? Dobrá otázka!

Je to o životním stylu, o tom, jak žijeme, jak se stravujeme, jak spíme, jak se hýbeme, jak umíme odpočívat, jaké máme vztahy s lidmi atd. To vše ovlivňuje rovnováhu našeho organismu.

Ideální je jít Střední cestou (Zhong Yong). Vše dělat přiměřeně. Ne moc, ne málo. Přiměřeně jíst, přiměřeně se stresovat, přiměřeně se hýbat, přiměřeně odpočívat…

Pokud půjdeme Cestou středu, Cestou želvy, bude náš organismus v harmonii, a i emoce budou harmonické. Nenechají se jen tak něčím rozkolísat.

A pochopitelně tak nebudou ani vyvolávat stavy emočního přejídání.

 

Happy,Fresh,Mature,Middle,Aged,Woman,Stretching,In,Bed,Waking

8, Nezapomeňte se radovat ze života

A až toto vše začnete dělat, tak u toho nezapomeňte hlavně žít.

Vyhledávejte stavy, které ve Vás vyvolají radost Le, ne radost Xi.

Vyhledávejte situace, které vám vyvolají na tváři mírný úsměv, ve kterých pocítíte klid a pokoj. To je hodně důležité.

Většinou to člověk cítí, když dělá něco smysluplného. Tráví čas se svými blízkými nebo udělá něco pro druhé.

Na Harvardu probíhá už asi 80 let jedna studie. Studie, která zjišťuje, proč jsou lidé šťastní a zdraví.

Samozřejmě ukázala, že je důležité, jak lidé dokáží kontrolovat emoce, jak se stravují, jak spí, jak se hýbou, jak umí odpočívat, zda kouří atd.

Nicméně tato studie ukázala, že pro naše zdraví a štěstí jsou nejdůležitější dobré vztahy k ostatním lidem.

To je top. To je to nejdůležitější, pokud chceme být zdraví.

Mít dobré vztahy k lidem kolem nás.

 

A tak mám na závěr pro vás jednu výzvu: Snažte se ze všech sil, každý den, každou hodinu a každou minutu svého života budovat si dobré vztahy se svými blízkými… To je to nejdůležitější, co na tomto světě můžeme udělat. Pro sebe i pro ostatní.

Pokud se vám to podaří, tak už zaručeně nebudete mít problém s emočním přejídáním. A nejen s ním 🙂

 

Autor: Milan Schirlo



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Emoční přejídání – 2. díl

Zobrazit Článek

Emoční přejídání – 2. díl
8 min

Emoční přejídání – 1. díl

Zobrazit Článek

Emoční přejídání – 1. díl
8 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak efektivně podpořit zdraví celé rodiny?

Zobrazit Článek

Jak efektivně podpořit zdraví celé rodiny?
7 min

Psychosomatika aneb Když nemoc začíná v hlavě

Zobrazit Článek

Psychosomatika aneb Když nemoc začíná v hlavě
4 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 3. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 3. díl
11 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Proč křičíme na děti a pak si to vyčítáme? Jak udržet emoce na uzdě

Zobrazit Článek

Proč křičíme na děti a pak si to vyčítáme? Jak udržet emoce na uzdě
7 min

Polévka z červené řepy s jablky a koriandrem

Zobrazit Recept

Polévka z červené řepy s jablky a koriandrem
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.