Demence


Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Často se o ní hovoří jako o „strašáku dnešní doby“.

Typickými příznaky jsou progresivní zhoršování rozumových schopností a změny osobnosti. Zapomnětlivost, časová a prostorová dezorientace, neschopnost se o sebe postarat. Ale bohužel někdy i agresivita a vulgárnost.

Osobnost nemocného se postupně rozpadá. Je pro něj obtížné se věnovat běžným každodenním činnostem, přestává zvládat jednoduché úkony jako oblékání, přípravu jídla a hygienu, ztrácí přehled o svých osobních věcech.

Západní medicína demenci popisuje jako ztrátu kognitivních (poznávacích) funkcí, což reálně znamená ztrátu schopnosti vnímat svět kolem sebe a reagovat na něj.

Medikamentózní léčba sice existuje, ale její účinky jsou často jen dočasné. Přínosnější je v tomto ohledu spíše praktická terapie. Lidé s demencí jsou nuceni do rutinních činností s cílem si je zafixovat na co nejdelší dobu.

Tradiční čínská medicína vidí hned několik příčin tohoto vážného onemocnění. K léčbě demence se využívají zejména vitální houby a dle jednotlivých příznaků i konkrétní bylinné recepty.

Podívejme se nyní na čtyři typické příčiny vzniku demence - jednotlivé obrazy dle tradiční čínské medicíny:

1. Obraz nadměrného TANU (čti tchan)

Ve starých knihách se často dočteme, že pacienti jsou jako v mlze. Jejich chování je těžkopádné, stejně jako jejich pohyb i mluva. Pospávají, jsou lehce unavitelní.

Toto je obraz nadměrného TANU (čti tchan). TAN se někdy překládá jako hlen. Pro západního člověka je představa hlenu jen substance, kterou vysmrkáme nebo vykašleme. Ale musíme se na něj podívat očima čínského lékaře.

TAN představuje nadměrnou vlhkost kdekoliv v těle. Bolest hlavy, jako byste měli mokrý těžký hadr na hlavě. Bolesti nohou, které se přirovnávají ke konvím s vodou. Nafouklé břicho. To všechno je vlhkost. A podobně se popisují i nálezy na mozku u pacientů s Alzheimerovou chorobou – plaky.

TAN vytváří naše oslabená Slezina. Stěžejním úkolem Sleziny je přeměňovat potravu na energii Qi a krev. Qi a krev jsou pro člověka velmi důležité, je to „palivo“ pro náš organismus. Aby stroj mohl fungovat, potřebuje palivo. A naším palivem jsou Qi a krev. Zjednodušeně můžeme říct, že Slezina je naše „trávení“. Pokud je Slezina oslabená nebo konzumované jídlo je příliš hlenotvorné, vytváří se TAN.

A naše společnost je dnes opravdu hodně zahleněná. Proč? Protože jíme příliš hlenotvorného jídla: mléčných výrobků, cukru, tropického ovoce, džusů a studené zeleniny v zimě. Místo vývarů si dáme salát.

A jíme více, než je třeba. Slezina nestačí vše zpracovat a tak nejen, že máme tukové polštářky na břiše, ale ještě si celé tělo zatěžujeme vlhkostí – „tělovou mlhou“.

Zkusili jste někdy půst nebo detox? Pocítili jste změnu? Cítili jste se lehce? Ano, to jste se právě zbavili celotělové zátěže ve formě TANU.

Na nadměrný TAN čínská medicína doporučuje bylinnou směs Er Chen Tang.

2. Obraz Xue Yu (čti sue ju) - stáza krve

V jiných starých čínských knihách se píše, že příčinou „hloupnutí ve stáří“ je stáza krve. Našimi slovy se to dá lehce přirovnat k nedostatku pohybu. Bohužel nedostatek přirozeného pohybu je dnes problémem nejen starých lidí, ale už i mladších generací. Bylinných směsí je na krevní stáze dost, ale žádná z nich pohyb nenahradí.

2 Demence

3. Obraz Yang Xu (čti jang su) – nedostatečnost Yangu

Často se setkávám s tím, že starší lidé celkově ztrácejí vitalitu a jsou mnohem zimomřivější. Všeobecně se říká, že dlouhověkost záleží na síle ledvin a pokud ledvinám chybí yang, lidé chřadnou. Ve staré Číně si lidé začali uvědomovat, že přichází stáří, když se večer museli začít zakrývat přikrývkou.

Takovým lidem se jako léčba doporučuje - jíst jen teplé jídlo, dostatek pohybu a případně odvar na posílení ledvinového yangu – Jin Gui Shen Qi Wan.

4. Obraz Qi Xu (čti čchi su) - nedostatečnost jaterní Qi

Lidé s tímto obrazem jsou většinou horkokrevní, červenolící, agresivní, vzteklí a tento stav se postupem času zhoršuje.

Málokdy se tyto projevy objevují „ze dne na den“. Spíše přicházejí pozvolna. Člověk se pomalu mění v protivu a okolí nechápe proč. Tyto příznaky však není dobré ignorovat a je třeba včas navštívit terapeuta čínské medicíny.



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění

Zobrazit Článek

Celiakie: Dědičné autoimunitní onemocnění
4 min

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy

Zobrazit Článek

Zbavte se refluxu: Praktické rady pro obnovu trávicí rovnováhy
4 min

Hypertenze z pohledu tradiční čínské medicíny

Zobrazit Článek

Hypertenze z pohledu tradiční čínské medicíny
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 43. díl - Da Bao (SP-21)
3 min

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy

Zobrazit Článek

Doplňky stravy: Proč je náš jídelníček potřebuje více než kdy jindy
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.